Honda SH 300i ABS

Mimo że stylistyka Hondy SH 300i nie rzuca na kolana, ten skuter jest wart uwagi. Choćby ze względu na naprawdę dobrą precyzję prowadzenia. Ma i wady, ale są one na tyle drobne, że zalety bez trudu można o nich zapomnieć.

Niespodzianka czeka już przy pierwszym cieczą czterosuw ma 27 KM mocy. W jego głowicy pracują cztery zawory. Za zasilanie odpowiada wtrysk paliwa, a za oczyszczanie spalin – regulowany katalizator. Silnik chętnie, równo i dynamicznie wkręca się na obroty. Tak dużą, spontanicznie oddawaną moc i taką kulturę pracy nieczęsto spotyka się w jednocylindrowych jednostkach. Osiągnięto to w ten sposób, że zapas oleju jest przechowywany poza skrzynią korbową z zaworem nadciśnieniowym. Zdaniem konstruktorów, pozwala to na zminimalizowanie strat spowodowanych przez pompowanie i rozbryzgi oleju. Ślizgowe łożyska wału korbowego zmniejszają hałas, wibracje i wewnętrzne tarcie. Rezultatem tych rozwiązań są doskonałe przyspieszenia, cicha i elastyczna praca oraz zużycie paliwa, wynoszące równo 4 l/100 km.


Na krętych szosach oraz w ruchu miejskim cieszy znakomite prowadzenie SH 300i. Taka łatwość i precyzja prowadzenia są charakterystyczne raczej dla klasy 125 cm3. Wśród większych rollerów bodaj tylko Aprilia Sportcity 250 może startować do SH 300i. Zapewne tak świetne własności prowadzenia zapewnia skomplikowane ułożyskowanie silnika. Honda określa go jako „pływające”. Jego zadaniem jest eliminacja drgań, bez szkody dla precyzji prowadzenia.

Dużym plusem są ABS i sprzężony układ hamulcowy. Heble dają się dobrze dozować, a ABS pracuje bardzo łagodnie. Także pod innymi względami SH 300i nie zawodzi. Schowek na kask otwiera się ze stacyjki, zamek topcase’a działa lepiej niż w SH 125i czy CBF-ie 1000. Wykonanie całości jest przyzwoite. Jeśli dodać, że wyposażenie seryjne, obejmuje m.in. centralną i boczną podstawkę, zegar i podwójny licznik przebiegu dziennego, a także stylowy kokpit, cena Hondy SH 300i wydaje się uzasadniona.

REKLAMA