Zero tolerancji dla łamiących przepisy. Policja zapowiada wzmożone kontrole w święta

W związku z rozpoczynającymi się świętami wielkanocnymi, policja apeluje o rozwagę na drogach i zapowiada wzmożone kontrole – nie tylko prędkości.

Policja kontrola Lubuska policja

Jak zapowiada Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, funkcjonariusze będą przed świętami zwracać szczególną uwagę na zachowania kierowców – nie tylko na przestrzeganie przez nich limitów prędkości, ale także inne aspekty bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W wypowiedzi dla PAP Robert Opas zachęcił wszystkich tych, którzy nie muszą jechać do rodzin, by zdecydowali się pozostać w domach. Powodem jest sytuacja epidemiczna i wciąż wysokie wskaźniki zachorowań na COVID-19. Kom. Opas zapowiedział jednocześnie, że na drogi wyjedzie więcej radiowozów, a policjanci będą zwracać szczególną uwagę na niebezpieczne zachowania kierowców.

Funkcjonariusze pojawią się w miejscach, gdzie zwykle tworzą się utrudnienia w ruchu. Będą także prowadzić szeroko zakrojone kontrole prędkości, trzeźwości, stanu technicznego pojazdów, a także sprawdzać liczbę pasażerów i poprawność ich przewożenia. Działania policji nie ograniczą się do kontrolowania kierowców – funkcjonariusze sprawdzać będą także zachowania pieszych i ich obowiązkowe wyposażenie.

Komisarz Robert Opas przypomniał także o obowiązku posiadania w samochodzie maseczki. Używanie jej w samochodzie nie jest obowiązkowe, ale będzie ona niezbędna, kiedy opuszczamy pojazd, na przykład aby zatankować lub w czasie kontroli drogowej. Podobna zasada dotyczy także motocyklistów – na mocy rozporządzenia jesteśmy zwolnieni z używania maseczek podczas jazdy motocyklem, jednak kiedy dokonujemy innych czynności, na przykład robimy zakupy lub jesteśmy poddawani kontroli drogowej, mamy obowiązek używania maseczki ochronnej.

W okresie świątecznym na drogach pojawi się więcej patroli grupy SPEED. Jak zapowiada kom. Opas, policjanci nie przewidują żadnej taryfy ulgowej dla kierowców lekceważących przepisy ruchu drogowego. Przekraczanie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, szeryfowanie – to wszystko znajdzie się na celowniku funkcjonariuszy. Z całą surowością karani będą także kierowcy, prowadzący pojazdy pod wpływem alkoholu.

Robert Opas zaapelował także do kierowców, którzy planują wyjazdy, aby upewnili się do poprawności stanu technicznego swoich pojazdów. Zaapelował również o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania, szczególnie ważnej w okresie wzmożonej aktywności kierowców, którzy rzadko wypuszczają się w dalsze trasy.

Przeczytaj także: prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli

Zobacz również:
Kilkadziesiąt tysięcy francuskich motocyklistów demonstrowało 10 i 11 kwietnia przeciwko wprowadzeniu unijnego przepisu nakładającego obowiązek przeglądów technicznych dla jednośladów.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA