Wszystko o trickach FMX

Każdy z nas, patrząc na to, co zawodnicy FMX wyrabiają w powietrzu, przeciera oczy ze zdziwienia, a fizycy nie śpią po nocach. Sprawdź, które tricki są najtrudniejsze.

Night of the Jumps
FMX tricki

Historia FMX rozpoczęła się na torze motocrossowym, kiedy zawodnicy, aby zaimponować widowni, do skoków na hopach zaczęli dodawać drobne tricki: oderwanie nóg, czyli No Footer, oderwanie rąk od kierownicy, tzw. No Hander, czy złączenie nóg nad kierownicą - Heelclicker. Te tricki to teraz absolutna podstawa. Do prostszych trików należy także No-Hand Landing – lądowanie bez trzymania kierownicy. Jest on łączony z innymi ewolucjami, a najwięcej punktów daje, gdy podczas lądowania ręce znajdują się maksymalnie daleko od kierownicy.

Nie zapominajmy też o jednej z najbardziej kultowych ewolucji - Whipie, który polega na wyłamaniu motocykla w powietrzu. Trick ten, mimo że ma już swoje lata, ciągle zachwyca. Na niektórych imprezach dodatkowo organizowany jest konkurs whipów – wygląda to znakomicie.

Zawodnicy chętnie wykonują także takie tricki, jak Lazy Boy czy Superman. W tym pierwszym zawodnik zahacza kolanami o kierownicę i kładzie się plecami na siedzeniu, tak jakby chciał się zdrzemnąć. Podczas drugiego rider bawi się w superbohatera i nie puszczając kierownicy leci za motocyklem. Superman występuje także w dwóch innych odmianach różniących się chwytem: Superman Seat Grab, w którym zawodnik jedną ręką trzyma kierownicę, a drugą chwyta za boczny uchwyt wycięty pod siedzeniem motocykla, oraz Superman Double Seat Grab – najbardziej efektowna odmiana: zawodnik obiema rękami trzyma uchwyty. Najwięksi hardkorowcy w ogóle puszczają motocykl i wykonują tzw. Rock Solida.

Bardzo podobnymi do Supermana Seat Graba są Indian Air oraz Heart Attack, które różnią się położeniem nóg. W Indianie zawodnik biegnie za motocyklem powietrzu, a w Ataku Serca nogi powinny być uniesione do góry, niemal pionowo nad motocykl – tak jak w Tsunami, z tym, że zawodnik jedną ręką trzyma za siedzenie, a nie obiema za kierownicę.

W 2000 r. FMX wskoczył na całkowicie inny poziom! Carey Hart wykonał pierwszego w historii Backflipa na pełnowymiarowej maszynie! Zobacz, jak to się zaczęło:

Od tego czasu minęło 15 lat, Backflip stał się najczęściej wykonywanym trickiem, a teraz zawodnicy próbują wykonać Double Backflipa, czyli podwójne salto w tył. Pierwszy raz wykonał go Travis Pastrana – gość, który jest symbolem sportów ekstremalnych. Żeby nie było freestajlowcy z powodzeniem spróbowali też drugą stronę – Frontflip, czyli przewrót przez kierownicę.

Gdy Backflip stał się popularny, zawodnicy zaczęli go łączyć z innymi trickami, czym pokazują, że gdzieś mają grawitację i zdrowy rozsądek! Tak powstały m.in. Backflip Tsunami, w którym podczas obrotu zawodnik zwisa na rękach z kierownicy, czy Cliffhanger Flip, w którym również zwisa z kierownicy, ale „trzymając” się jej nogami.

Jedną z bardziej efektownych kombinacji jest Cordova Backflip – w czasie wykonywania salta w tył zawodnik zahacza stopy o kierownicę i wypycha tułów z kolanami przed kierownicę. Trik uzupełnia wychylenie głowy do tyłu. Dłonie pozostają cały czas na kierownicy. Do najtrudniejszych tricków opartych na Backflipie należy Double Grab Flip – zawodnik wykonuje salto w tył i jak w Supermanie Double Grab trzyma się uchwytów pod siedzeniem.

Jeśli myślisz, że kombinacja z Backflipem gwarantuje podium, to się mylisz. Świat idzie do przodu, a jeśli brak ci fantazji to w tym sporcie nie masz czego szukać. Najnowszym hitem są Body Variale, czyli ewolucje ciałem przy niezmienionej pozycji motocykla: Volt, czyli obrót zawodnika o 360 stopni obok motocykla, Special Flip – zawodnik robi salto w tył nad maszyną - oraz jego odmiana - California Roll. Innym przykładem niech będą tricki rodem z freestyle’u na BMX-ach, w których zawodnik obraca motocykl wokół jego osi w poziomie. „360”, „540”, a nawet są tacy, którzy pracują nad podwójnym obrotem, czyli „720”.

Freestyle Motocross od swojego początku przebył długą drogę. Tricki wykonywane kołami do dołu i kołami do góry z zawodnikiem, który niemalże krąży wokół motocykla, będziemy mogli zobaczyć 21 marca podczas 5. rundy Night of the Jumps w Kraków Arenie.

Zobacz również:
REKLAMA