BMW F 650 GS, Honda Transalp, Kawasaki KLE 650, i Suzuki V-Strom

Czterem podróżnym enduro zafundowaliśmy wyprawę wzdłuż francuskiej rzeki Doubs. Mogły tam – na mało uczęszczanych drogach o nie najlepszych nawierzchniach – pokazać wszystko, co potrafią.

Od bardzo dawna nie testowaliśmy motocykli gdzieś na południe od Karpat. W poszukiwaniu sprzyjających warunków do tej roboty wybraliśmy południową Francję. Do celu tłuczemy się autostradą, mijane miasta są dla nas tylko przystankami na kawę lub na tankowanie. W końcu docieramy do Francji. Im dalej na południe, tym cieplej.

Honda Transalp, Suzuki V-Strom i Kawasaki KLE 650 bez żalu żegnają się z monotonnymi, prostymi asfaltami i wraz z BMW F 650 GS ruszają szukać szczęścia na krętych, częściowo asfaltowych, częściowo szutrowych nawierzchniach. Niewielka masa tych maszyn, ich lekkość i łatwa do opanowania moc napędzających je dwucylindrowców pozwalają pełnymi garściami czerpać radość z podróżowania po bocznych drogach. Tam, gdzie rzeka Doubs ostatecznie decyduje się płynąć na południowy zachód (a nie, jak dotąd, na północny wschód), nasza czwórka wkracza na wiodące między pagórkami, kręte dróżki, wyglądające jak gdyby wykreślono je na chybił-trafił. Wpraszamy się także na ścieżki rowerowe ciągnące się tuż przy brzegu rzeki, którymi dawniej chodziły konie, ciągnąc wyładowane towarami barki. Zaczyna się prawdziwa zabawa.
Przed tym sezonem Kawasaki dozbroiło KLE 650, dodając mu ABS. Nasz egzemplarz wyposażyliśmy dodatkowo w dwa kufry boczne ze stelażami (1428 + 665 zł) i nakładkami w kolorze nadwozia (327 zł) oraz szybę z deflektorem (504 zł). Również Honda otrzymała przydatne w podróży dodatki. W skład wyposażenia weszły więc: układ ABS, wąska i wysoka szyba (475 zł), grzane rączki kierownicy (951 zł), centralna podstawka (1008 zł) i topcase o pojemności 45 l (1357 zł). Można też było zamówić boczne kufry z mocowaniami (2706 zł), ale bagaż potrzebny na kilka dni zmieścił się bez trudu w przestronnym topcase’ie. Grzane rączki denerwują – są tak grube, że trudno je chwycić.

Suzuki V-Strom 650 otrzymał przed wyprawą boczne kufry wraz z mocowaniem (1247 + 568 zł), do których można dokupić nakładki w kolorze motocykla (600 zł) oraz topcase z mocowaniem (581 + 452 zł) i nakładką (181 zł), wysoką szybę z deflektorem (530 zł), dzięki której motocykl wygląda jeszcze masywniej, oraz centralną podstawkę (900 zł), bardzo przydatną np. podczas smarowania łańcucha. Łącznie z seryjnym ABS-em kosztuje to prawie 32 000 zł.


To niemal tyle, ile trzeba wyłożyć za BMW F 650 GS w wersji podstawowej (31 600 zł). Odłączalny ABS, dwa ciasno przytulone do tyłu kufry o zmiennej pojemności, ten sam kluczyk do kufrów i stacyjki, centralna podstawka oraz sensowny komputer pokładowy podnoszą cenę do 39 200 zł. Jeżeli ktoś zamówi jeszcze godną polecenia wyższą szybę, beknie kolejne 700 zł.

Za małą owiewką beemki powyżej 130 km/h wieje dość mocno, mimo to da się zdzierżyć. Za owiewkami Transalpa i V-Stroma jest o wiele spokojniej. Także mniejsza szyba stosowana w KLE 650 dobrze spełnia swoją rolę, bowiem mocno redukuje dokuczliwe turbulencje wokół kasku. Gdy pada deszcz lub po prostu jest zimno, istnym darem niebios są osłony dłoni Transalpa – sprawdziliśmy to na własnej skórze.Hotel, w którym się zatrzymaliśmy, swoje najlepsze czasy ma już dawno za sobą, jednak kuchnia jest doskonała. Przy kolacji omawiamy miniony dzień. Mimo podłej pogody, pokonaliśmy prawie 500 km. To spory wysiłek, warto więc podczas jazdy wygodnie siedzieć. Na przykład jak na Transalpie. Mimo że kierownica jest trochę za wąska, właściwie wszystko pasuje. Niezbyt mocno rozwarte kolana, umiarkowane ugięcie nóg, lekko pochylony korpus – jazda na Hondzie prawie nie męczy. Podobnie na Suzuki, jednak mocno odgięte końcówki kierownicy V-Stroma w połączeniu z miękką i szeroką kanapą sprawiają, że pozycja jeźdźca jest mało aktywna. Kawa jest zupełnie inna – jej kierownica dosłownie wyciąga się w kierunku bikera, zapewniając wyprostowaną pozycję na przyjemnie sztywnej kanapie. Kąt ugięcia kolan jest trochę ostrzejszy niż na pozostałych motocyklach, ale na długich trasach nawet dla bardzo wysokich osobników nie jest to dokuczliwe. Na BMW siedzi się doskonale. Kierownica idealnie leży w rękach, a wysokość siodła i podnóżków jest dokładnie taka, jak sobie wymarzyliśmy. Wąska kanapa jest dobrze tapicerowana – słowem miodzio.


Nad ranem nad doliną Doubs wisi mgła, nieco później słońce ją rozpędza i osusza wyboiste asfalty. Żegnamy się z właścicielem hotelu, wsiadamy na motocykle i odjazd. Jednak najpierw trzeba zatankować Transalpa. Ma on wprawdzie zbiornik o pojemności 17 litrów – czyli o litr więcej niż BMW – ale ponieważ łyka najwięcej z całej czwórki, ma najmniejszy zasięg. Nie znaczy to, że jest źle – 4,6 l/100 km to przyzwoity wynik, niemniej pozostałe palą mniej. V-Strom mógłby sobie podarować niejeden postój na stacji paliw. Podobnie jak KLE 650, pali na szosie nieco ponad 4 litry na setkę, co w połączeniu ze zbiornikiem o pojemności 22 l zapewnia tej maszynie słuszny zasięg około 500 km. Chaux, Hyévre, Ougny, Laissey, Osse, Vaire-Arcier to nazwy miejscowości, które na mapie są ledwie widocznymi punkcikami. Łączące je drogi skręcają raz w jedną, raz w drugą stronę, czasem biegnąc tuż-tuż obok rzeki. Lukas, jeden z jeźdźców testowych, który prywatnie jeździ motocyklem sportowym, trafnie podsumowuje sytuację, stwierdzając, że na takiej drodze wcale nie brak mu mocy. To, co jest, w zupełności wystarczy. Dla Lukasa faworytem jest Transalp, który ma wprawdzie silnik najsłabszy z całej czwórki (62 KM), ale dobrze reaguje na gaz i równomiernie oddaje moc w prawie całym zakresie obrotów. Inna rzecz, że w okolicach 7000 obr/min krzywa mocy staje się bardziej płaska i wtedy sprzęta dopadają chwilowa ociężałość i niedostatek dynamiki. Dobrze zestrojona skrzynia biegów daje się łatwo przełączać, a sprzęgło nie wymaga użycia dużej siły. Reakcje na zmianę obciążenia w Hondzie prawie nie występują. Głos wydobywający się z tłumika jest przyjemny. Poprzedni Transalp robił gorsze wrażenie. Jeśli chodzi o przyspieszenia, Honda wypada najsłabiej.

Zupełnie inny jest V-Strom, którego V 90O o mocy 69 KM kręci jak turbina i ciągnie bez względu na poziom obrotów. Zachwyt budzi też doskonała kultura pracy i bardzo małe wibracje. Biegi wchodzą precyzyjnie i bez wysiłku, a gdy trzeba wyprzedzić jakiś samochód, V-Strom jest do tego pierwszy. Da się nim jednak jechać także w tempie spacerowym – w przeciwieństwie do KLE 650. Przy 2000 obr/min dwucylindrowiec Kawy szarpie trochę łańcuchem, na szczęście w miarę wzrostu obrotów pracuje coraz spokojniej. Mimo najmniejszego skoku tłoka i zamiłowania do wkręcania na obroty nie trzeba wyciskać z silnika ostatnich soków, aby ostro spiąć stado 68 KM. Można spokojnie wcześniej zapiąć wyższy bieg i nie martwić się o przejście na następny. Pod względem osiągów KLE 650 pozostawia za sobą nie tylko V-Stroma, jednak jego opornie działająca skrzynia biegów nie jest zbyt przyjemna.

Mimo że oznaczenie modelu o tym nie informuje, królem pojemności w naszej stawce jest beemka F 650 GS. Tak jak F 800 GS ma ona silnik o pojemności 798 cm3, jednak jego moc zdławiono z 85 do 71 KM (tak deklaruje producent; na stanowisku pomiarowym zmierzyliśmy 68 KM). Mimo wynikającej z większej pojemności korzystnej krzywej momentu obrotowego, przełożenie skrzyni biegów na prędkość 240 km/h pozbawia go nieco ikry. Odgłos silnika przypomina typowego boksera. Ta najlżejsza z maszyn spod znaku BMW we wszystkich zakresach prędkości ustępuje Kawasaki – zarówno pod względem elastyczności, jak i przyspieszeń. Niemniej z czystym sumieniem można powiedzieć, że F 650 GS ciągnie równo prawie od obrotów biegu jałowego, nie szarpie i nie wykazuje reakcji na zmianę obciążenia, co docenia się zwłaszcza na mokrej nawierzchni. To, że na najwyższych obrotach silnik ma skłonność do wpadania w wibracje, można mu wybaczyć, bo moc pozwala znacznie wcześniej przejść na wyższy bieg.

Wiejskie drogi, po których śmigamy, są od dawna nieremontowane. Na testowanej czwórce nie robi to prawie żadnego wrażenia. A już najmniej na BMW. Jego widelec i amortyzator reagują odpowiednio do warunków. GS jak poduszkowiec unosi się nad kiepskim asfaltem. Dobicia nie występują nawet przy dużym obciążeniu i na potężnych dziurach. BMW czysto przechodzi przez zakręty. Nie robi tego jakoś nadzwyczaj poręcznie, ale w sposób niewyczerpujący sił bikera – po prostu tak jakoś zwyczajnie. Pojedyncza przednia tarcza z pływającym dwutłoczkowym zaciskiem doskonale daje sobie radę z motocyklem.

Podobnie komfortowy jest Suzuki V-Strom. Wprawdzie widelec czasem dobija, ale – podobnie jak amortyzator – radzi sobie z każdą dziurą. Zawieszenia dysponują rezerwą. Mimo potężnego wyglądu, V-Strom jest wyraźnie poręczniejszy od BMW. To samo można powiedzieć o Transalpie. Jednak pod względem stabilności jazdy F 650 GS jest lepszy. Za to hamulec V-Stroma już przy niewielkim nacisku na dźwignię działa doskonale. Najporęczniejsza okazuje się Kawa KLE 650. Wskutek sztywniej zestrojonych zawieszeń brakuje jej jednak nieco komfortu. Małe, 17-calowe przednie koło i szeroka tylna opona o wymiarze 160 powodują, że przy hamowaniu w złożeniu KLE 650 ma skłonność do stawania do pionu. Inną słabością jest niewyraźny punkt zadziałania przedniego hamulca.

 

Honda Transalp dzielnie walczy ze źle zestrojonym i zbytnio wytłumionym amortyzatorem, który na wyboistej trasie nie nadąża z resorowaniem. O wysokim komforcie nie może być mowy. Pociechą jest natomiast sprzężony układ hamulcowy. Dzięki umiarkowanej sile potrzebnej do obsługi, wyraźnemu punktowi zadziałania i precyzyjnie pracującemu ABS- -owi należy on do najlepszych z całej naszej czwórki.

Dalej na południowy zachód zaczyna się prawdziwe lato. Ogródki przed kawiarniami pełne ludzi. Wokół naszych motocykli krąży starszy pan. Podobają mu się, ale woli swoją łódź. Potrafimy go zrozumieć.


1
BMW F 650 GS. Komfortowe podwozie, łatwość prowadzenia, a przy tym mocny silnik. Mały GS to niesprawiający problemów pojazd na każdą okazję. Tych cech właśnie szukaliśmy.
2 Suzuki V-Strom. Dobra osłona przed wiatrem, wysoka przydatność do podróżowania, dynamiczny i mocny silnik sprawiają, że nadaje się i do codziennego użytku, i do turystyki. Widelec mógłby być lepszy.
3
Kawasaki KLE 650. Mocny silnik, zestaw kufrów oraz regulowana szyba to cechy sprzyjające podróżowaniu. Jednak poręczność i sztywne zawieszenia powodują, że ma więcej cech funbike’a.
4
Honda Transalp. Byłoby to superowe podróżne enduro, gdyby wrażenia nie psuło złe zestrojenie amortyzatora. Charakterystyka silnika jest taka jak trzeba, gorzej z mocą.


REKLAMA