Wyższe kary za brak ważnego OC w 2019 roku

Jeżdżąc bez ważnego ubezpieczenia OC sporo ryzykujesz. Za brak ważnej polisy grozi ci wysoki mandat (do 750 zł), a jeszcze większe problemy zaczynają się gdy spowodujesz wypadek. 

W najgorszym wypadku grzywna może wynosić 750 zł.

Opłaty za brak ważnego OC nalicza UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG to nic innego jak system informatyczny połączony z ogromną bazą ubezpieczeń pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Wysokość mandatu zależy od ilości dni, w których pojazd nie był ubezpieczony.

W 2019 roku kary za brak wykupionego OC wzrosły o 7%. W najgorszym wypadku grzywna może wynosić teraz 750 zł. W 2018 roku wynosiła ona 700 zł.

Maksymalna wartość grzywny za brak ważnego OC w motocyklu określana jest jako 1/3 minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Wzrost płacy minimalnej w Polsce z 2150 zł do 2250 zł automatycznie spowodował podwyższenie kar (od stycznia 2019 roku). 

Zobacz też: Pierwsza strefa czystego transportu działa już w Krakowie

Jeśli zapomniałeś wykupić lub przedłużyć OC na nowo zakupiony pojazd jesteś zobowiązany, zgodnie z ustawą, dobrowolnie wnieść grzywnę na konto UFG. Co się stanie jeśli tego nie zrobisz? Tematem zajmie się urząd skarbowy. Wpłat można dokonywać poprzez stronę internetową UFG, gdzie znajduje się instrukcja i numer konta bankowego. 

W razie kolizji...

Pamiętaj! Jeśli spowodujesz wypadek, prowadząc nieubezpieczony motocykl, możesz wpakować się w niezłe kłopoty. Oznacza to, że wszelkie szkody i roszczenia pokryjesz z własnej kieszeni, a precyzyjniej – początkowo zapłaci za nie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie pieniądze ściągnie z ciebie.

 

Opłaty karne za brak ważnego OC - motocykle. Ile?

do 3 dni 150 zł
4 do 14 dni 380 zł
powyżej 14 dni 750 zł

Kary za brak ubezpieczenia OCMotor-Presse Polska
REKLAMA