Regulacja zawieszenia w motocyklu

Wielu zapewne zapyta, po co grzebać w zawieszeniach, jeśli motocykl prowadzi się całkiem dobrze.

Odpowiedź jest prosta: ponieważ po kilku sensownych ruchach śrubokrętem bike będzie prowadził się jeszcze lepiej, co daje więcej frajdy, ale też – co nie mniej ważne – podnosi poziom bezpieczeństwa.

Najpierw ugięcie wstępne
Aby sprawdzić, czy zawieszenia są właściwie ustawione, najpierw trzeba zmierzyć tak zwane ugięcie negatywne, które można regulować, zmieniając napięcie sprężyn. W widelcu robi się to, wkręcając lub wykręcając śruby w korku widelca. W przypadku tylnego amortyzatora twardość sprężyny zmienia się pokrętłem (maszyny turystyczne) lub specjalnymi nakrętkami nad sprężyną.

 

skok przedniego koła
Wartość negatywnego skoku widelca najłatwiej zmierzyć, zakładając srytytkę na goleń. Kolory oznaczają różne wartości ugięcia.
skok tylnego koła
Skok tylnego zawieszenia mierzy się między dowolnym punktem na ramie  (np. zadupek)i osią tylnego koła.
 
regulacja-zawieszen-zawieszenia-05.jpgMotor Presse Polska
 
regulacja-zawieszen-zawieszenia-06.jpgMotor Presse Polska
 N1 = skok negatywny 1: pomiar bez jeźdźca, motocykl stoi na płaskiej powierzchni. N2 = skok negatywny 2: pomiar z jeźdźcem, motocykl stoi na płaskiej powierzchni. Krótsze skoki (-5 mm) będą lepsze dla jeźdźców cięższych i ostrzej jeżdżących oraz podczas jazdy z pasażerem, a dłuższe (+5 mm) dla lżejszych, o łagodniejszym stylu jazdy i do jazdy solo.

 

Kiedy kąt główki ramy i wyprzedzenie przedniego koła mają wartości zaprojektowane przez konstruktora, wtedy mamy równowagę między poręcznością a stabilnością. Dodatkowo wahacz, którego położenie zależy od napięcia sprężyny amortyzatora, musi być ustawiony pod odpowiednim kątem. Jeśli ten element jest ustawiony zbyt poziomo, wtedy podczas przyspieszania tył motocykla będzie mocno się obniżał – pogorszą się komfort jazdy i poręczność. Nie wolno też zapominać, że napięcie wstępne sprężyny amortyzatora tylnego koła ma wpływ na geometrię bike’a, a więc i na prowadzenie.

 

Skok negatywny 

Negatywny skok sprężyny mierzy się w dwóch wariantach obciążenia. Negatywny skok sprężyny N1 wynika z masy maszyny (pomiar ma sens tylko gdy motocykl stoi na płaskim), negatywny skok sprężyny N2 jest mierzony przy obciążeniu bike’a jeźdźcem siedzącym w pozycji pionowej. Różnica między tymi dwoma wartościami pozwala stwierdzić, czy sprężyna jest za twarda (mała różnica), czy za miękka (duża różnica). Oczywiście ten pomiar uwzględnia ciężar motocyklisty/ załogi. W przypadku widelca wygląda to tak: przy N1 wynoszącym 25 mm i N2 45 mm sprężyna byłaby zbyt miękka i należy ją zastąpić twardszą. Pamiętajcie, że w maszynach wyścigowych regulacje są o wiele bardziej skomplikowane i uwzględniają o wiele więcej elementów.


 

Jak zmiany skoków negatywnych wpływają na prowadzenie

Maksymalne N2 z przodu i z tyłu (45/40 mm):Minimalne N2 z przodu i z tyłu (35/30 mm):
wyższy środek ciężkości, lepsza poręczność, większy prześwit w złożeniu, ale niestabilne zachowanie podczas jazdy.

niżej położony środek ciężkości (łatwiej manewrować), niższa kanapa, stabilniejsze
zachowanie podczas jazdy, ale mniejszy prześwit i gorsza poręczność.

Maksymalne N2 z przodu (45 mm), minimalne z tyłu (30 mm):
lepsza poręczność, łatwiejsze składanie się w zakręty, ale niestabilne zachowanie podczas jazdy.

Minimalne N2 z przodu (35 mm), maksymalne z tyłu (40 mm):
stabilniejsze zachowanie podczas jazdy, ale gorsza poręczność.

 

Zobacz również: zobacz jak zbudowany jest widelec teleskopowy. 

 

Pomiary w czterech krokach

1. Tak odciąż przód motocykla, aby przednie koło wisiało w powietrzu. Jeśli twój sprzęt nie ma centralnej podstawki, najprościej zrobisz to przy pomocy drugiej osoby, przechylając na bok motocykl oparty na bocznej podstawce.

2. Zmierz odległość od uszczelniacza widelca do stopki widelca (wartość 1), ewentualnie (w przypadku widelców tradycyjnych) do dolnej półki. Pomocne mogą być przy tym srytytki, które spełnią swoje zadanie również jako wskaźniki skoku sprężyny (patrz zdjęcie z lewej poniżej).

3. Postaw motocykl na ziemi, kilka razy podpompuj widelcem do końca, a następnie (w ten sam sposób) ponownie zmierz odległość (wartość 2). Negatywny skok sprężyny N1 uzyskamy, odejmując wartość 2 od wartości 1.

4. Wsiądź na motocykl i zmierz wartość 3. Negatywny skok sprężyny N2 wyjdzie z odjęcia wartości 3 od wartości 1.

W ten sam sposób należy postąpić w przypadku tylnego zawieszenia, przy czym wartości 1, 2 i 3 mierzy się od osi tylnego koła do zaznaczonego punktu na tylnej części ramy, a przez odejmowanie uzyskuje się negatywne skoki sprężyn.

 
regulacja-zawieszen-zawieszenia-04.jpgMotor Presse Polska
 
regulacja-zawieszen-zawieszenia-03.jpgMotor Presse Polska
 
regulacja-zawieszen-zawieszenia-01.jpgMotor Presse Polska
 
regulacja-zawieszen-zawieszenia-02.jpgMotor Presse Polska
Zaciśnij srytytkę na goleni, całkowicie
odciąż zawieszenie i zapisz wynik.
Postaw motocykl na równym, zmierz odległość między opaską i dolną częścią widelca (N1). Usiądź na motocyklu, zmierz odległość między opaską i dolną częścią widelca (N2). W przypadku  tylnego zawieszenia
pomiary wykonujemy w identycznej kolejności jak z widelcem.

 

Co wynika ze skoku negatywnego

Jak interpretować pomiary, których dokonasz w taki sposób? Ciężcy bikerzy, kolesie jeżdżący sportowo i ci, którzy jeżdżą z pasażerem, powinni wybrać minimalną wartość N2. Dla lekkich motocyklistów nadaje się raczej maksymalna wartość N2. Różnica między negatywnym skokiem sprężyn pozwala przystosować podwozie do twoich wymagań. Jeśli na przykład chcesz uzyskać większą stabilność motocykla podczas jazdy, wtedy z przodu ustaw negatywny skok sprężyny (N2) na mniejszą wartość (35 mm), a z tyłu na większą (40 mm).

 

Zobacz również: zobacz ile palą współczesne motocykle i dlaczego tak dużo. 

 

 

REKLAMA