Yamaha XSR900 2022. Zdjęcia, opis, dane techniczne

Yamaha zaprezentowała nową XSR900. Motocykl inspirowany jest historycznymi wyścigówkami Yamahy, doskonale widać to w niebieskim malowaniu, które nawiązuje do YZR500 Christiana Sarrona.

Druga połowa lat 80. to złoty czas dla wyścigów motocyklowych. W tamtym okresie na torach rządziły takie postacie jak Eddie Lawson, czy Frank Spencer. Jednym z najbardziej znanych był także Francuz Christian Sarron, który w klasie 500 ścigał się od 1985 do 1990 r. na charakterystycznej Yamasze YZR500 pomalowanej w barwy głównego sponsora teamu – producenta papierosów Gauloises.

Motorsport był wówczas napędzany przez gigantyczne budżety koncernów tytoniowych. Z jednej strony pozwalało to na organizowanie widowiskowych imprez, z drugiej nadawało motocyklom tak charakterystycznego dla tamtych czasów sznytu. Każda maszyna oklejona reklamą fajek – dziś to nie do pomyślenia.

I to właśnie tamte motocykle stały się inspiracją dla nowej XSR900. Yamaha nie mogła jednak wprost udekorować swojego nowego sprzętu logiem producenta papierosów. Nawiązano do ogólnej kolorystyki i dodano kilka detali, które podkreślają wyścigowe inspiracje. W oczy rzuca się szczególnie podwyższenie kanapy pasażera, które przywodzi na myśl rozbudowany zadupek YZR500, na której jeździł Sarron.

W lekkiej ramie Deltabox pracuje trzycylindrowa rzędówka CP3 o pojemności 889 cm3, mocy 119 KM i momencie obrotowym wynoszącym 93 Nm. Za zatrzymanie odpowiadają hamulce Brembo, w standardzie znalazły się ponadto takie elementy jak quickshifter, regulowane zawieszenie, a także 6-osiowy moduł bezwładnościowy (IMU), który steruje systemami kontroli jazdy.

Dla chętnych, którzy mieliby ochotę jak najmocniej upodobnić swój motocykl do oryginalnej YZR500 mamy złą wiadomość. Wśród akcesoriów przewidzianych do nowej XSR900 nie znaleźliśmy naklejek Gauloises. Trzeba je zatem będzie wykonać we własnym zakresie. Cena motocykla nie została jak na razie ujawniona.

REKLAMA