Wiele pamiętanych przez pokolenia motocyklistów, kultowych maszyn miało pojemność 500 cm3: Velocette Venom Thruxton, Kawasaki Mach III czy Yamaha RD 500. Nie można też zapominać o ciężko pracujących dzień w dzień mułach, jak seria CX Hondy czy Yamaha XT albo SR 500. Jednak dzisiaj niegdysiejsza klasa prymusów jest nieco zapomniana, półlitrowe bike’i są właściwie niewidoczne. A przecież dzielni uczniowie klasy 500 nie zasłużyli na taki los. Wpis do dziennika szkolnego: „Jeździec testowy zjawia się na zjeździe klasowym szeroko uśmiechnięty: – Ależ to dopiero frajda, przedzierać się na cebeefce przez korki!” Dzień wcześniej prowadził turbo-Hayabus ę rozwijającą 320 KM. A teraz to – około 50 KM, pojemność butelki piwa podzielona na dwa cylindry, jednotarczowe hamulce i prosty wahacz. Zamiast prestiżowych osiągów, pięćsetki imponują lekkością.
Owiewki Suzuki GS 500 F w barwach fabrycznych przypominają GSX-R 1000. Wygląda to tak, jakby GS-a 500, przyjętego do szkoły już w 1989 roku, założono modny, plastikowy garnitur. Jeśli ktoś woli coś subtelniejszego, może kupić golasa i zaoszczędzić w ten sposób trochę kasy. Tak czy siak, produkowane w Hiszpanii Suzuki ma zapewnioną opinię „everybody’s darling” [ang. ulubieniec wszystkich].
ER-5 jest jak sąsiad, na którego zawsze możesz liczyć. Od kiedy w 1996 roku pojawił się na szkolnym korytarzu, niezmordowanie pracuje na opinię niezawodnego. Mimo ognistej czerwieni, kojarzącej się z mocarzami typu Ducati, jedyna w tym gronie maszyna „made in Japan” wykazuje poczciwy charakter.
Kawasaki ER-5 | |
![]() |
![]() |
Czytelne zegary, dokładne wskazania poziomu paliwa. | Niezniszczalny. Aż 18-letni twin Kawy ma chłodzenie cieczą i 4 zawory na cylinder. |
Wspomnienia to ważna część każdego zjazdu klasowego. Podczas naszego spotkania też szybko zrobiło się późno, wysoko na nocnym niebie wisi księżyc, czas na przejażdżkę po mieście, w świetle jasnych reflektorów. Przed ćwiczeniami wolnymi pora na obowiązkowe: zimny rozruch. Podstarzały dwucylindrowiec Suzuki opornie zabiera się do roboty. Nikogo to nie dziwi. W pierwszej minucie dławi się i krztusi. Jednostka, której konstrukcja ma prawie 30 lat, to dwuzaworowiec chłodzony powietrzem. Osłonięta wersja F – dzięki chłodnicy oleju – nie przegrzewa się nawet podczas długotrwałego stop- -and-go w ruchu ulicznym. Mieszankę przygotowują obecnie gaźniki podciśnieniowe o średnicy gardzieli 34 mm, a system dopalania spalin i nieregulowany katalizator pozwalają spełniać normę Euro 2 – wszystko jak w ER-5. Ten z kolei startuje bez komplikacji. Tematem na oddzielne wypracowanie jest silnik twin Kawasaki, który od 1986 roku ożywiał rodzinę klasy średniej: GPZ, EN i KLE 500. A teraz dzielnie pracuje w ER-5.
Kawasaki dobrze odrobiło zadanie domowe – silnik świetnie wchodzi na obroty. Podobnie jak twin Hondy, jest chłodzony cieczą i oddycha przez cztery zawory w każdej komorze spalania. Pracuje przy tym dyskretnie. Z powodu najdłuższego przełożenia całkowitego, ER-5 do utrzymania takiego samego tempa wystarczają niższe obroty. Z uwagi na liniową charakterystykę mocy, odznacza się najlepszą elastycznością.
Źle dozowalne ssanie jest bolączką gaźników w Hondzie. Silnik CBF pracuje bardzo elastycznie, bez szarpania, dobrze ciągnie na niskich obrotach i nie daje się sprowokować na skutek zmian obciążenia. W gaźnikach z gardzielami o średnicy 33 mm czujniki informują o kącie otwarcia przepustnic, pozwalając wybrać optymalny czas zapłonu. Dźwięk twina jest jak pomruk wulkanu przed wybuchem.
Dwuzaworowa jednostka napędowa Suzuki nie rozwiązała zadania domowego tak sumiennie. Zawsze sprawia wrażenie trochę wysilonej, jest mniej zrywna i głośniejsza. Osiągi CBF 500 i ER-5 są przyzwoite, nie można im zarzucić niedoboru mocy. Przyjemność zamiast frustracji – wyprzedzanie luksusowych limuzyn na maszynach klasy średniej sprawia nadzwyczajną frajdę. Jasne, potrzeba do tego pięciocyfrowej liczby obrotów, jednak silniki „500” rozwijają je bez trudu. Ich potencjał pomagają wykorzystać sześciostopniowe skrzynie, we wszystkich trzech biegi wskakują pewnie.
Suzuki GS 500 F | |
![]() |
![]() |
Mimo pełnej obudowy, klasyczne zegary zamontowano na kierownicy. | Początek nauki: 1977 r. Chłodzony powietrzem 2-zaworowiec bazuje na pierwszym silniku GS 400. |
Skromne dwucylindrowce zużywają na szosie zaledwie około 4 litrów paliwa na 100 km. Na długich odcinkach autostrad małe wszechstronne maszyny spisują się zaskakująco dzielnie. A dzięki praktycznym hakom bagażowym i stalowym zbiornikom paliwa, do których można przytwierdzić uniwersalne torby magnetyczne, pozwalają zaspokoić tęsknotę za dalekim światem.