Podnośniki motocyklowe - jaki jest wybór i który wybrać

Ciasno w garażu? Lubisz grzebać przy moto? Wkurza cię przepychanie sprzęta z miejsca na miejsce? Być może czas rozejrzeć się za fajnym i praktycznym podnośnikiem. Oto nasze propozycje.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy

Idąc za sugestią jednego z czytelników, postanowiłem zająć się tematem podnośników i wózków motocyklowych. Zagadnienie jest bardziej złożone niż się wydaje.
Oczywiście nie zdziwiło mnie, że w czeluściach internetu znalazłem sporo ciekawych rozwiązań. Zróżnicowanie jest duże, ceny podobnie. Znajdziesz tu wszystko – od kosztujących nieco ponad stówkę najprostszych stojaków pod wahacz, aż do przydatnych w warsztatach podnośników za kilka tysięcy. Fajne jest to, że nie brakuje tu patentów, które – mimo że nie kosztują tyle, ile profesjonalny sprzęt (za który wyłożysz nawet 18 000 zł) – dają spore możliwości. Przykładem mogą być Sky Lift brytyjskiej firmy ABBA za ok. 2000 zł lub również brytyjskiej produkcji (on-bike.com) EazyRizer Original Red (zdj. powyżej).

Urządzenia podzieliłem na cztery kategorie: podnośniki warsztatowe, stojaki, stołki do motocykli off-roadowych oraz wózki garażowe. Cieszy obecność polskich producentów w tej kategorii, zwłaszcza że np. stojaki firmy Mar-Pol, specjalizującej się w narzędziach, nie są drogie. Część z zaprezentowanych produktów ma tańsze lub droższe odpowiedniki, ale niestety nie wszystkie są dostępne w Polsce.

Ciekawostka: dostępne w największym bazarze na świecie – Aliexpress – chińskie produkty często są sporo droższe niż te produkowane w Europie czy USA. Czyli nie zawsze opłaca się szukać ich zamienników w Chinach, zwłaszcza że jakość zwykle jest do d...

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Sealey motorcycle dolly

wózki garażowe

Masz ciasno w garażu i trudno ci zaparkować moto? Wrzuć je na wózek!
Zależnie od rozwiązania, stawiasz na wózku motocykl albo oboma kołami, albo tylko tylnym (przednim łatwiej się manewruje), opierasz boczną/centralną podstawkę na platformie i możesz jeździć po garażu w każdym kierunku. Dzięki temu wciśniesz motocykl nawet w najciaśniejszy kąt. Później blokujesz hamulec, przybijasz sobie piątkę i gasisz światło. To proste i stosunkowo niedrogie urządzenie jest genialnym pomysłem na deweloperskie garaże o powierzchni jakichś 20 m2. Wózki znajdziesz na stronach sklepów Polo Motorrad czy moto-akcesoria.pl, ale warto rozejrzeć się też w internecie, w wyszukiwarkę wpisując ,,motorcycle trolley” lub ,,motorcycle dolly”.

Sealey motorcycle dolly (powyżej)

To wózek pod tylne koło albo – zależnie od wersji – pod boczną lub centralną podstawkę. Kosztuje około 500 zł i znajdziesz go np. na Amazonie. Dostępna jest też wersja długa – na oba koła. Ramię bocznej podstawki jest regulowane, kółka mają blokadę.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Acebikes U-Turn Moto mover

Acebikes U-Turn Moto Mover

To wózek na oba koła. Regulacja, składanie (żeby zajmował mniej miejsca) i załadunek to łatwizna. Ma 275 kg udźwigu, waży tylko 19 kg i u naszych zachodnich sąsiadów (np. Louis) kosztuje 199 euro.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Hi-Q Tools Trolley

Hi-Q Tools Trolley

To najprostszy wózek oferowany przez Polo Motorrad. Opiera się na nim tylko centralną podstawkę, więc jest nieco trudniej, ale za to zajmuje mniej miejsca. Kosztuje 99 euro i udźwignie motocykle o masie do 250 kg.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Kern-stabi sportstand

Kern-stabi Sportstand

Ten wynalazek znajdziesz w Polo Motorrad. Jest prostszy niż U-Turn Moto Mover, a jego zaleta polega na możliwości przerabiania go np. ze zwykłego stojaka na wózek (jak na zdj.). Koszt stojaka to 100 euro, kółka do wózka – drugie tyle.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Polisport Lift Bike Stand

stołki off-roadowe

Jeśli latasz po krzakach endurówką albo crossem, nie trzeba ci nic więcej niż porządny stołek.
Dobrze byłoby jednak, gdyby miał on kilka sprytnych rozwiązań. Dla przykładu Lift Bike Stand (poniżej) Polisporta (olekmotocykle.pl) jest składany, stołki Acerbisa czy KTM-a (po prawej) mają miejsce na narzędzia czy tacki na śrubki. Oprócz tego możesz trafić na typowe podnośniki nożne (na dole) – tych jest najwięcej i są zwykle najtańsze, jednak ich funkcjonalność jest ograniczona: są cięższe i mniej poręczne.

Polisport Lift Bike Stand

To stołek z podnośnikiem nożnym. Cena: 349 zł. Składany (na płasko) waży 8 kg i dźwignie do 250 kg. Na olekmotocykle.pl jest też tańsza i prostsza wersja, używana w MŚ Enduro – 269 zł.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy KTM SX Stand

KTM SX Stand

jest dobrze przemyślany. W stołku przewidziano miejsce na narzędzia, śrubki, a nawet zdemontowane osie kół. Możesz go kupić z narzędziami (miska na śruby, korek wydechu czy szpachelka do błota) lub bez. Ceny: od 377 zł za sam stołek do 425 zł za wersję full.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy KTM SX/EXC Stand

SX/EXC Stand KTM-a

wytrzymuje do 150 kg obciążenia i podnosi na wysokość 425 mm. Cena: 275 zł. Z łatwością znajdziesz tańsze odpowiedniki, w tym polskiej produkcji (np. Mar-Pol).

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy/stołek Acerbis Kubro Stand

Acerbis Kubro Stand

to produkt podobny do KTM-owego stołka. Też ma miejsce na narzędzia, a do tego można dokupić kanister mocowany w otworze (przydatny w zawodach MX lub enduro). Cena to około 250 zł, ale w Polsce jest trudno dostępny.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy ABBA Sky lift

Podnośniki

Jesteś mechanikiem lub chcesz na serio wziąć się za grzebanie przy moto?
To cię zainteresuje. Proste podnośniki hydrauliczne i stoły to nie wszystko, co może spełnić funkcję warsztatowego podnośnika. Są też takie wynalazki, jak Sky Lift czy Kern-Stabi Speed Lifter – mobilne, lekkie i zajmujące znacznie mniej miejsca. Ceny są porównywalne do najtańszych ,,stołów chirurgicznych”, a możliwości nawet większe. Niestety, takich produktów jest jeszcze niewiele i trudno znaleźć je w Polsce.

ABBA Sky lift

to nasz faworyt. Ten hydrauliczny podnośnik na kółkach ma regulację pochylenia i podnosi motocykl nawet na 120 cm! Przy tym jest tańszy (437 funtów, czyli około 490 euro) niż odpowiednik z Polo Motorrad. Można go zamówić tylko na stronie producenta: www.abbastands.co.uk

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Kern-Stabi Speed Lifter

Kern-Stabi Speed Lifter

mechaniczny podnośnik, który dźwignie motocykl ważący do 300 kg na wysokość 36 (tańsza wersja za 549 euro) lub 76 cm (droższa – 695 euro). Motocykl można pochylać do przodu lub tyłu i przesuwać (kółka). Znajdziesz go w Polo Motorrad i u Louisa albo na moto-akcesoria.pl – przedstawiciela Louisa na Polskę.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Bike-lift Max 500

Bike-lift Max 500

to profesjonalny hydrauliczny podnośnik warsztatowy. Kosztuje od 6000 zł (gmoto.pl; z pompą nożną) do nawet 18 000 zł (za najwyższy model z pompą elektryczną). Są też tańsze, ale i nieco mniej wypasione odpowiedniki, np. Romet (1649 zł), Mar-Pol (1300 zł) czy Deltamoto (1500 zł). Większość podnośników ma udźwig 450–500 kg. Ich największa wada: wymagają sporo przestrzeni.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy Rothewald Bike lifter

Rothewald Bike Lifter

to przykład prostego podnośnika hydraulicznego, jakich wiele. Jest skuteczny, ale ma swoje ograniczenia. Ten znajdziesz na moto-akcesoria.pl (499 zł). Warto rozejrzeć się też gdzie indziej, bo pełno tego na rynku, np. Mar-Pol (370 zł).

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy / stojak na przednie koło Oxford

Stojaki

To chyba najpowszechniejsza grupa podnośników/stojaków.
Są proste, skuteczne, ale nie zawsze dopracowane. Często wymagają trochę siły i precyzji. Wśród nich znajdziesz takie pod wahacz, pod widelec lub na otwór w główce ramy, ale trafiają się też takie perełki, jak stojaki Dynamoto. Warto też pomyśleć o akcesoriach ułatwiających korzystanie z takich stojaków.

Stojak na przednie koło

Przydatny w garażu, łatwy w obsłudze (po prostu wjeżdżasz na niego przednim kołem) i przydatny w transporcie (można go zamontować np. w busie lub na przyczepie). Ceny od 170 zł (powyżej: Oxford, imready.eu – 495 zł).

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy - zestaw wózków Dynamoto

Dynamoto

to zestaw dwóch stojaków (przód i tył), będący jednocześnie kompaktowym wózkiem do manewrowania w garażu. To za sprawą sprytnych kółek, które, dzięki konstrukcji z rolek, pojadą w każdym kierunku.

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy zestaw wózków Dynamoto

Genialne w swojej prostocie! Do niedawna niedostępne w Polsce, ale dziś już są (dynamoto.pl i dynamoto.eu). Niestety cena zwala z nóg. Cały zestaw kosztuje 3000 zł, a to jak dla mnie stanowczo za dużo. Patent jest jednak fajny i wart uwagi. Więcej na https://dynamoto.pl/

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
podnośnik motocyklowy OxforD Big Black Bike

Oxford Big Black Bike

to typowy stojak pod wahacz. Kosztuje 235 zł (imready.eu; są i droższe), jest porządnie wykonany i raczej się nie popsuje. Są też tańsze odpowiedniki, np. na Allegro, ale często nie grzeszą precyzją ani trwałością. Dobry stojak kosztuje zwykle minimum 160–200 zł (np. grippolska.pl).

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
półki do podnośnika

Akcesoria

Półki do podnośnika ręcznego to część zamienna, która ułatwia postawienie na ręcznym stojaku motocykla z prostym skrzynkowym wahaczem. Dobrze mieć je pod ręką i nie kosztują wiele (od 50 zł w Polo Motorrad).

Podnośniki motocyklowe producenci, archiwum MPP
Rolki wahacza/widelca

Rolki wahacza/widelca. Te niepozorne grzybki, wkręcane w wahacz lub w stopy widelca, ułatwią ci podnoszenie motocykla. Są tanie (od 30 zł), a w razie gleby mogą uchronić motocykl przed dodatkowymi uszkodzeniami.

Zobacz również:
REKLAMA