Przegląd rynku: zestawy tekstylne do 1500 zł (2009 r.)

Nie chcesz się spłukać, a przydałoby się ubranie na moto w rozsądnej cenie? Sprawdź, co wybrać za półtora tysia.


Jeszcze niedawno ten, kto zarabiał 1500 zeta, czuł się jak lepszy gość. Te czasy już minęły, ale nadal punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dla jednych to kupa kasy, na którą trzeba tyrać co najmniej miesiąc. Inni puszczają taką kasę w czasie popołudniowych zakupów w galerii handlowej. A jak się to ma do motocykli? Jeśli kupiłeś właśnie nowy sprzęt za 25 000 zł – wydanie 6% tej kwoty na ubranie nie powinno przerażać.

Uznaliśmy, że 1500 zł za komplet kurtka + spodnie to dość rozsądna cena. Za te pieniądze nawet ten, kto się spłukał na zakup nowego/ używanego sprzęta, jest w stanie wybrać coś dla siebie. Do przeglądu załapały się kurtki i spodnie tekstylne kosztujące pomiędzy 1350 a 1500 zł. Niestety, większość polskich importerów rozlicza się w euro i wahania kursu tej waluty powodują zmiany cen. Dlatego nie zdziwcie się, jeśli po lekturze naszego materiału uderzycie do sklepu, a tam ceny będą nieco inne. Pół biedy, jeśli spotka was miła niespodzianka (euro powoli tanieje), gorzej, jeśli ceny pójdą w górę.

Co ciekawe, wszystkie prezentowane ciuchy mają membrany. Na goretex czy inny kosmiczny materiał (np. outlast) w tej kategorii cenowej nie ma co liczyć. Niemniej membrany są nie najgorszej jakości. Podobnie niektóre zestawy uszyto z cordury (np. RedLine czy MP ASU). Z ochraniaczami bywa różnie – większość ma certyfikat CE (Beringi mają nawet Knoxy), ale trafi ają się też perełki, np. ochraniacze na biodrach spodni Richy czy Spyke’a nadają się tylko do tego, żeby je jak najszybciej wymienić na coś normalnego. W kurtce Clovera na plecach zamontowano pokazowy model protektora (żeby było widać, jak się to będzie prezentowało), a najlepsze, że ten pokazowy model wyglądał solidniej niż „prawdziwe” ochraniacze większości konkurentów...

Ze względu na to, że głównym kryterium była cena, znajdziecie tu zarówno zestawy typowo turystyczne (np. komplet Modeki czy Buse), jak i sportowe (Alpinestars czy Spyke). W naszym przeglądzie nie zabrakło debiutantów na polskim rynku. W tym roku zaatakowały Racer, Richa oraz OJ.

Przy okazji – pod ramkami z wyposażeniem – w skrócie piszemy o tym, jak prać tekstylne ciuchy motocyklowe oraz jak o nie dbać, żeby służyły jak najdłużej.

REKLAMA