Zmarł Ralf Waldmann - 20-krotny zwycięzca wyścigów Grand Prix

10 marca w wieku 51 lat zmarł były zawodnik Mistrzostw Świata Ralf Waldmann – komentator sportowy i wielokrotny zwycięzca Grand Prix.

W 1986 roku Ralf Wadmann, na hiszpańskim Rieju, po raz pierwszy wystartował w mistrzostwach świata. Po 8 sezonach startów w klasie 80cm3 i 125cm3 przesiadł się na 250 cm3. W latach 90-tych był jednym z szybszych zawodników startujących na ćwiartkach. W ciągu swojej kariery zwyciężył Grand Prix 20-krotnie, a na podium stanął aż 50 razy! 

Jego najbardziej efektownym wyścigiem, który zapisał się na kartach historii była runda Grand Prix w Donington Park w 2000 roku. Wielka Brytania słynie z brzydkiej pogody, więc Waldmann postanowił wtedy (jako jeden z niewielu) założyć do swojej Aprilii opony na deszcz. Niestety – przez większość okrążeń było sucho. Ralf był zbyt wolny i został nawet zdublowany przez Oliviera Jacque z teamu Yamahy. Pod koniec wyścigu Waldmann dostał od losu drugą szansę - 10 okrążeń przed metą na torze mocno się rozpadało. Waldmann rzucił się do odrabiania strat. Na ostatniej prostej wyprzedził Oliviera Jacque i wygrał z przewagą trzech dziesiątych sekundy. Dwukrotnie zdobył wicemistrzostwo świata (1996 i 1997) przegrywając odpowiednio o 6 i 2 punkty z ówczesnym mistrzem i prawdziwą legendą wyścigów motocyklowych - Maxem Biaggi.

Ralf Waldmann ostatni raz wystartował w 2009 roku. Po zakończeniu kariery został ekspertem i komentatorem sportowym dla niemieckiego Eurosportu. W najbliższy weekend miał on komentować rozpoczynające się Grand Prix Kataru. Przyczyna jego śmierci nie została potwierdzona, ale najprawdopodobniej był to zawał serca. Ralf zmarł w wieku 51 lat.

REKLAMA