Hyosung GT 650 R

Droga od Hyosunga GT 650 Nakeda do wersji GT 650 R była krótka: dwa reflektory jeden nad drugim i owiewka, która ściśle przylega do ramy grzbietowej.

Tak niewiele zmian wystarczyło, aby w połączeniu z jaskrawoczerwonym lakierowaniem GT 650 Naked stał się motocyklem sportowym. Rączki kierownicy przymocowane do widelca oraz regulowane w trzech położeniach podnóżki pomagają przyjąć sportową, ale zaskakująco wygodną pozycję.

Jak można się domyślać, część konkurencji pozieleniała z zazdrości, tym bardziej że Koreańczycy szybko usunęli wady zestrojenia zawieszeń i w działaniu skrzyni biegów. Erka ma zdecydowanie słabsze tłumienie centralnego amortyzatora, za to twardziej zestrojono widelec upside-down. Przyniosło to wyraźnie łatwiejszą jazdę po gorszych nawierzchniach i po najeżonych wybojami łukach, nawet jeśli dzieje się to przy dużych prędkościach. Seryjne ogumienie (Bridgestone BT 56) dokłada swoje do precyzji prowadzenia, lepszej stabilności jazdy i neutralnego zachowania GT 650 R.


Modyfikacje wałka sterującego wodzikami i kłów oraz słabsze sprężyny sprzęgła zapewniają lepszą zmianę biegów i łatwiejsze wysprzęglanie. Teraz biegi wskakują miękko i dokładnie. Nadal przeszkadza, że do klamki przedniego hamulca musisz mieć siłę młota parowego.


W maszynie, którą dostaliśmy do jazd testowych, zamontowano układ wydechowy Bos. Nie jest on wprawdzie seryjny, ale ma homologację i stanowi smakowity dodatek do pulsującego energią, miło wibrującego silnika V2 o cylindrach rozwartych pod kątem 90O.

W efekcie, wszystkie wymienione wcześniej modyfikacje sprawiły, że ta ośmiozaworowa jednostka wyraźnie zyskała w średnim zakresie obrotów, ale – z drugiej strony – jeszcze mocniej niż wcześniej szarpie za łańcuch. Co więcej, osiągnięcie pełnej mocy 73 KM przy 9100 obr/min to nie lada wyzwanie i dla maszyny, i dla bikera.

Cóż, nie po raz pierwszy okazuje się, że nie można mieć wszystkiego.


 

Zobacz również:
REKLAMA