Zakup motocykla w 2021 r. PCC-3, umowa, OC, karta pojazdu

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Masz w planach zakup pierwszego motocykla, quada, skutera lub motoroweru? Umowa, podatek, ubezpieczenie to trzy podstawowe elementy o których należy pamiętać. Oto krótki poradnik dzięki któremu uporasz się z tym szybko i bezproblemowo.

podatek od kupna motocykla, pcc-3, umowa kupna-sprzedaży, pierwszy motocykl, kupno motocykla Motor-Presse Polska

Załóżmy, że przebrnąłeś przez wszystkie pułapki, masz za sobą nieprzespane noce, ale kupiłeś swój wymarzony motocykl. Przed Tobą jeszcze kilka kroków, by zacząć cieszyć się jazdą. Zanim przejdziemy do meritum musisz wiedzieć, że formalności różnią się w zależności od tego czy kupiłeś maszynę od firmy (handlarza, salonu, komisu), czy od osoby prywatnej. 

Rachunek, faktura czy umowa - kupno motocykla

Kupując nowy motocykl od importera lub używany w komisie otrzymasz fakturę. Pilnuj jej jak oka w głowie. Bez niej nie zarejestrujesz pojazdu w urzędzie. W przypadku motocykla używanego kupionego od osoby prywatnej wystarczy umowa kupna-sprzedaży

Zanim pojedziesz oglądać motocykl, który masz zamiar kupić wydrukuj i zabierz ze sobą dwa egzemplarze umowy. Dzięki temu oszczędzisz sobie czasu. Odręczne pisanie umowy jest bardziej upierdliwe. W każdym razie dopilnuj żeby dane motocykla i właściciela były czytelne.

Umowa kupna-sprzedaży jest bardzo ważnym dokumentem, ale możesz ją skonstruować w dowolny sposób. Ważne tylko, aby zawierała najpotrzebniejsze informacje. Przed  podpisaniem sprawdź, czy w dane nie wkradły się literówki np. nr VIN motocykla.

Wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla w formacie PDF do wydruku znajdziesz TUTAJ.

Zgłoszenie zakupu pojazdu

Na zgłoszenie zakupu pojazdu używanego masz obecnie 60 dni. Nie oznacza to, że w tym terminie musisz swój motocykl zarejestrować - wystarczy, że poinformujesz urząd o zmianie właściciela. Najprościej zrobić to przez internet - wymagane jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu wybierz opcję Usługi dla Obywatela, a następnie Kierowcy i Pojazdy – rejestracja pojazdu. System poprosi o następujące dane:

 • dane zakupionego pojazdu: marka, typ (jeśli jest), model,
 • numer identyfikacyjny (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia, ramy),
 • dotychczasowy numer rejestracyjny,
 • dane poprzedniego właściciela,
 • skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego prawo własności pojazdu – umowę kupna-sprzedaży, umowę darowizny pojazdu, fakturę.

Wszystkie dokumenty muszą być przygotowane w formie plików w formacie jpg lub pdf. Najprościej zrobić im dokładne i wyraźne zdjęcia telefonem. Zgłoszenie kupna motocykla lub samochodu przez internet jest bezpłatne.

Ubezpieczenie OC

Zanim wyjedziesz na ulicę, nie zapomnij o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Brak jego ciągłości może być kosztowny: od 150 do nawet 750 zł.

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC Kara za niezapłacone OC 2019 r. motocykl i motorower
do 3 dni 190 zł
od 4 do 14 dni 470 zł
powyżej 14 dni 930 zł

 

Kupując używany motocykl, który ma ważną polisę OC należy poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Jest prawdopodobieństwo, że po analizie i kilku obliczeniach firma ubezpieczeniowa uzna, że stawka za OC jest nieco inna i zmuszony będziesz dopłacić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Muszą się z tym liczyć osoby w wieku od 18-24 roku życia, które nie mają zniżek.

W przypadku nowych motocykli OC jest obowiązkowe tak samo jak w przypadku maszyn używanych. W wielu przypadkach temat ogarniesz na miejscu w salonie. Mało tego sprzedawcy oferują korzystne pakiety ubezpieczeń (OC/AC/NNW).

Podatek od umowy

Kupiłeś motocykl używany na umowę kupna-sprzedaży? Masz 14 dni na zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2% wartości motocykla. Temat załatwia druk PCC-3. Możesz to załatwić na dwa sposoby: za pomocą elektronicznej deklaracji i przelewu lub osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. Obowiązek zapłaty tego podatku ciąży na kupującym. 

UWAGA! 
Z podatku PCC zwolnione są pojazdy: 
1. o wartości mniejszej
niż 1000 zł, 
2. sprowadzone z UE, 

3. kupione na fakturę VAT. 
W przypadku, gdy twój pojazd pochodzi spoza UE zamiast PCC-3 musisz posiadać dowód odprawy celno-przewozowej.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) najłatwiej opłacić przez internet na stronie swojego banku. Wystarczy zalogować się do własnej bankowości i w opcjach przelewu wybrać przelew podatkowy. Jako typ podatku wybierz PCC-3 i wskaż urząd skarbowy, pod który podlegasz. Bank sam znajdzie wówczas numer konta. Wystarczy wpisać odpowiednią kwotę (2% wartości zakupionego pojazdu) i zatwierdzić przelew. 

Karta pojazdu

Kartę pojazdu powinien posiadać każdy motocykl zarejestrowany w Polsce po 1 lipca 1999 r. Jeśli rejestracja twojej maszyny nastąpiła przed tą datą, to możesz zapomnieć o karcie.
Jeśli po, to musisz się o nią upomnieć, bo bez niej nie zarejestrujesz pojazdu. Fakt czy została wydana, jest odnotowany w dowodzie rejestracyjnym (nr karty pojazdu na ostatniej stronie). Wyrobienie wtórnika jest czasochłonne (może się okazać nawet że motocykl był kradziony lub został zajęty przez bank).

Dla nowych maszyn wystawia ją importer, a później jest przekazywana kolejnym właścicielom. Dokument w formie czerwonej książeczki zawiera informacje o historii motocykla m.in. zmiany właścicieli. 

Kupno motocykla krok po kroku

Jak podpisać umowę? Każda ze stron dostaje po jednym egzemplarzu umowy kupna-sprzedaży. Sprawdź, czy dane zgadzają się z tym, co widnieje w dokumentach i czy wypełniając umowę nie popełniłeś żadnych błędów (np. literówek). Na umowie warto zapisać datę i godzinę w której doszło do zakupu/sprzedaży. To istotne elementy umowy, które są ważne podczas rejestracji. Umowa będzie również potrzebna przy zgłaszaniu sprzedaży motocykla ubezpieczycielowi. 

Ubezpieczenie OC. Jeżeli używany motocykl który kupiłeś ma ważną polisę OC, nie musisz jej przepisywać na siebie przed wizytą w wydziale komunikacji. Możesz to zrobić później. W przypadku nowej maszyny warto kupić polisę przed wizytą w urzędzie.

Badanie techniczne. Kupiłeś używany motocykl z nieważnym przeglądem? Maszyna bez niego nie zostanie dopuszczona do ruchu, a co za tym idzie nie da się jej zarejestrować. Zanim wybierzesz się do wydziału komunikacji odwiedź stację kontroli pojazdów. Koszt przeglądu? 62 zł. Pamiętaj, że lepiej nie ryzykować i nie jeździć motocyklem bez przeglądu na kołach. W tym celu najlepiej jest zorganizować busa lub lawetę. W przypadku nowych maszyn przegląd techniczny na stacji nie jest wymagany przez urząd. Pojazd nowy z salonu jest bowiem sprawny technicznie. Pierwszy przegląd wykonuje się dopiero po 3 latach od daty kupna nowego motocykla.

Wydział komunikacji - rejestracja. Weź ze sobą: dowód i stare tablice rejestracyjne, polisę OC, umowę kupna-sprzedaży (lub fakturę), kartę pojazdu (o ile została wydana) i poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację (można go wypełnić na miejscu). Jeżeli wszystko będzie w porządku, otrzymasz nowe tablice wraz z ważnym przez 30 dni tymczasowym dowodem rejestracyjnym. Po około 2 tygodniach od daty rejestracji dostaniesz SMS z informacją, kiedy odebrać dowód rejestracyjny. 

Jak zarejestrować motocykl? Potrzebne dokumenty

 • Dowód zakupu. Umowa kupna-sprzedaży lub faktura/rachunek
 • Dokumenty. Dowód rejestracyjny i książka pojazdu
 • Stare tablice rejestracyjne (jeśli takowe są)
 • Ważne badanie techniczne (jeśli motocykl jest używany i starszy niż 3 lata)
 • Potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych (można to załatwić na miejscu w wydziale komunikacji)
 • Wniosek o rejestrację pojazdu (można to załatwić na miejscu w wydziale komunikacji)
 • Nie zapomnij wziąć ze sobą do urzędu dokumentu tożsamości. Bez niego nic nie zdziałasz.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl? Poradnik

Zobacz również:
Motocykle ostatecznie znikają z rywalizacji Pikes Peak International Hill Climb. Po dwóch latach analiz, rozmyślań i wahań, organizatorzy zdecydowali o usunięciu jednośladów.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA