X-FUN 2009 vol.3

Za nami kolejny trzeci już FMX Camp. Impreza, której główną ideą jest promowanie i rozwijanie freestyle motocrossu przyciągnęła w tym roku sporo zawodników jak i fanów...

Do Książa Śląskiego położonego 12 km od Zielonej Góry przybyło sporo zawodników, niektórzy mieli już za sobą skoki z ramp inni mieli nadzieję że ta impreza pozwoli im się przełamać i zasmakują w tym widowiskowym sporcie.
Już od pierwszego dnia widać było ze poziom zawodników znacznie się podniósł, a Bartek Ogłaza ma coraz więcej naśladowców.
Część zawodników już od piątku szlifowała swoje umiejętności z ramp, a reszta nakręcała się jazdą po torze by w końcu zdecydowac sie na pierwszy freestylowy skok...
Oczywiście nie obyło się bez kilku defektów sprzętu jak i efektownych „dzwonów”, na szczęście w tym roku nikt nie zaliczył poważniejszej kontuzji.
Pogoda okazała się być łaskawa i gdyby nie 3 godzinna sobotnia ulewa byłoby idealnie...
Do dyspozycji zawodników były dwa lądowania i cztery rampy. Bartek Ogłaza upodobał sobie jednak pierwsze polskie mobilne lądowanie i na nie jako jedyny oddawał 21 metrowe skoki.
Finał FMX Camp to rywalizacja o tytuł najlepszego polskiego amatora w FMX.
W zawodach startują wszyscy ci którzy chcą i czują się na siłach, bez względu na to co potrafią. Dla większości jest to okazja by poczuć smak rywalizacji i adrenaliny z tym związanej.
W samym konkursie wzięło udział 7 zawodników, reszcie nie pozwolił na to sprzęt lub po prostu stwierdzili, że to jeszcze nie czas. Wielka szkoda, że w zawodach nie wziął udziału „Grono” z Obornik, który na treningach radził sobie znakomicie, ale spuchnięte kolano nie pozwoliło na wykonywanie trików.
Jako pierwszy pojawił się Paweł Kaim, dla którego skoki na campie były pierwszymi od roku. Paweł po raz kolejny pokazał, że nie boi się latać i pewnie skacząc wykonał kilka heel clickerów, no footed czy no hand.
Następny był Maciej Więcławek, który na campie pojawił się poraz pierwszy, ale już od pierwszych treningów widać było, że latanie nie jest mu obce. W ostatniej chwili zerwana linka gazu nie pozwoliła wystartować Michałowi „Travisovi” Barszczewskiemu.
Kolejnym zawodnikiem był doskonale znany wszystkim fanom motocrossu Sebastian Banaś i tak samo jak w motocrossie, także na rampach pokazał dużo energii. Tak dużo, że ciężko było go ściągnąć z toru...
Po Sebie pokazał się jeden z młodych wilków polskiego fmx Damian Czudak. Widać było że wspólne campowe latanie nastroiło go odpowiednio bo tak wyciągniętego seat graba wcześniej w jego wykonaniu nie widzieliśmy. Damian pokazał również, heelclickera, cliffhangera...Ogólnie widać u niego spory postęp i talent do latania.
Jako przedostatni pojawił się Marcin Łukaszczyk, którego występ na campie stał pod wielkim znakiem zapytania ze względu na złamaną nogę... Jednak ci , którzy widzieli początki Marcina wiedzą, że tak łatwo się nie poddaje.
Łukaszczyk pojechał bez kompleksów i pokazał cały arsenał trików, udowadniając, że talent do latania ma. W jego wykonaniu zobaczyliśmy min. seat grab indy, heart attack, shaolin, superman to heelclicker, poczwórny can can…Takie triki do niedawna należały wyłącznie do Bartka Ogłazy, który na campie wcielił się w osobę głównego sędziego.
Ostatni wyjechał obrońca tytułu z przed roku Piotr „Działo” Potaczało. Pokazał on swój arsenał trików, ale widać było, że myślami jest gdzie indziej. Ekipa z Zielonej Góry wiedziała dokładnie co Piotrek planuje i wszyscy czekali na ostatni skok. Pierwsze podejście okazało się niefortunne i skonczyło się upadkiem, ale Piotrek to twardy gość i stwierdził, że skoczy jeszcze raz. Najazd, odpowiednia rotacja i Działo dołączył do elitarnej grupy zawodników którzy wykręcili backflipa. Do tej pory udało się to Darkowi Kłopotowi, Bartkowi Ogłazie i DirtMironowi.
Po części konkursowej zawodnicy dali popis publiczności latając po kilku naraz. Widzom zaprezentował się również Bartek Ogłaza. Nasz najlepszy zawodnik fmx dał próbkę swoich możliwości lądując na mobilne lądowanie. 

Zobacz również:
REKLAMA