Kamera sportowa HJC 10A - zintegrowana z kaskiem

Nie wyobrażam sobie motocyklowego wyjazdu bez kamery. Nagrywam nią przejeżdżane trasy, ale wiem, że wielu motocyklistów używa kamery akcji jak wideorejestratora. Do naszej redakcji trafiła nietypowa kamera do kasków HJC.

Kamera Smart HJC 10A Jacek Hanusz

Nietypowość tego urządzenia polega po pierwsze na tym, że jest zaprojektowane z myślą o kaskach HJC RPHA 90s/i90 oraz F70. Po drugie na tym, że kamerę montuje się w górnej części wizjera w osi kasku. Służy do tego specjalny zestaw dostarczany wraz z urządzeniem. Gdy wszystko jest już gotowe, pozostaje właściwe ustawienie kamery (regulacja w górę lub dół) i od tego momentu możesz rozpoczynać karierę filmowca.

Kamera Smart HJC 10AJacek Hanusz


Co potrafi ta kamera? Jej sercem jest układ Sony IMX335. Dzięki niemu nagrywa ona w dwóch rozdzielczościach – QHD (2560 x 1440) i FHD (1920 x 1080) z prędkością 30 klatek/s. To niewiele w porównaniu z 4K, ale format FHD jest wystarczającym argumentem podczas dyskusji z policjantami.

Kamera Smart HJC 10A to wydatek 2299 zł. Tanio nie jest, ale przy cenach dzisiejszych mandatów...

Do uruchomienia zestawu służy duży, a więc łatwy do obsługi w rękawicach przycisk z lewej strony kasku, na wysokości skroni. Jedno przyciśnięcie ożywia urządzenie. Powitaniu towarzyszy efektowne błyskanie białych „brewek” po obu stronach kamery. Owe paski ledów to także informacja o włączeniu urządzenia, dzięki czemu jeden rzut oka w luterko wystarczy do sprawdzenia, czy system działa. Wygodny włącznik pełni też funkcję spustu migawki. Jedno kliknięcie i zrobiłeś zdjęcie. Dwa szybkie kliknięcia – uruchomiłeś nagrywanie filmu. Wszystkie multimedia są zapisywane na karcie pamięci. W zestawie dostajesz podstawową, o pojemności 32 GB, ale urządzenie obsługuje także karty o pojemności do 512 GB. Filmy mogą być nagrywane ciągiem, do momentu zapełnienia karty, albo mieć określoną długość. Gdy miejsce na karcie się skończy, w drugim z przypadków system będzie usuwał najstarsze nagrania, robiąc miejsce na nowe – schemat działania typowy dla wideorejestratorów.

Kamera Smart HJC 10AJacek Hanusz

Ø1 WIDEOREJESTRATOR CZY KAMERA SPORTOWA?

Kamerze HJC znacznie bliżej do tego pierwszego.
W idealnych warunkach urządzenie pracuje dobrze. Natomiast gdy robi się ciemno, na filmie pojawiają się szumy. Jakość dźwięku jest zaledwie taka sobie. Jeszcze gorzej będzie podczas szybkiej jazdy. Wystające elementy kamery na pewno będą powodowały spore szumy.

Kamera Smart HJC 10AJacek Hanusz

Ø2 SEZAMIE, OTWÓRZ SIĘ

W jednym z dwóch okrągłych elementów umieszczonych po obu stronach wizjera kryją się spust migawki, gniazdo na karty pamięci i elektronika kamery, w drugim akumulator.
Litowo-polimerowy akumulator ma pojemność 2000 mAh i jest schowany z prawej strony. W pełni naładowany wystarcza na około 2,5 h nieprzerwanej pracy. Czas ładowania to również 2,5 h. Możesz to zrobić na dwa sposoby: albo wyjmując akumulator z obudowy i wpinając go do specjalnej stacji dokującej, albo podpinając kamerę za pomocą przewodu z wtyczką mikro USB.

Kamera Smart HJC 10AJacek Hanusz

Ø3 ZRÓB TO SAM

Zmontowanie zestawu Trwa dosłownie dwadzieścia minut i wcale nie wymaga doktoratu z mechaniki.
Kamerę i towarzyszące jej elementy dostajesz zapakowane w efektownych pudełkach. Są w nich wszystkie detale do montażu w kaskach HJC F70 i RPHA 90s/i90, zestaw śrubek, mały śrubokręt, jak również akumulator i karta pamięci 32 GB. Poszczególne elementy (ramka mocująca, osłony baterii i elektroniki sterującej, pałąk z kamerą) należy najpierw złożyć ze sobą na ścisk, a następie skręcić miniaturowymi śrubkami. Szybę z zamocowaną kamerą wpina się do kasku tak samo jak zwykłą. Wszystko jest wykonane precyzyjnie, żaden z elementów nie sprawia wrażenia taniego.

 

Świetna zabawa zaczyna się, gdy sparujesz kamerę ze smartfonem. Zyskujesz w ten sposób możliwość prostej konfiguracji urządzenia oraz podglądu nagrań. Znakomitą sprawą jest możliwość streamingu filmów na Facebooka, YouTube czy też na własny serwer. Teraz pozostaje już tylko krzyknąć: „Niech mnie zobaczą!”.

NIECH CIĘ ZOBACZĄ!

Nagranie filmu nie jest wyzwaniem. problemem jest jak najszybsze pochwalenie się nim przed kumplami. Jak to zrobić? Oczywiście za pomocą smartfona.
Do obsługi kamery za pośred­nictwem telefonu służy specjalna aplikacja HJC 10A. Ponieważ filmy zajmują dużo miejsca, do komunikacji między smartfonem i kamerą służy nie Bluetooth, lecz sieć wi-fi (przy czym źródłem sygnału jest kamera).
Menu konfiguracji jest przejrzyste i łatwe w obsłudze, mimo że dostępne wyłącznie po angielsku. Opcje są klarowne, a jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że w ramach oszczędzania baterii po każdym uruchomieniu zestawu świecące brewki po chwili przechodzą w tryb uśpienia i trzeba je włączyć z poziomu aplikacji.

Kamera Smart HJC 10AJacek Hanusz


Ładowanie filmów z kamery na telefon trwa dość długo. 2-minutowy film w dużej rozdzielczości ładuje się około 3 minut. Jeżeli chcesz obejrzeć film na komputerze, po ściągnięciu go na dysk skorzystaj z prostego programu HJC 10 Player. Oprócz możliwości obejrzenia, aplikacja pozwala tylko prześledzić trasę przejazdu. GPS podaje położenie, jak również prędkość jazdy, co może uratować ci skórę w razie spotkania z policją.
Jeśli jesteś roztargniony, docenisz funkcję odnajdywania kamery. Pstryknięcie w odpowiednią funkcję w smartfonie wystarczy, by specyficzne pikanie przypomniało, gdzie zostawiłeś kask. Lepiej nie rób tego na lotnisku!

Zobacz również:
REKLAMA