Zaskakujący sondaż IBRiS. Polacy w większości popierają wysokie mandaty!

Niemal 70 procent Polaków, pytanych o opinię na temat nowego taryfikatora, uważa, że poprawi on bezpieczeństwo na drogach. Najbardziej zaskakuje tutaj postawa najmłodszych respondentów.

mandaty OK Unsplash

Czytając komentarze internautów można pomyśleć, że nowe stawki mandatów popiera jakieś 3 procent społeczeństwa. Tymczasem o tym, że jest zupełnie inaczej, przekonują wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej. Okazuje się, że aż dwie trzecie respondentów uważa, że wyższe kary za wykroczenia będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Sondaż przeprowadzony został w dniach 7-8 stycznia metodą telefoniczną na grupie reprezentatywnej 1100 osób. Ankieterzy pytali o opinie na temat nowych, znacznie wyższych stawek mandatów, które zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Zdaniem znakomitej większości pytanych, wysokie mandaty za najpoważniejsze winy kierowców przełożą się na mniejszą liczbę wykroczeń, a zatem i większe bezpieczeństwo.

Zdaniem niemal 70 procent respondentów nowy taryfikator przyniesie efekt w postaci większej dyscypliny wśród kierowców. W tej grupie 22,6 procent uważa, że bezpieczeństwo zdecydowanie się poprawi, zaś według pozostałych "raczej" się poprawi. Jedna czwarta pytanych jest natomiast zdania, że wysokie mandaty niczego w zachowaniu kierowców nie zmienią. Taką postawę wykazują najczęściej osoby w wieku 30-39 lat, najwięcej przekonania do poprawy sytuacji na drogach wykazują natomiast osoby po 60. roku życia.

Sporym zaskoczeniem jest bardzo wysokie poparcie dla zmian w grupie najmłodszych respondentów (18-29 lat). Statystycznie to bowiem właśnie oni powodują na drogach największe zagrożenie.

Na razie brak jest oficjalnych analiz dotyczących zmian w liczbie drogowych wykroczeń. Jak nieoficjalnie dowiedział się jednak portal brd24.pl, wstępne dane policyjne mogą wskazywać na spadek liczby wypadków i poszkodowanych. Na konkretne wyniki trzeba jednak poczekać.

Przeczytaj także: nowy taryfikator mandatów - 2022 r.

Zobacz również:
REKLAMA