Elf – sportowe DNA marki

O jakości oleju silnikowego najlepiej świadczy użytkowanie motocykla w ekstremalnych warunkach. Czy można sobie wyobrazić coś bardziej ekstremalnego niż wyścigi motocyklowe? Z tego powodu producent olejów silnikowych i środków smarnych Elf już od lat współpracuje z Kawasaki.

Adrenalina, wytrzymałość i walka o ułamki sekund do samego końca - zarówno Elf, jak i Kawasaki doskonale odnajdują się na tym polu. I nic dziwnego, bo obaj producenci blisko ze sobą współpracują również na torach wyścigowych WorldSBK, czego owocem jest sześć tytułów mistrza świata pod rząd(!) zdobytych w latach 2015–2020 przez utalentowanego zawodnika jakim jest ­Jonathan Rea!

Na tym nie koniec, bowiem Elf i Kawasaki współpracują również w Mistrzostwach Świata Endurance. A jak wiadomo długodystansowe wyścigi stawiają mordercze wymagania zarówno ludziom, jak i maszynom. W tej serii jakość oleju silnikowego ma jeszcze większe znaczenie.

Elf w wyścigach motocyklowychElf
Elf w wyścigach motocyklowychElf


Środki smarne oraz oleje silnikowe Elf są również obecne w najbardziej prestiżowej serii motocyklowych wyścigów, czyli w MotoGP. Tutaj Elf ściśle współpracuje z KTM Tech3 - dynamicznie rozwijającym się teamem zatrudniającym młodych zawodników. 

Testy w ekstremalnych, wyścigowych warunkach oraz ścisła współpraca z teamami wyścigowymi oznaczają, że oleje Elf spełniają najwyższe wymagania i standardy technologiczne oraz jakościowe. A to z kolei oznacza, że bez trudu zapewnią optymalne warunki pracy silnika w Twoim motocyklu, co z kolei wpłynie na wydłużenie jego trwałości.

Elf w wyścigach motocyklowychElf
Elf w wyścigach motocyklowychElf

Jednak to wszystko nie byłoby możliwe bez odpowiedniego doświadczenia. Elf budował własne wyścigówki, które z powodzeniem ścigały się w mistrzostwach świata!

Wyścigowa historia marki Elf

W 1978 roku podczas targów „Salon de la Bastille” w lutym 1978 roku po raz pierwszy został zaprezentowany prototypowy motocykl Elf X. Do jego napędu użyto silnika Yamahy o pojemności 750 cm3. Zastosowano w nim najlepsze dostępne wówczas hamulce i zawieszenia De Carbon F1. Prototyp został powierzony doświadczonemu i utalentowanemu zawodnikowi Michelowi Rougerie.

W 1980 roku pojawił się Elf E z silnikiem o pojemności 1000 cm3 z owiewką zaprojektowaną w tunelu aerodynamicznym. Oficjalnymi kierowcami zostali Christian Le Liard i Walter Villa.

Kto nie idzie do przodu, ten się cofa - ludzie z Elfa doskonale to rozumieją, więc w 1980 roku równolegle rozpoczęto prace badawcze nad znacznie bardziej wyrafinowanym motocyklem, zdolnym nawiązać walkę z czołówką w kategorii 500. Elf-2 zadebiutował w Grand Prix ​​de France w Castellet w 1984 roku.

Napędzany trzycylindrowym silnikiem z Hondy NS 500, rewolucyjny układ kierowniczy typu „cyclo-frame” i zawieszenie umieszczone poziomo pod silnikiem to najbardziej rewolucyjne rozwiązania jakie zastosowano w modelu Elf-2.

Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1986 roku wraz z pojawieniem się projektu Elf 3. Po 8 latach wytężonej pracy inżynierów oraz zawodników testowych Ron „Rocket” Haslam w Grand Prix Makau wywalczył pierwsze w historii zwycięstwo dla Elfa!

14 września 1986 roku Elf wykonał kolejny krok naprzód i światło dzienne ujrzał model Elf-R. Motocykl z rzędowym, czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1000 cm3 i mocy 125 KM w rękach Christiana Le Liarda, Erica Courly i Huberta Auriola (kilkukrotnego zwycięzcy rajdu Dakar) pobił sześć rekordów świata na włoskim torze Nardo!

Ron „Rocket” Haslam (kierowca i inżynier, który był inicjatorem rozwoju prototypów ELF) zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata w 1987 roku. Sezon 1988 ustąpił miejsca Elfowi-5, który był kulminacją ponad 10 lat niezwykłej przygody w mistrzostwach świata z udziałem projektów motocyklowych Elf.

Pasja do wyścigów, sprawdzania się w ekstremalnych warunkach i wygrywania w marce Elf trwa  nieprzerwanie do dziś. Dowodem jest obecność we wszystkich, najbardziej prestiżowych seriach Mistrzostw Świata i to nie tylko na działce motocyklowej. Elf jest również obecny w Formule 1.

I to jest bardzo  dobra wiadomość dla zwykłych użytkowników motocykli - produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach doskonale poradzą sobie w czasie codziennego użytkowania. I Ty możesz poczuć się jak mistrz!

Oleje motocyklowe Elf dostępne są w sieci sklepów Inter Motors oraz w sklepie internetowym www.intermotors.pl