Zgłoszenie zakupu pojazdu. Jak to zrobić przez internet?

Od stycznia 2021 powrócił 30-dniowy termin zgłoszenia nabycia, przedłużony w ubiegłym roku do 180 dni. Rząd zastanawia się jednak nad ponowną interwencją – kolejki w urzędach rosną, kupujący boją się drakońskich kar.

kolejka Unsplash, fot. Levi Jones
 • Od stycznia termin na zgłoszenie nabycia pojazdu to ponownie 30 dni.
 • Zgłoszenia można dokonać przez internet, ale kolejki w urzędach rosną.
 • Rząd rozważa interwencję, ale raczej nie będzie to wydłużenie terminu na zgłoszenie.

REKLAMA

REKLAMA

Nabywca pojazdu ma dziś obowiązek zgłoszenia jego zakupu w ciągu 30 dni. Warto mieć świadomość, że zgłoszenie nie jest tożsame z rejestracją, chodzi wyłącznie o fakt poinformowania urzędu o dokonanej transakcji. Zgłoszenia można bez większego problemu dokonać przez internet, jednak potrzebny jest do tego profil zaufany i podstawowa umiejętność korzystania z internetu.

Ten fakt oraz spora dezinformacja okazują się dla wielu nabywców problemem. W wydziałach komunikacji tworzą się gigantyczne kolejki. Podobna sytuacja miała miejsce także na początku ubiegłego roku, kiedy weszły w życie przepisy ustalające karę za brak zgłoszenia na 1000 zł. Wówczas rząd zadziałał jednak dość szybko, wydłużając termin obowiązkowego zgłoszenia z 30 do 180 dni. Ułatwienie to było jednak tylko tymczasowe. Z początkiem 2021 roku powrócił termin 30-dniowy.

Przeczytaj również: wraca 30-dniowy termin zgłoszenia nabycia pojazdu.

W urzędach znów zapanował chaos. W niektórych przypadkach terminy wizyt wyznaczane są za trzy miesiące, co skłania wiele osób do osobistych wizyt i oczekiwania w długich kolejkach. Zarówno Ministerstwo Infrastruktury, jak i posłowie dostrzegają problem. Sekretarz stanu w resorcie infrastruktury Rafał Weber, w odpowiedzi na interpelację złożoną przez posła Tomasza Rzymkowskiego stwierdził: Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że w przypadku kolejnej nowelizacji ustawy antycovidowej rozważona zostanie możliwość dodania innego przepisu odpowiednio wydłużającego terminy (…). Przepis taki mógłby obowiązywać na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Mało prawdopodobne jednak, by resort zdecydował się na ponowne wydłużenie terminu zgłoszenia. Najprawdopodobniej wprowadzone zostanie moratorium na karę za niedotrzymanie terminu zgłoszenia. Być może urzędnicy, przed wszczęciem procedury ukarania, będą ostrzegać osoby, które nie dopełniły tego obowiązku.

Zgłoszenie nabycia lub zbycia pojazdu przez internet jest jednak bardzo proste, nawet dla kogoś przeciętnie obytego z komputerem. Kupiony motocykl lub samochód możemy zgłosić bez wychodzenia z domu, pod warunkiem że mamy profil zaufany.

Jak zgłosić kupno pojazdu przez internet

Aby zgłosić kupno motocykla lub samochodu, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego. Po zalogowaniu trzeba wybrać opcję Usługi dla Obywatela, a następnie Kierowcy i Pojazdyrejestracja pojazdu. System poprosi o następujące dane:

 • dane zakupionego pojazdu: marka, typ (jeśli jest), model,
 • numer identyfikacyjny (numer VIN albo numer nadwozia, podwozia, ramy),
 • dotychczasowy numer rejestracyjny,
 • dane poprzedniego właściciela,
 • skan lub zdjęcie dokumentu potwierdzającego prawo własności pojazdu – umowę kupna-sprzedaży, umowę darowizny pojazdu, fakturę.

Wszystkie dokumenty muszą być przygotowane w formie plików w formacie jpg lub pdf. Najprościej zrobić im dokładne i wyraźne zdjęcia telefonem.

Zgłoszenie kupna motocykla lub samochodu przez internet jest bezpłatne. Wszelkie koszty poniesiesz dopiero podczas rejestracji. W przypadku motocykla będzie to:

 • 40 zł za tablice rejestracyjne zwyczajne,
 • 54 zł za dowód rejestracyjny,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
 • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną,
 • 1,50 zł za opłatę ewidencyjną.

Łącznie 121,50 zł. Istnieje możliwość pozostawienia dotychczasowej tablicy, pod warunkiem, że pochodzi ona z tego samego powiatu, jest niezniszczona i aktualna (biała z czarnymi znakami). Wówczas całkowity koszt rejestracji wyniesie 81 zł.

Zobacz również:
Leśnicy walczą z motocyklistami, quadowcami i kierowcami samochodów terenowych, ale jest to walka nierówna. Mandaty są śmiesznie niskie, a strażników leśnych jest zbyt mało. Z nadzieją patrzą na sądy, które potrafią wlepić srogą karę – nawet 15 tys. zł za jazdę po lesie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA