Wynalazca Gore-Texu nie żyje

Robert W. Gore, wynalazca najpopularniejszej membrany wodoodpornej Gore-Tex zmarł w wieku 83 lat, po długiej chorobie.

Robert W. Gore wynalazca Gore-Texu. WL Gore & Associates
Robert W. Gore wynalazca Gore-Texu.

Wynalazca Gore-Texu nie żyje

Robert W. Gore – człowiek odpowiedzialny za wynalezienie najpopularniejszej i przez wielu wciąż uważanej za najlepszą membranę wodoodporną Gore-Tex, zmarł w ubiegły czwartek po długie chorobie. Miał 83 lata. Gore był inżynierem chemicznym po studiach na uniwersytecie w Delaware , który pracując dla firmy swojego ojca WL Gore & Associates, w 1969 roku odkrył nową formę polimeru, który dał ogromne możliwości i zapoczątkował powstanie membrany Gore-Tex. Początkowo jego zadaniem było stworzenie nowoczesnej taśmy na bazie tego polimeru, która mogłaby być używana przez hydraulików. Tak powstała popularna dziś taśma teflonowa, ale przy okazji Robert Gore odkrył, że przez ekstremalne rozciągnięcie taśmy teflonowej odkryty przez niego polimer utworzył interesującą strukturę – porowatego, oddychającego i nieprzepuszczającego wody materiału. Tak powstał pomysł na właściwą membranę Gore-Tex.

Robert W. Gore wynalazca Gore-Texu.WL Gore & Associates
Robert W. Gore wynalazca Gore-Texu.

Gore-Tex jako łatka do serca

Badania nad wykorzystaniem tej technologii trwały kilka kolejnych lat, ale Gore-Tex ostatecznie powstał w 1976 roku i od ponad czterdziestu lat jest konsekwentnie rozwijany i stosowany w różnych dziedzinach przemysłu, życia i technologii. Gore-Tex jest oczywiście stosowany w ciuchach motocyklowych, outdoroowych, górskich; w sportach ekstremalnych, ale też np. w kombinezonach kosmicznych. Jednym z ciekawszych zastosowań materiału wymyślonego przez Roberta Gore’a jest zastosowanie w medycynie i chirurgii, np. jako „zestawy naprawcze” do uszkodzonych serc.

Robert Gore jako prezes firmy sprawił że stała się prawdziwym gigantem i już w latach 90’ XX wieku osiągnęła wartość miliarda dolarów. Po drodze otrzymał również mnóstwo nagród za jego wkład w naukę Dziś to produkt premium, który zanim trafi do jakichkolwiek ciuchów przeprowadza własne testy sprawdzając czy produkt spełnia ich oczekiwania co do jakości. Dziś firma WL Gore & Associates zatrudnia ponad 10 000 pracowników i rokrocznie przynosi ponad 3 miliardy dolarów przychodu. 

Zobacz także: Jak działają membrany i jaka jest ich historia?

zobacz galerię

Zobacz również:
Masz w sobie duszę sportowca, a w garażu Ducati Streetfightera? Ducati Polska zaprasza cię na super imprezę na torze i drogach... w Hiszpanii!
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA