Wyprzedzanie i wymijanie przed przejściem dla pieszych. Co wolno, a czego nie?

Drony coraz częściej wykorzystywane są przez policjantów do kontroli przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze bydgoskiej drogówki obnażyli w ten sposób ogromną niewiedzę kierowców w kwestii wyprzedzania.

wyprzedzanie policja Screenshot Youtube/KMP Bydgoszcz

Mimo kontrowersji związanych z używaniem przez policję dronów, urządzenia te coraz częściej pojawiają się na służbie. Powód jest prosty – z powietrza znacznie łatwiej ujawnić niektóre wykroczenia – szczególnie przekraczania linii ciągłej, czy nieprawidłowe wyprzedzanie. I to właśnie tego drugiego manewru dotyczy film, opublikowany przez bydgoską drogówkę.

Na krótkim nagraniu widać jak wielu kierowców nie ma pojęcia, że każde przejechanie z większą prędkością obok pojazdu jadącego w tym samym kierunku to właśnie wyprzedzanie. Przejechanie obok pojazdu stojącego to omijanie. Nie ma przy tym znaczenia czy przed manewrem i po nim nastąpiła zmiana pasa ruchu. Wykonanie takiego manewru przed przejściem dla pieszych jest traktowane jako poważne wykroczenie, zagrożone 500-złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Przez dwie godziny policjanci zarejestrowali 81 wykroczeń popełnionych przez kierowców – głównie wyprzedzanie i omijanie pojazdu przed przejściem dla pieszych, a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwa pieszym. Wielu ukaranych kompletnie nie zdawało sobie sprawy, że manewr, który wykonują to wyprzedzanie i że w tym miejscu jest to niezgodne z prawem.

Warto przypomnieć, że od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy, w myśl których pieszy ma pierwszeństwo już podczas wchodzenia na przejście. Wyprzedzając pojazd przed pasami odbieramy sobie możliwość reakcji w razie pojawienia się na nich pieszego.

Przeczytaj także: wyprzedzanie, omijanie, wymijanie - co mówią przepisy.

REKLAMA

REKLAMA

Zobacz również:
Pięciu motocyklistów zostało zatrzymanych przez kielecką policję podczas wspólnej akcji ze strażą leśną. Namierzenie bikerów możliwe było dzięki użyciu drona.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA