Zielone tablice rejestracyjne. Nowe przepisy

11 lipca 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające nową formę rejestracji. Od teraz na drogach pojawią się pojazdy z zielonymi tablicami rejestracyjnymi.

rejestracja motocykla, zielona rejestracja, profesjonalna rejestracja Benelli, Ministerstwo Infrastruktury

Do niedawna dealer motocykli posiadający kilkanaście czy kilkadziesiąt maszyn musiał rejestrować każdy z pojazdów oddzielnie. Co za tym idzie do każdej z maszyn wyrabiał osobny dowód rejestracyjny i tablice. Dzięki nowym przepisom od 11 lipca 2019 r. wystarczy złożyć w urzędzie odpowiedni wniosek by zostać uprawnionym do profesjonalnej rejestracji pojazdów

Na tej podstawie urząd wydaje uprawnionemu jeden dowód rejestracyjny i zestaw tablic (o tych samych numerach), które uprawniają go do jazdy wieloma pojazdami. To spore ułatwienie dla dealerów. Dzięki temu możliwe będzie np. przeprowadzenie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej pojazdami bez konieczności rejestrowania każdego z osobna.

Zobacz też: Rejestracja nowego motocykla. Krok po kroku

 

REKLAMA

REKLAMA

Nowe rozwiązania dotyczą głównie firm - są odpowiedzią na postulaty m.in. dealerów pojazdów, ale też jednostek badawczych. Mają również uprościć życie i odciążyć starostwa powiatowe. Z tego samego rozwiązania korzysta się już w Niemczech i Belgii.

Co różni profesjonalne tablice – nazywane także zielonymi - od tych, które mamy w swoich autach? Niewiele. Znaki wytłoczone na profesjonalnej tablicy rejestracyjnej składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą „P” – wyjaśnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Jednak najbardziej zauważalną różnicą będzie kolor cyfr i liter. Te nie będą czarne, a właśnie zielone – dodaje szef MC.

Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok, a profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni. Jednostki badawcze cieszą się specjalnymi przywilejami - mogą korzystać z dowodu i tablic przez 6 miesięcy.

Zobacz teżSprawdź, czy zdasz egzamin na prawo jazdy A, A1, A2, AM [QUIZ]

Ile kosztuje profesjonalna rejestracja?

Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów 100 zł.
Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego 10 zł
Wydanie zielonej tablicy motocyklowej 40 zł
Wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne 12,50 zł

 

Zobacz również:
Aż 100 mln zł traci co roku rząd na przedawnionych, niezapłaconych mandatach. Poseł Marek Biernacki wystosował w tej sprawie interpelację do ministrów finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji. Pyta o działanie systemu scentralizowanego poboru.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA