Aprilia NA 850 Mana 2008

„Im mniej grzebiesz, tym dalej zajedziesz” – tak chyba brzmi nowe motto Aprilii. Dlatego NA 850 Mana nie ma klamki sprzęgła, a biegi zmienia się kciukiem. Główne zadanie bikera polega na połykaniu kolejnych kilometrów. Resztę ma załatwić elektronika.

Na pierwszy rzut oka Aprilia Mana nie różni się od innych naked bike’ów tej klasy. Ma nowoczesną stylistykę, niektórzy zapewne określą Manę jako masywną, ot, taki typ mięśniaka. Bike, nie zwracając na siebie większej uwagi, będzie poruszał się w korkach wielkich miast. Dopiero po bliższym przyjrzeniu da się zauważyć, że jednak coś jest inaczej. Na przykład gdy zapali się zielone światło, biker na Manie po prostu odkręci gaz i zniknie, podczas gdy inni motocykliści będą jeszcze walczyć ze sprzęgłem i biegami. Do takiego startu przyzwyczaiły nas skutery, a nie motocykle. Czy to maszyna z automatyczną skrzynią biegów? Tak! NA 850 Mana jest śmiałym krokiem Aprilii w kierunku, na który wielu motocyklistów na razie kręci nosem.

Wydaje się, że użycie w motocyklach rozwiązań kojarzonych dziś ze skuterami jest tylko kwestią czasu. 90-stopniowy V-twin o pojemności 839 cm3 z Gilery 800 GP (marka Gilera należy, podobnie jak Aprilia, do koncernu Piaggio) osiąga moc maksymalną 76 KM. Dokładnie ten sam silnik napędza Manę, plasując ów motocykl w klasie średniej, w której będzie rywalizować z Kawasaki ER-6n czy Suzuki SV 650.


Typowa dla skuterów, bezstopniowa skrzynia biegów dostała w Aprilii dodatkowe funkcje. Było to możliwe dzięki zastosowaniu elektroniki sterującej przełożeniem, a dokładniej – położeniem kół pasowych przekładni. W skuterach zmiana przełożeń odbywa się pod wpływem siły odśrodkowej, zależnej od prędkości, z którą jedzie biker. Żeby uniknąć wrażenia jazdy na skuterze, skrzynia Many ma aż siedem przełożeń. Działają one tak, że ma się wrażenie jazdy motocyklem z klasyczną skrzynią biegów. Oprócz tego w czasie jazdy można dowolnie wybierać jeden z trzech programów automatycznych (styl sportowy, turystyczny, na deszcz).

W trybie Sport silnik pracuje www najwyższym zakresie obrotów i zmienia przełożenia później niż w turystycznym stylu jazdy. Jeszcze wcześniej automat przełącza biegi w trybie deszczowym. W zależności od stopnia otwarcia przepustnic, komputer tak zmienia charakterystykę, aby przy nagłym dodaniu gazu silnik delikatniej reagował na zmianę obciążenia. W teorii brzmi to nieźle. W praktyce chyba niewielu z tego skorzysta, bo na mokrej i śliskiej nawierzchni każdy woli ostrożnie obchodzić się z gazem. Nieliczni zaryzykują spotkanie z glebą, aby sprawdzić, co potrafi elektronika Many.

Po kilku próbach wybór między trybem sportowym i turystycznym wydaje się zbytkiem szczęścia. Różnice w osiągach podczas jazdy są w trzech trybach minimalne. W przyspieszaniu od zera do 100 km/h różnica wynosi dokładnie 0,2 s na korzyść programu Sport. Wyniki elastyczności – jeśli można o niej w ogóle mówić, bo na ostatnim biegu automat redukuje przy dodaniu gazu – prawie się nie różnią. Zależnie od zakresu prędkości 0,1 s przewagi zyskiwał raz tryb turystyczny, a raz sportowy. Na dłuższy czas w trybie Sport denerwuje wysoki poziom obrotów. Przy prędkości około 80 km/h silnik kręci 5100 obr/min, czyli o 1400 obr/min wyżej niż w trybie turystycznym. Przy 130 km/h różnica wynosi 600 obr/min, co nie ma większego znaczenia. Testowana Mana za każdym razem osiągała niemal identyczne czasy i prędkości. W efekcie na stałe włączyliśmy tryb turystyczny.

Obojętnie, na którym przełożeniu jedziemy – szybka i niezauważalna reakcja skrzyni wprawia w dobry nastrój. W ułamkach sekundy polecenie rączki gazu zamienia moc dwucylindrowej jednostki napędowej na dobre przyspieszenia. Bez chwili zwłoki zapina kolejne biegi. Podczas wyprzedzania redukcja biegu jest nadal błyskawiczna – Mana przyspiesza, mrucząc przyjemnym basem.

Do opanowania specyfiki jazdy z automatyczną skrzynią biegów nie trzeba dużo czasu. Po kilku godzinach przestaje irytować, że automat „wysprzęgla” przy prędkości około 20 km/h. Zamiast – jak zwykle – sięgać do klamki sprzęgła, po prostu trzeba Manie pozwolić toczyć się na luzie do świateł. Zalety automatu docenią ci, dla których jazda w korkach jest codziennością. Można zapomnieć o ciężko działającej klamce sprzęgła czy nieprzyjemnym szarpaniu podczas pełzania w żółwim tempie. Mana dowodzi, że jazda po mieście na motocyklu może być łatwa i wygodna, czyli kompletnie bezstresowa.

Co jednak wcale nie znaczy, że musimy zrezygnować z dynamiki. Komu w danej chwili nie pasuje automat, może wybrać ręczną zmianę biegów. Każde naciśnięcie klawisza „+” oznacza zapięcie wyższego biegu (jest ich 7), naciśnięcie „–” oznacza redukcję o jeden. Wszystko to działa naprawdę precyzyjnie i szybko. Ale i to nie wszystko: istnieje jeszcze możliwość przełączania biegów całkiem normalnie – nożną dźwignią. I jeszcze jedno – błąd w obsłudze jest wykluczony. Sekwencyjna przekładnia redukuje tylko do możliwego w danym momencie, dopasowanego do prędkości przełożenia, silnik nie wejdzie więc na zbyt wysokie obroty. Nie znaczy to wcale, że przy redukcji tylna opona osiągnie granicę przyczepności.

Jeśli porównamy osiągi Many w trybie manualnym z wynikami Kawasaki ER-6n czy Suzuki SV 650, suche dane wypadają na niekorzyść Aprilii. Od 0 do 100 km/h Mana rozpędza się 5 s, SV zaś potrzebuje na to 3,7 s. Także pod względem elastyczności Mana – mimo większej pojemności – przegrywa z „japończykami”. Kawasaki na ostatnim biegu od 100 do 140 km/h rozpędza się w 5,6 s. Mana na najwyższym, siódmym biegu potrzebuje na to 7,1 s, chociaż ma stosunkowo krótkie przełożenie. Naturalnie automatyczna przekładnia pochłania znaczącą część mocy dwucylindrowego silnika. Dużą rolę odgrywa tu również wysoka masa Aprilii, wynosząca 229 kg.W trasie biker na Manie nigdy nie ma wrażenia, że silnik choruje na brak poweru. I subiektywne odczucia, i wyniki pomiarów mówią to samo: do mocy i sposobu jej oddawania nie ma się co czepiać. Nawet na krętych szosach Mana jest dynamiczna, choć przecież nie ma sportowych ambicji. Na dodatek pozycja za kierownicą jest bliższa maszynom turystycznym niż sportowym. Mała odległość między kolanami i wygodnie wyprofilowane siedzenie pozwalają nawet niskim jeźdźcom łatwo dosięgnąć ziemi. Mały promień skrętu i dziecinnie łatwe prowadzenie ułatwiają życie w miejskiej dżungli. Niemniej trzeba wytknąć sprzętowi, że podczas stawiania na boczną nóżkę przypomina o swojej sporej masie. No, ale przecież mamy do czynienia z „850”.

Zestrojenie zawieszeń pasuje do ogólnej koncepcji pojazdu – postawiono tu na komfort. Nie do końca się to udało, bo widelec upside-down na drobnych nierównościach reaguje trochę zbyt nerwowo. Mocowany z boku motocykla tylny amortyzator o regulowanym tłumieniu odbicia przy szybkiej jeździe trochę wymięka. Szeroka (180 mm) tylna opona to raczej kwestia mody. Reaguje ona wrażliwie na koleiny i ma silny moment prostujący podczas hamowania.

O wiele lepsze wrażenie sprawiają promieniowe zaciski na dwóch tarczach przedniego hamulca. W każdej sytuacji Mana hamuje z dobrą dozowalnością i dużą skutecznością. W ofercie ciągle nie ma ABS-u, który byłby optymalnym dopełnieniem automatycznej skrzyni biegów. Ma się on pojawić najwcześniej latem przyszłego roku.

Zamiast tego Aprilia próbuje przyciągnąć potencjalnych kupców innym bajerem: pod atrapą zbiornika paliwa nie ma filtra powietrza, lecz duży, oświetlany schowek, w którym zmieści się nawet integralny kask. Puszka filtra paliwa powędrowała na lewą stronę motocykla, zasłaniając przy tym silnik. Zbiornik paliwa o pojemności 16 litrów umieszczono pod siedzeniem pasażera. Dzięki przyzwoitemu zużyciu paliwa (4,8 l/100 km) Mana ma zasięg ponad 300 km. Z uwagi na wysoko zamontowane podnóżki pozycja pasażera nie jest zbyt komfortowa.

Bez wątpienia można jeszcze co nieco poprawić, ale w sumie trudno Manie postawić jakiś poważny zarzut. Niestety, cena za te w przygniatającej większości dobre rozwiązania nie należy do najniższych. Mana kosztuje prawie 34 500 zł. To sporo więcej niż konkurenci klasy średniej. Tyle że oni nie oferują zmiany biegów kciukiem. Czyli – jak zwykle: coś za coś.

Automatyczna skrzynia biegów Many to tak fajny patent, że w najbliższym czasie trzeba spodziewać się naśladowców. Szkoda tylko, że koncepcja Many jako wygodnego, uniwersalnego motocykla nie została do końca przemyślana. Kropką nad i byłoby zamontowanie ABS-u i zastosowanie bezobsługowego paska zębatego.

REKLAMA