Yamaha YZF-R9 coraz bliżej. Wiemy jak będzie wyglądał logotyp

Nie jest tajemnicą, że Yamaha przygotowuje sportbike'a opartego na nakedzie MT-09. W ubiegłym roku producent zastrzegł znak towarowy tego modelu, teraz poznaliśmy formę graficzną jego logotypu.

Yamaha R9 Jacek Hanusz

To może być jedna z najbardziej ekscytujących nowości na EICMA, o ile Yamaha nie zdecyduje się przeciągnąć premiery na przyszły rok. YZF-R9 z ekscytującym trzycylindrowym silnikiem, świetnym zawieszeniem i znakomitym prowadzeniem może stać się rynkowym game-changerem.

O tym, że motocykl taki jest w planach, mówi się już od wielu lat, ale potwierdzenie tych domysłów przyszło tak naprawdę dopiero w ubiegłym roku, kiedy to Yamaha zastrzegła znaki towarowe YZF-R9 i R9 na wielu ważnych rynkach, zyskując w ten sposób międzynarodową ochronę własności intelektualnej. Niedawno wpłynęły kolejne dokumenty – tym razem zabezpieczające formę graficzną logotypu modelu. Font użyty w logo jest zbieżny z innymi oznaczeniami modeli używanymi przez Iwata.

Nowa MT-09, która będzie techniczną bazą dla R9, to ze wszech miar dopracowany motocykl. Testy, które przeprowadziliśmy w tym roku ujawniły, że producent wyeliminował większość słabych stron nakeda, między innymi ciastowate zawieszenie. Tegoroczna MT-09 została gruntownie przebudowana, poprawiono sztywność nadwozia, hamulce i przede wszystkim silnik 890 cm3, który ma teraz 119 KM i maksymalny moment obrotowy wynoszący 93 Nm.

Spodziewamy się również, że wzorem nakeda, także R9 otrzyma wersję specjalną SP, zaopatrzoną w pełni regulowany widelec KYB i monoshock Öhlins. W połączeniu z nową ramą deltabox, wzorowaną na motocyklach sportowych, może to zapewnić rewelacyjne prowadzenie. 

Jesteśmy dobrej myśli – mocno krytykowana przez internetowych "specjalistów" R-siódemka okazała się zaskakująco dobrym motocyklem, dającym ogromnie dużo frajdy. Spodziewamy się zatem, że R-dziewiątka rzuci nas na kolana. Czy tak się stanie? Musimy poczekać do pierwszych testów, zapewne do wiosny. Póki co nie możemy doczekać się premiery.

Przeczytaj także: kiedy zobaczymy Yamahę R9?

Zobacz również:
REKLAMA