Zawsze przy sobie - czyli jak ułatwić sobie życie w podróży

Oto kilka elementów wyposażenia BMW Motorrad, które warto mieć pod ręką ruszając w trasę: kompaktowy zestaw do kontroli i regulacji ciśnienie w kołach, latarka, multitool i torba do przechowywania kasku.

 

Nie będzie odkryciem Ameryki stwierdzenie, że BMW to marka szczególnie umiłowana przez motocyklowych podróżników. I nic w tym dziwnego bowiem oprócz świetnych motocykli, BMW Motorrad ma także w ofercie szeroką gamę akcesoriów - od systemów bagażowych, kanap, stelaży i osłon dostosowujących motocykl do konkretnych oczekiwań, po elementy ułatwiające życie jeźdźcowi. Elementy, które można zaliczyć w poczet tzw. wyposażenia EDC (ekwipunek dźwigany codziennie) czyli takie, które podróżnik ma zawsze ze sobą.

Niezależnie od długości wyprawy, jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na prowadzenie motocykla, a co za tym idzie na bezpieczeństwo podróżujących nim osób, jest ciśnienie w oponach, które zawsze powinno być dopasowane do warunków jazdy.

Na szosie mają to być właściwe dla konkretnego modelu wartości dobrane stosownie do obciążenia (zależne między innymi od tego czy motocyklem podróżuje jedna czy dwie osoby), poza asfaltem; na polnych drogach i bezdrożach, którymi nie raz podążają turystyczne enduro - obniżone.

Właściwe ciśnienie ma też wpływ na trwałość opon, dlatego też należy sprawdzać je systematycznie. W miarę możliwości przed każdą jazdą.

 


 

Zadanie to ułatwi poręczny, łatwy do schowania (spakowany 19 x 12 cm) podróżny zestaw do regulacji ciśnienia w oponach BMW Motorrad. Umożliwia on bowiem nie tylko precyzyjny pomiar ciśnienia za pomocą cyfrowego miernika - możliwe są cztery zakresy pomiaru: PSI, Bar, kg/cm², kPa), ale i szybkie dopompowanie koła. Zestaw współpracuje ze wszystkimi rodzajami zaworów (motocyklowe, rowerowe), a w jego skład wchodzą: elektroniczny ciśnieniomierz, cztery naboje CO2, specjalna końcówka z zaworem umożliwiającym pompowanie oraz etui.

 

Kolejnym przydatnym elementem ekwipunku BMW Motorrad jest niewielka, wytrzymała i niezawodna latarka LED dostarczająca wyjątkowo jasnego światła o strumieniu ponad 80 lumenów i  wyróżniają się dużym zasięgiem światła. Jej istotna cecha jest też bardzo długi okres użytkowania sięgający 3000 cykli ładowania.

 


 

Przy maksymalnej sile światła litowo-żelazowo-fosforanowy akumulator pozwala na minimum 30 minut pracy, zaś by go ponownie naładować wystarczy za pomocą dostarczonego adaptera połączyć latarkę z gniazdem 12 V w motocyklu (czas ładowania całkowicie rozładowanej baterii to ok. 5 godzin). Obrazu dopełnia design. Latarka jest bowiem nie tylko użyteczna, ale i elegancka, co podkreśla szczotkowana stal i laserowo wygrawerowany napis BMW Motorrad.

 

Takiego towarzysza warto mieć zawsze pod ręką. Multitool BMW Motorrad to nieoceniony pomocnik nie tylko motocyklisty ale i każdego faceta. Wykonany przez znających się na rzeczy speców z firmy Victorinox uchodzić może niemal za mały warsztat, a przy ty, jest lekki, poręczny i łatwy w użyciu. To wielofunkcyjne narzędzie ma 40 funkcji, wykonane jest z nierdzewnej stali i sygnowane logotypem BMW Motorrad wytłoczonym na obudowie. W zestawie jest czarne skórzane etui ze szlufką umożliwiającą mocowanie do pasa. Waga 372 g.

 1 - szydło/rozwiertak, 2  - wkrętak 2 mm, 3 - wkrętak 3 mm, 4 - otwieracz do puszek, 5 - śrubokręt krzyżakowy PH 1, 6 - śrubokręt krzyżakowy PH 2, 7 - nożyczki, 8 - piłka do metalu, 9 - pilnik do metalu, 10 - ucho do mocowania, 11 - złączka do korkociągu, 12 - piłka do drewna, 13 - ostrze duże; normalne i ząbkowane, 14 - obcinacz do izolacji, 15 - rozcinacz do izolacji, 16 - dłuto do drewna 7 mm/skrobak, 17 - ściągacz izolacji i skrobak do drutu, 18 - giętarka do drutu, 19 - otwieracz do butelek, 20 -  wkrętak 6 mm, 21 - otwieracz do skrzyni, 22 - zaczep uniwersalny, 23 - kombinerki, 24 - przecinak do cienkiego, miękkiego drutu, 25 - przecinak do twardego drutu, 26 - suwak blokady.

Dodatkowe elementy przenoszone oddzielnie w woreczku: 27–36 - uchwyt na bity z 9 bitami: Torx 45/40/30/25/15, końcówka krzyżakowa PH 3/0, końcówka imbusowa 6/4 mm i 1 wolne miejsce na 1 dodatkowy bit, 37 - grzechotka 1/4 cala (30 Nm), 38 - przedłużka do bitów, 39 - miniwkrętak 1,5 mm, 40 - korkociąg

 

 

Ludowa mądrość mówi, że kto dba, ten ma. Dlatego warto dbać nie tylko o motocykl, ale i o ekwipunek, na przykład o kask. W tym celu z pomocą śpieszy torba na kask BMW Motorrad. Prezentowany model to następca torby Exclusiv 2, który poza nowym ponadczasowym designem cechuje się ulepszoną funkcjonalnością i świetnie nadaje się zarówno do przewożenia jak i do przechowywania kasku. Torba ma ok 20 litrów pojemności. Jej dno o stabilnym kształcie wyposażone jest w otwory zapewniające cyrkulację powietrza co ułatwia suszenie i zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Ma tez miękką podszewkę zapobiegającą zadrapaniom zarówno kasku jak i szyby. Wyściełana kieszeń główna, za sprawą długiego, podwójnego zamka jest łatwo dostępna. Jest też drugą, mniejszą, zamykana na zatrzask kieszeń zewnętrzna na drobiazgi. Torba ma też stabilne uchwyty i odpinany pas na ramię.