Ze stacji paliw zniknie cena za litr? To bzdura, wyjaśniamy o co chodzi

Już wkrótce z dystrybutorów zniknie cena za litr, zastąpi ją koszt przejechania 100 km – wieszczą rozmaite, mniej lub bardziej wiarygodne portale motoryzacyjne. To typowy clickbait, nic takiego nie jest planowane.

Dystrybutor paliw Unsplash

Ostatnio w różnych mediach pojawiły się informacje, jakoby nowa unijna dyrektywa przewidywała zmianę sposobu oznaczania ceny paliwa na stacjach. Z dystrybutorów rzekomo miałaby zniknąć cena za litr, w jej zastępstwie pojawiłby się koszt przejechania 100 km.

Unijna dyrektywa od 2014 r.

Clickbait - przyciąganie uwagi za pomocą tytułu, który wyolbrzymia faktyczną treść lub znaczenie artykułu, może także  wprowadzać w błąd co do jego treści

Na szczęście ta informacja to clickbait. Inna możliwość to brak wiedzy autorów na temat opisywanego zjawiska. Nasi nauczyciele mówili na taki przypadek "wie, że dzwoni, ale nie wie w którym kościele". Wspomniana unijna dyrektywa obowiązuje już od 2014 r. Mówi ona po prostu o tym, że kierowca powinien otrzymać czytelną informację na temat kosztów jazdy na określonym paliwie. Założenia tej dyrektywy można porównać do przepisu, który zaleca na przykład sprzedawcom wędlin podawanie ceny za kilogram – kupującym łatwiej zorientować się jaki jest faktyczny jej koszt w porównaniu do innych.

Tablice wydajność paliwupei.org

Na podstawie dyrektywy z roku 2014, cztery lata później wprowadzono rozporządzenie uściślające przepisy dotyczące informacji dla kierowców. Dokument ten mówi, że kierujący powinni mieć możliwość porównania kosztów jazdy na różnych paliwach. Wprowadzenie zapisów rozporządzenia przesunięto o dwa lata, co oznacza, że właśnie zaczynają one obowiązywać.

Koniec cen paliw? To bzdura!

Nie ma jednak mowy o likwidacji ceny za litr paliwa. Na stacjach pojawią się po prostu tablice z informacjami o szacowanych kosztach przejechania 100 km na danym rodzaju paliwa przy napędzie wykorzystywanym przez nasz samochód lub motocykl. Pierwotna dyrektywa powstała, by informować kierowców o kosztach jazdy na paliwie alternatywnym – tak, by łatwiej im było porównać go z kosztem jazdy na benzynie lub dieslu. Nie wiemy kto wpadł na pomysł, że ceny za litr zostaną zlikwidowane – z całą pewnością tak się nie stanie.

Tablice wydajność paliwMinisterstwo Infrastruktury Holandii

Tablice z rozpisanymi kosztami przejechania 100 km na różnych paliwach pojawiają się już w krajach UE – na przykład w Holandii, Belgii, czy w Niemczech. W gruncie rzeczy informacja taka okazuje się bardzo przydatna – z aktualizowanych na bieżąco zestawień dowiadujemy się na przykład jaka jest różnica w kosztach jazdy na prądzie i dieslu. Niektórych kierowców może to doprowadzić do refleksji nad zmianą pojazdu na bardziej ekologiczny. Ale – uprzedzając ewentualną podejrzliwość – niekoniecznie musi oznaczać to lobbing za kupowaniem elektryków – jak widać na holenderskiej tablicy informacyjnej, koszt przejechania 100 km elektrykiem jest identyczny jak koszt pokonania tego samego odcinka na LPG.

Przeczytaj również: zużycie paliwa w motocyklach - ile to pali?

Zobacz również:
REKLAMA