Wyższe mandaty już od 1 grudnia. Ile będą kosztować popularne wykroczenia?

1500 zł – tyle kosztować będzie przekroczenie prędkości o 30 km/h, niezależnie od miejsca jego popełnienia. Katalog nowych kar jest oczywiście znacznie bogatszy, a niektóre z nich mogą budzić prawdziwą grozę.

Mandat Rafał Betnarski
 • Resort infrastruktury chce, by nowe stawki mandatów weszły w życie 1 grudnia. 
 • Za niektóre wykroczenia zapłacimy 10 razy więcej niż dotychczas.
 • Ubezpieczyciele będą uzależniać wysokość składki na OC od liczby punktów karnych.

Przyzwyczajeni do śmiesznie niskich kar niespecjalnie przejmowaliśmy się dotąd drobniejszymi wykroczeniami. Kiedy kilka lat temu wprowadzono przepis mówiący o zatrzymywaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h okazało się, że wyraźnie wzrosła liczba kierowców przekraczających w tym obszarze prędkość do 50 km/h. Dlaczego zaczęliśmy jeździć szybciej? Nie wiadomo.

Prawda jest taka, że dziś w Polsce mało kto stosuje się do przepisów drogowych. Wystarczy przekroczyć granicę z Czechami lub Słowacją, by zauważyć jaka przepaść dzieli nas od naszych sąsiadów. Tam kierowca jadący szybciej niż wolno jest prawdziwą rzadkością, w Polsce równie rzadko można spotkać kogoś, kto porusza się zgodnie z przepisami.

Czas niskich mandatów dobiega jednak końca, co oznacza, że będziemy musieli wyrobić w sobie nowe nawyki – mniej się spieszyć, chęć ostrego upalania zostawić na tor, a drogowej nonszalancji pozbyć się całkowicie. Czy to ma szansę się udać? Oczywiście – przykład polskich kierowców za granicą pokazuje, że nie mamy problemu z przepisową jazdą.

Nowe mandaty od 1 grudnia 2021

 • Mandat od 2,5 tys. zł – jazda po alkoholu.
 • Mandat od 1,5 tys. zł – przekroczenie prędkości o 30 km/h.
 • Mandat od 2 tys. zł – omijanie opuszczonych zapór kolejowych.
 • Mandat od 1 tys. zł – prowadzenie pojazdów bez uprawnień.
 • Punkty karne znikają po dwóch latach.
 • Maksymalna grzywna za wykroczenie drogowe wzrasta z 5 tys. do 30 tys. zł.
 • Maksymalna grzywna w postępowaniu mandatowym wzrasta do 5 tys. zł.
 • Grzywna minimum 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia ciała, jeżeli leczenie nie trwa dłużej niż 7 dni.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego, ubezpieczyciele uzyskają dostęp do bazy danych punktów karnych, dzięki czemu będzie możliwe uzależnienie wysokości składki na OC od liczby punktów.

Termin 1 grudnia został określony przez resort infrastruktury, ale do końca nie wiadomo czy uda się go dotrzymać. W wykazie prac legislacyjnych określono termin na trzeci kwartał 2021 roku, trzeba jednak pamiętać, że aby ustawa mogła wejść w życie musi zostać przegłosowana przez Sejm i Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta. Jeśli atmosfera polityczna nie będzie sprzyjać zmianom może ona także trafić do szuflady.

Przeczytaj także: przywróćmy fotoradary gminom!

REKLAMA