[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ

OCEŃ
4.0

Wyższe kary za brak ważnego OC w 2019 roku

Jeżdżąc bez ważnego ubezpieczenia OC sporo ryzykujesz. Za brak ważnej polisy grozi ci wysoki mandat (do 750 zł), a jeszcze większe problemy zaczynają się gdy spowodujesz wypadek. 

W najgorszym wypadku grzywna może wynosić 750 zł.

Opłaty za brak ważnego OC nalicza UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG to nic innego jak system informatyczny połączony z ogromną bazą ubezpieczeń pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Wysokość mandatu zależy od ilości dni, w których pojazd nie był ubezpieczony.

W 2019 roku kary za brak wykupionego OC wzrosły o 7%. W najgorszym wypadku grzywna może wynosić teraz 750 zł. W 2018 roku wynosiła ona 700 zł.

REKLAMA

Maksymalna wartość grzywny za brak ważnego OC w motocyklu określana jest jako 1/3 minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Wzrost płacy minimalnej w Polsce z 2150 zł do 2250 zł automatycznie spowodował podwyższenie kar (od stycznia 2019 roku). 

Zobacz też: Pierwsza strefa czystego transportu działa już w Krakowie

Jeśli zapomniałeś wykupić lub przedłużyć OC na nowo zakupiony pojazd jesteś zobowiązany, zgodnie z ustawą, dobrowolnie wnieść grzywnę na konto UFG. Co się stanie jeśli tego nie zrobisz? Tematem zajmie się urząd skarbowy. Wpłat można dokonywać poprzez stronę internetową UFG, gdzie znajduje się instrukcja i numer konta bankowego. 

W razie kolizji...

Pamiętaj! Jeśli spowodujesz wypadek, prowadząc nieubezpieczony motocykl, możesz wpakować się w niezłe kłopoty. Oznacza to, że wszelkie szkody i roszczenia pokryjesz z własnej kieszeni, a precyzyjniej – początkowo zapłaci za nie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie pieniądze ściągnie z ciebie.

 

Opłaty karne za brak ważnego OC - motocykle. Ile?

do 3 dni 150 zł
4 do 14 dni 380 zł
powyżej 14 dni 750 zł

zobacz galerię

Zobacz również:
Tak, tak, to wcale nie jest żart. 25 lat temu, w listopadzie 1994 roku, na rynku pojawił się pierwszy numer „Motocykla”. Przez tych 300 miesięcy świat przyspieszył, podobnie jak współczesne motocykle. Przez 2,5 dekady przygotowaliśmy dla Ciebie 299 numerów naszego magazynu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij