Sporty motorowe są jednym z filarów brytyjskiej kultury. To właśnie Wielka Brytania ma bodaj największe zasługi w krzewieniu tradycji motorsportu i to z tego kraju pochodzi wielu mistrzów w niemal każdej dyscyplinie, w której wykorzystywane są silniki i koła.
Inaczej niż w wielu krajach Europy, w Wielkiej Brytanii od dawna trwa ścisła współpraca między instytucją zarządzającą lasami (Forestry England) a tamtejszym związkiem motorowym (Auto Cycle Union). Każdego roku w organizowanych w brytyjskich lasach imprezach biorą udział tysiące entuzjastów, a kultura organizowania takich imprez ma znaczący wpływ na rozwój poszczególnych dyscyplin sportowych.
Obie instytucje przeprowadziły niedawno audyt obiektów leśnych, na których najczęściej organizowane są imprezy. Analiza wykazała perfekcyjne przygotowanie ich do funkcji zarówno sportowych, jak i rekreacyjnych. Zdaniem przedstawicieli lasów i środowisk sportowych oznacza to, że brytyjskie lasy mogą być uznawane za jedne z najlepszych terenów do organizacji imprez motocross i trial na świecie.
Analiza ujawniła także zaskakujące z naszego punktu widzenia wnioski. Okazało się, że harmonijna i dobrze przemyślana współpraca lasów i środowisk motorsportowych nie tylko nie wpływa negatywnie na komfort lokalnych społeczności, ale wręcz powoduje przychylne ich nastawienie. Po części jest to zasługa sporego wsparcia dla lokalnych budżetów – jak oszacowano imprezy generują wpływy na poziomie 2,2-2,4 milionów funtów rocznie.
Ubocznym, choć bardzo istotnym efektem jest też ograniczenie dzikiego korzystania z państwowych lasów. Auto Cycle Union wspiera także leśników w zrównoważonym rozwoju terenów leśnych, w tym ochronie obszarów szczególnie cennych przyrodniczo, ekspansję drzewostanu, czy tworzeniu nowych siedlisk dla zwierzyny.
Przeczytaj także: co grozi za jazdę motocyklem po lesie?
Komentarze
~tom, 2021-02-26 14:38:08
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?