Wyższe kary za brak polisy OC

W nadchodzącym sezonie wzrasta kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu OC. Podwyżka nie jest mała i wynosi 15%!

Motor Presse Polska

Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC jest ustalana jest na dany rok kalendarzowy, i jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które obecnie wynosi 2600 zł brutto). Maksymalna stawka kary dla posiadacza samochodu osobowego wynosi dwukrotność tego wynagrodzenia czyli  – 5200 złotych. Pamiętaj jednak, że w przypadku gdy przerwa w ubezpieczeniu pojazdu trwa kilka dni, kara jest niższa. Jeśli spóźniłeś się o 3 dni płacisz - 20% stawki, a za okres do 14 dni – 50% pełnej stawki.

Przeliczając procenty na złotówki. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu krótsza niż 3 dni to w przypadku motocykla zapłacisz 170 zł. kary, ale w przypadku auta jest to 1040 zł. Gdy okres wydłuży się powyżej granicy 14 dni kary rosną - 870 zł (motocykl) lub 5200 zł (samochód). Szczypie? Bardzo!

Pamiętaj, że te wydatki są niczym w porównaniu do sytuacji gdy spowodujesz wypadek nieubezpieczonym pojazdem. Nie tylko zapłacisz grzywnę za przerwę w ubezpieczeniu, lecz także będziesz musiał pokryć wszelkie koszty naprawy uszkodzonych pojazdów oraz ewentualne koszty leczenia poszkodowanych.

Dlatego polecamy, żebyście do wiosny uporządkowali swoje sprawy z ubezpieczeniem motocykli. Najczęstszym przypadkiem niezapłacenia ubezpieczenia OC jest: zapomnienie o terminie przedłużeniu polisy, błędne założenie, że po zakończeniu terminu ubezpieczenia polisa powinna automatycznie przedłużyć się na kolejny okres, albo gdy polisa wygasła po zmianie właściciela pojazdu. 

 

 

Zobacz również:
Komplikacje związane z pandemią Covid-19 – taką przyczynę odwołania tegorocznej edycji jednej z najważniejszych imprez hard enduro na świecie podali organizatorzy. 
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA