Znamy datę likwidacji karty pojazdu. Resort zmienił też przepisy dot. żółtych tablic

Resort infrastruktury podał datę likwidacji karty pojazdu i nalepki kontrolnej – ostatniego elementu pakietu deregulacyjnego. W nowelizacji pojawił się też zapis, z którego ucieszą się kolekcjonerzy zabytkowych motorowerów.

rejestracja motocykla Motor Presse Polska

Pakiet deregulacyjny to zbiór przepisów, których celem jest likwidacja uciążliwych i zbędnych z punktu widzenia urzędowego procedur. Jego częścią były między innymi zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy OC oraz dowodu osobistego. Do wszystkich danych, zawartych w tych dokumentach, uprawnione służby dostęp mają online.

W pakiecie pozostały jednak dwa relikty z ubiegłego wieku – karta pojazdu i nalepka kontrolna. W tej pierwszej widnieją najważniejsze dane pojazdu, w tym informacje o jego właścicielach – dokładnie to samo, co w bazie CEPiK. Ta druga dubluje tablicę rejestracyjną w formie naklejki na szybie. Po co? By zahamować popularny przed laty proceder pożyczania tablic w celu kradzieży paliwa.

Z jakiegoś powodu te dwa elementy, nieodłącznie związane z samochodami (motocykli nalepka kontrolna nie obowiązuje) wciąż widnieją w zestawie obowiązkowym podczas rejestracji pojazdu. Resort infrastruktury już wielokrotnie obiecywał ich likwidację, podano nawet wstępny termin – wrzesień 2022 roku.

Dotąd brakowało jednak szczegółowych przepisów wykonawczych. Ministerstwo Infrastruktury chwali się, że odpowiednie zapisy są już przygotowane, a aktualnie trwają uzgodnienia międzyresortowe. Termin wprowadzenia w życie tej nowelizacji określono na 4 września br.

Likwidacja karty pojazdu i nalepki kontrolnej oznaczać będzie kolejne kosztów zarejestrowania pojazdu sprowadzonego z zagranicy – 75 zł oszczędzisz na karcie pojazdu, a jeśli rejestrujesz samochód, dodatkowo 18,50 zł na nalepce kontrolnej.

W nowelizacji rozporządzenia znalazła się także niespodzianka dotycząca tzw. żółtych tablic rejestracyjnych. Resort zdecydował, że katalog pojazdów, którym przysługują takie blachy o motorowery. To dobra wiadomość dla kolekcjonerów zabytkowych jednośladów, którzy dotychczas radzili sobie rejestrując motorowery jako motocykle lub wybierając zwykłe tablice.

Przeczytaj także: rozbrajamy pakiet deregulacyjny.

Zobacz również:
REKLAMA