Yamaha Tenere 700 Raid. Czy Pudzian rajdów długodystansowych trafi do salonów?

Zwiększony skok zawieszenia, podwójny zbiornik paliwa i powiększone chłodnica – ta Yamaha Tenere 700 miałaby szansę być Pudzianem rajdów długodystansowych. Gdyby trafiła do sprzedaży.

yamaha Tenere 700 Raid Yamaha

Raid byłby jednym z najciekawszych motocykli EICMY, gdyby nie fakt, że to nie wersja produkcyjna, a prototyp, jeśli nie koncept. Tym razem jednak producent poszedł zupełnie inną drogą – zamiast wymyślać koło, poszedł za głosem użytkowników i skompilował motocykl marzeń użytkowników cywilnych wersji Tenere 700.

Choć Teresa udowodniła że doskonale radzi sobie z trudami offroadu, udział w rajdach długodystansowych typu baja to zupełnie inna historia – tutaj potrzeba ekstremalnej wytrzymałości, dzielności terenowej i bardzo dużego zasięgu. Standardowa wersja zwyczajnie nie dałaby rady. Co innego Raid, która została przystosowana do najtrudniejszych warunków.

yamaha Tenere 700 RaidYamaha

Cel jest oczywisty – Yamaha chce mieć motocykl dostępny dla prywatnych użytkowników, który mógłby startować i wygrywać w rajdach długodystansowych na całym świecie. Aby to osiągnąć, producent zebrał najdoskonalsze części z katalogu Genuine Yamaha Technology Racing (GYTR) i przy ich pomocy stworzyła motocyklowego Pudziana – Tenere 700 Raid.

O 60 mm poprawiono skok zawieszenia – z tyłu wynosi on teraz 260 mm, z przodu, gdzie trafił nowy widelec 48 mm – 270 mm. W miejsce standardowej chłodnicy trafiła większa, zdolna znieść pustynne upały. Nowe są też chłodnica oleju, airbox i powietrza. Układ wydechowy to akcesoryjny Akrapovic. Ze względu na konieczność redukcji masy zdecydowano się także pozostawić z przodu pojedynczą tarczę hamulcową.

Jak przystało na motocykl przeznaczony do rywalizacji w rajdach długodystansowych, główny zbiornik paliwa Tenere 700 Raid uzupełniony jest o dodatkowy, umieszczony z tyłu. Całość rajdowego anturażu uzupełnia rajdowa kanapa i rozbudowany kokpit uzupełniony między innymi o czytnik roadbooka.

yamaha Tenere 700 RaidYamaha

Producent nie zdradził czy wersja Raid trafi do produkcji, ani ile mogłaby kosztować. My oczami wyobraźni widzimy ją jednak tnącą piaszczyste krajobrazy.

yamaha Tenere 700 RaidYamaha

Przeczytaj także: Yamaha Tenere 700 na EICMA 2021.

Zobacz również:
REKLAMA