Dłoń czyli palce, śródręcze i nadgarstek to jeden z bardzo skomplikowany element ludzkiego ciała. Składa się z 27 kości, podobnej liczby stawów, licznych ścięgien, więzadeł oraz spinających to wszystko w sprawny mechanizm nerwów. Dlatego lista urazów, jakim może ulec dłoń podczas gleby, jest długa – od otarć i skaleczeń, przez stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, po mniej lub bardziej skomplikowane złamania. Najczęściej kontuzje dłoni są bolesne, trudne w leczeniu, uciążliwe w rehabilitacji i bardzo mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Durne otarcie miejsca, w którym zgina się kant dłoni (nieco poniżej nasady małego palca) potrafi się paprać tygodniami, uszkodzone zaś ścięgna albo nerwy mogą doprowadzić nawet do trwałego uszczerbku w zakresie ruchu lub czucia.
Gdy przeczytałem to, co napisałem powyżej, stwierdziłem ze zdziwieniem, że już to wystarczyło, abym zaczął nerwowo poruszać palcami, a gdy dotarło do mnie, że urazy dłoni stanowią 1/5 wszystkich obrażeń powstałych na skutek wypadków motocyklowych, coś zaczęło mi strzykać w nadgarstku.
Dobra ochrona dłoni to rzecz niezbędna – z tym nie ma co dyskutować. Najlepszą zaś ochronę zapewniają rękawice sportowe i to one zostały bohaterami naszego testu. W przypadku 10 testowanych par bezpieczeństwo to jednak nie wszystko. Miłośnicy sportowej jazdy kochają przecież prędkość. Ale bez dobrych rękawic kręcenie szybkich okrążeń może być problemem. Podczas jazdy w sportowym stylu niezbędna jest bowiem pełna swoboda ruchów, zapewniająca sprawne operowanie sprzęgłem i hamulcem oraz szybką zmianę pozycji dłoni na kierownicy. Dobra ruchomość wszystkich palców łącznie z kciukiem to po prostu konieczność, bowiem – jak uczy doświadczenie – sztywne i źle leżące rękawice wprost przekładają się na gorsze czasy okrążeń.
![]() |
Test na drodze to o tyle trudna sprawa, że po kilku godzinach śmiganiu na motocyklu nawet niewielki ucisk na palec/palce potrafi doprowadzić do szału. |
Dlatego żaden z motocyklistów biorących udział w wyścigach i/lub w trackdayach nie ma wątpliwości: rękawice stanowią bardzo ważny element stroju. Zawodnicy zwracają szczególną uwagę na to, by rękawice solidnie chroniły dłonie, ale też na to, aby dopasowywały się do nich niczym druga skóra. Dobre dopasowanie i komfort noszenia należą do elementów aktywnego bezpieczeństwa i umożliwiają sprawne operowanie motocyklem, co może być pomocne w uniknięciu wypadku. Jest to wymaganie, które rękawice sportowe wysokiej klasy powinny spełniać bezwarunkowo. Dlatego właśnie tę sprawę uznaliśmy za najważniejsze kryterium, którym kierowaliśmy się przy doborze modeli do naszego porównania.
Zobacz też jak przygotować motocykl do zimy
W teście wzięło udział 10 par. Świadomie nie wyznaczyliśmy górnej granicy cenowej. Poprosiliśmy natomiast importerów, by przesłali nam modele, których są w stu procentach pewni i które z czystym sumieniem poleciliby jeśli nie profesjonalnym zawodnikom, to przynajmniej ścigającym się amatorom oraz kolesiom ostro dającym w palnik na szosie. Co ciekawe, ale i pozytywne – wszystkie rękawice, które przetestowaliśmy, zaliczyły nasz egzamin, nawet mimo że niektóre z nich zapewne nie zdobyłyby serc Márqueza, Rei i im podobnych.
Tak testowaliśmy Dopasowanie/komfort noszenia (maks.35 pkt): na krętym odcinku drogi, gdzie trzeba było często hamować i pracować sprzęgłem, jeźdźcy testowi sprawdzali praktyczną przydatność rękawic: czy dobrze leżą na dłoniach, czy zapewniają odpowiednie czucie kierownicy, swobodę ruchów, komfort noszenia i proporcje. Bezpieczeństwo (Maks. 35 pkt): w jednym z laboratoriów firmy Sas-Tec zmierzyliśmy efektywność tłumienia siły uderzeń ochraniaczy. Sprawdzaliśmy także wzmocnienia, ochronę przed zdarciem rękawic z dłoni, stabilność konstrukcji oraz odporność warstwy wierzchniej na przetarcie. Przewiewność (Maks. 15 pkt): spocone dłonie podczas jazdy w słońcu? Kiepska sprawa. Szybkie przemarznięcie? Też niedobrze. Najlepszy jest odpowiedni balans. Wyposażenie/wykonanie (maks. 15 pkt): tu zwróciliśmy uwagę na grubość i jakość skóry rękawic oraz wszystkich ich elementów, a także na całościowe wykonanie. |
![]() |
![]() |
W laboratorium: pomiarów efektywności tłumienia siły uderzeń dokonaliśmy, korzystając ze specjalistycznych urządzeń elektronicznych. | Czujne oko: elektronika zrobiła co mogła, ale ocena jakości wykonania nie byłaby możliwa, gdyby nie krytyczne oko testera. |