REKLAMA

Zmiany w ustawie: Prawo jazdy kat. B uprawnia do kierowania motocyklem

Maszynami o pojemności 125 cm3 można już legalnie jeździć z samochodowym prawkiem w kieszeni.

Masz samochodowe prawo jazdy? Możesz wsiąść na motocykl 125. Prezentujemy sześć modeli, którymi wolno jeździć bez dodatkowych dokumentów.

Temat narodził się kilka miesięcy temu. Najpierw była mowa jedynie o maszynach z automatyczną skrzynią biegów. Emocje rosły, ścierali się zwolennicy i przeciwnicy, a w tym czasie senatorowie upomnieli się o motocykle z manualną skrzynią biegów i wnieśli stosowną poprawkę do projektu ustawy. W końcu 26 czerwca Sejm znowelizował ustawę o kierujących pojazdami, a 24 sierpnia weszła ona w życie.

W myśl jednego z zapisów osoby, które od minimum trzech lat mają prawo jazdy kategorii B, mogą legalnie jeździć wszystkimi motocyklami o pojemności do 125 cm3. Czy jest to powód do radości, czy raczej do zmartwień? Zdania są podzielone. Z jednej strony bowiem na motocykl mogą legalnie wsiadać osoby niemające pojęcia o jeździe. Nie będąc w stanie ogarnąć maszyny, będą stanowić zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla wszystkich innych na drodze. Z drugiej strony jednak po to człowiek ma rozum, by z niego korzystał...

Takie podejście sprawdziło się już nieraz, a doświadczenia Niemców, Francuzów i Czechów pokazują, że wprowadzone tam podobne regulacje nie spowodowały lawiny nieszczęść. Na motocykle wsiedli natomiast ludzie, którzy w innych okolicznościach by się na to nie zdecydowali (kto wie, może z czasem sięgną po większe maszyny), a branża motocyklowa złapała trochę wiatru w żagle.

Temat „125” to niejedyna istotna zmiana przepisów. Pozostałe zapisy zainteresują pewnie osoby szykujące się do robienia prawa jazdy. Od wejścia nowego prawa w życie szkolenie teoretyczne (czyli wykłady) w szkołach jazdy staje się nieobowiązkowe. W programie zostają część praktyczna (jazda), nauka udzielania pierwszej pomocy oraz egzamin wewnętrzny. Mało tego, baza pytań egzaminacyjnych dla kandydatów na kierowców jest jawna, a za merytoryczną treść pytań egzaminacyjnych odpowiedzialność ponoszą Ministerstwo Transportu. Istotne jest też, że egzamin w WORD-zie można zdawać na pojeździe należącym do szkoły jazdy, czyli znanym kursantowi.

NASZYM ZDANIEM
Łukasz „Beddie” Bednarz – instruktor nauki i techniki jazdy, szef szkoły dreamotor.pl :     
 
Adam Majcherek – dziennikarz "auto motor i sport":
Prezent w postaci możliwości poruszania się motocyklami o pojemności do 125 cm3 przez osoby mające samochodowe prawo jazdy nie jest krokiem w stronę poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Fakt posiadania prawka na samochód nie daje bowiem umiejętności jazdy innymi pojazdami, lecz zapewnia jedynie obycie w ruchu drogowym. Z pewnością jest to działanie aktywizujące rynek i w dalszej perspektywie usprawni ruch oraz zmniejszy miejskie korki. Jako że liczę na zdrowy rozsądek świeżo upieczonych bikerów, wierzę, że przynajmniej część  z nich, zanim wsiądzie na swoje 125 cm3, zechce poćwiczyć pod okiem instruktora. Wiele motocyklowych szkół jazdy oferuje taką możliwość.   Sprawniejsze poruszanie się po mieście, niższe w porównaniu z autem koszty eksploatacji... – upowszechnienie jednośladów będzie miało mnóstwo zalet. Sam chętnie się przesiądę na skuter, by szybciej dojeżdżać do pracy. Ponieważ słyszę opowiadania kolegów motocyklistów o tym, jak kierowcy samochodów uprzykrzają im życie i sam widzę, jak niektórym brakuje wyobraźni, to jestem ciekaw, o ile pogorszą się statystyki wypadków. Szkoda, że nie będzie obowiązkowego szkolenia – przydałoby się tym, którym się wydaje, że skuter/motocykl to tylko szybszy rower. Chcąc nie chcąc, czegoś by się nauczyli.

 

zobacz galerię

Zobacz również:
Ustawa fotoradarowa, będąca częścią Krajowego Planu Odbudowy, która umożliwi obciążenie właściciela pojazdu karą za przekroczenie prędkości, jest już gotowa. GITD przekazał ją Kancelarii Premiera do dalszego procedowania.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA