Zakaz jazdy pojazdami spalinowymi w weekendy? Na szczęście póki co to fake news

Z początkiem roku w niektórych mediach pojawiła się informacja, jakoby unijne władze pracowały nad absurdalnym zakazem jazdy w weekendy, dotyczącym pojazdów spalinowych. To fake news.

ogien wydech Unsplash

Czytając rewelacje takie jak ta, nietrudno uwierzyć w ich treść mając w pamięci różne dziwne pomysły eurokratów. Żeby przypomnieć tylko kwestię "asystenta prędkości", który w niektórych wersjach proponowanych przez "specjalistów" miał ingerować w układy pojazdu, automatycznie zmniejszając prędkość. Na całe szczęście unijni urzędnicy wykazali się odrobiną zdrowego rozsądku i opcja radykalna została odrzucona.

Dlatego też informacja o rzekomym zakazie poruszania się pojazdami spalinowymi w weekendy nie wydaje nam się już tak nieprawdopodobna. Ba! Trzeba pamiętać, że w 2035 roku ma zakończyć się produkcja pojazdów napędzanych benzyną i olejem napędowym. Taki zakaz mógłby wydawać się zatem jak najbardziej na miejscu.

Na szczęście wszystko to jest jedynie hipotezą – prognozą przygotowaną dla Business Insidera przez profesora Konrada Świrskiego, wykładowcę Politechniki Warszawskiej i prezesa Transition Technologies. W jedenastu punktach przedstawił on swoje spojrzenie na przyszłość energetyki i wszystkich związanych z nią spraw, w tym elektromobilności.

Zakaz dla spalinowych? To tylko hipoteza

Jak zaznacza sam Business Insider, profesor podszedł do niektórych spraw z dozą ironii, czy nawet żartu, dlatego odczytywanie ich wprost jest trochę jak inwestowanie w akcje na podstawie danych zasłyszanych w dowcipie. Niemniej warto wyjaśnić skąd wziął się w mediach ów "zakaz jazdy pojazdami spalinowymi w weekendy".

W punkcie 4. wspomnianego artykułu prof. Świrski odnosi się marcowego spotkania premierów i ministrów krajów Unii Europejskiej, poświęconego zagadnieniom energetycznym. Tematem spotkania był oczywiście Europejski Zielony Ład, którego elementem, oprócz wchodzących właśnie gigantycznych podwyżek cen gazu i prądu, jest także planowane na 2035 rok zakończenie produkcji pojazdów spalinowych.

Podczas tego spotkania część krajów zaprezentowało Advanced Green Deal (Zaawansowany Zielony Ład), czyli jeszcze bardziej restrykcyjną formę dochodzenia do założeń Zielonego Ładu. W ramach tych założeń zaproponowano pakiet rozwiązań "Faster Fit for 55", obejmujący między innymi wprowadzenie dodatkowych przywilejów dla właścicieli pojazdów elektrycznych. Profesor Świrski żartobliwie zasugerował tutaj weekendy tylko dla pojazdów elektrycznych. Pojazdy spalinowe mogłyby poruszać się tylko w dni robocze, z tym że benzyniaki w poniedziałki, środy i piątki, zaś diesle we wtorki i czwartki. Ta propozycja nie padła jednak w trakcie spotkania decydentów.

Przeczytaj także: Europejski Zielony Ład - nawet 8 zł za litr paliwa.

Zobacz również:
REKLAMA