Wyższe mandaty już od 1 grudnia. Ile będą kosztować popularne wykroczenia?

1500 zł – tyle kosztować będzie przekroczenie prędkości o 30 km/h, niezależnie od miejsca jego popełnienia. Katalog nowych kar jest oczywiście znacznie bogatszy, a niektóre z nich mogą budzić prawdziwą grozę.

Mandat Rafał Betnarski
 • Resort infrastruktury chce, by nowe stawki mandatów weszły w życie 1 grudnia. 
 • Za niektóre wykroczenia zapłacimy 10 razy więcej niż dotychczas.
 • Ubezpieczyciele będą uzależniać wysokość składki na OC od liczby punktów karnych.

REKLAMA

REKLAMA

Przyzwyczajeni do śmiesznie niskich kar niespecjalnie przejmowaliśmy się dotąd drobniejszymi wykroczeniami. Kiedy kilka lat temu wprowadzono przepis mówiący o zatrzymywaniu prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h okazało się, że wyraźnie wzrosła liczba kierowców przekraczających w tym obszarze prędkość do 50 km/h. Dlaczego zaczęliśmy jeździć szybciej? Nie wiadomo.

Prawda jest taka, że dziś w Polsce mało kto stosuje się do przepisów drogowych. Wystarczy przekroczyć granicę z Czechami lub Słowacją, by zauważyć jaka przepaść dzieli nas od naszych sąsiadów. Tam kierowca jadący szybciej niż wolno jest prawdziwą rzadkością, w Polsce równie rzadko można spotkać kogoś, kto porusza się zgodnie z przepisami.

Czas niskich mandatów dobiega jednak końca, co oznacza, że będziemy musieli wyrobić w sobie nowe nawyki – mniej się spieszyć, chęć ostrego upalania zostawić na tor, a drogowej nonszalancji pozbyć się całkowicie. Czy to ma szansę się udać? Oczywiście – przykład polskich kierowców za granicą pokazuje, że nie mamy problemu z przepisową jazdą.

Nowe mandaty od 1 grudnia 2021

 • Mandat od 2,5 tys. zł – jazda po alkoholu.
 • Mandat od 1,5 tys. zł – przekroczenie prędkości o 30 km/h.
 • Mandat od 2 tys. zł – omijanie opuszczonych zapór kolejowych.
 • Mandat od 1 tys. zł – prowadzenie pojazdów bez uprawnień.
 • Punkty karne znikają po dwóch latach.
 • Maksymalna grzywna za wykroczenie drogowe wzrasta z 5 tys. do 30 tys. zł.
 • Maksymalna grzywna w postępowaniu mandatowym wzrasta do 5 tys. zł.
 • Grzywna minimum 1,5 tys. zł w przypadku uszkodzenia ciała, jeżeli leczenie nie trwa dłużej niż 7 dni.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego, ubezpieczyciele uzyskają dostęp do bazy danych punktów karnych, dzięki czemu będzie możliwe uzależnienie wysokości składki na OC od liczby punktów.

Termin 1 grudnia został określony przez resort infrastruktury, ale do końca nie wiadomo czy uda się go dotrzymać. W wykazie prac legislacyjnych określono termin na trzeci kwartał 2021 roku, trzeba jednak pamiętać, że aby ustawa mogła wejść w życie musi zostać przegłosowana przez Sejm i Senat, a następnie podpisana przez Prezydenta. Jeśli atmosfera polityczna nie będzie sprzyjać zmianom może ona także trafić do szuflady.

Przeczytaj także: przywróćmy fotoradary gminom!

Zobacz również:
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która trafiła do Sejmu, oprócz propozycji zmian wysokości mandatów, zawiera również nowe wartości punktów karnych przyznawanych za wykroczenia.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA