KTM 690 Duke, Ducati Monster 696, Triumph Street Triple R, Suzuki GSR 750 - 1,2,3 czy 4 cylindry?

Ile cylindrów potrzeba do szczęścia? Jakie zalety mają poszczególne konstrukcje? Postanowiliśmy to sprawdzić na czterech motocyklach z 1-, 2-, 3- i 4-cylindrowymi silnikami o pojemności około 3/4 litra

Część bikerów twierdzi, że w motocyklu najważniejsze są niewidoczne na pierwszy rzut oka rozwiązania techniczne, inni – że liczą się wielkość i wygląd maszyny, kolejni – że osiągi, charakter i gang silnika. My postanowiliśmy skoncentrować się na liczbie cylindrów i wynikających z niej konsekwencjach. Sprawdziliśmy, gdzie przewagę zyskuje jednocylindrowiec, a gdzie najlepiej widać mocne strony czterocylindrowej rzędówki. A może warto postawić na V-dwójkę albo na trzy gary w rzędzie?

Honoru jednocylindrowców broni KTM 690 Duke. Austriacką konstrukcję wyróżnia wysoki stopień sprężania (11,8:1) i fakt, że w wersji R jest najmocniejszym produkowanym seryjnie singlem. Hamownia wykazała moc o 5 KM wyższą niż deklarowane przez producenta 65 KM. Silnik jest przy tym w stanie kręcić takie obroty, przy których np. z Yamahy XT 500 poleciałyby wióry. Piec 690 Duke’a uzyskuje bowiem maksymalną moc na obłędnym dla tego typu silników pułapie 7500 obr/ /min. Mało tego – nim do akcji wkroczy odcięcie zapłonu, może kręcić jeszcze o 1000 obr/min więcej! To musi robić wrażenie, podobnie jak średnia prędkość pracującego w cylindrze tłoka: 22,7 m/s przy obrotach maksymalnych oznacza, że 690 Duke bez napinki przekracza uważaną za krytyczną granicę 20 m/s.

 
ktm-690-duke-2011-01.jpg
 
ktm-690-duke-2011-02.jpg
 1. KTM to drapieżnik. Superzwinny 690 Duke na wąskich, pełnych winkli asfaltowych drogach jest nie do pobicia.

Dziki jednocylindrowiec
W nieznacznie mocniejszym Dukacie Monsterze 696, którego napędza raczej staromodny, chłodzony powietrzem dwucylindrowy widlak, a każdy cylinder jest obsługiwany przez dwa zawory, tłoki poruszają się z prędkością 18,1 m/s przy maksymalnie 9500 obr/min. Pod względem mocy maksymalnej KTM i Ducati nie różnią się od siebie tak bardzo, jednak w praktyce ich jednostki napędowe to dwa zupełnie różne światy. Można to porównać do pary koni, w której jeden jest rumakiem wyścigowym, a drugi spokojnym zwierzakiem do ciągnięcia powozu.

 
ducati-monster-696-2011-03.jpg
 
ducati-monster-696-2011-01.jpg
 2. Ducati to maszyna z charakterem. Bliski kultowego gang V-dwójki i charakterystyczna pozycja jeźdźca to coś, co musi wkręcać emocje na wyższy poziom. 


Niewielkie koło zamachowe KTM-a sprzyja wkręcaniu się na wysokie obroty. Aby poprawić pracę na niskich obrotach, przydałoby się większe. Austriacki singiel bowiem poniżej 3000 obr/min nerwowo poszarpuje łańcuchem. Spokojne, wolne przejażdżki to na pewno nie jego specjalność. Udało się wprawdzie za pomocą wałka wyrównoważającego wyleczyć sprzęta z uciążliwych wibracji, niemniej w całym zakresie obrotów jeździec wyraźnie wyczuwa pracę silnika.

Jadowita charakterystyka silnika tej maszyny prowokuje do szybkiej, wręcz agresywnej jazdy. Takim skłonnościom sprzyjają też krótkie przełożenie ogólne oraz pozycja jeźdźca: blisko kierownicy i mocno pochylona do przodu – jak na supermoto. Z ciasnym winklem, które 4-cylindrowe Suzuki GSR 750 gładko i bez szarpania pokona na dwójce, nawet jeśli ma tempo słabego biegacza, 690 Duke da radę przejechać na tym biegu tylko gdy biker umiejętnie posłuży się sprzęgłem. Zamiast tego lepiej wtedy wrzucić jedynkę i przyhamować maszynę, by za moment ruszyć z kopyta.

 
triumph-street-triple-r-2011-03.jpg
 
triumph-street-triple-r-2011-01.jpg
3. Obdarzony wszelkimi cnotami, a mimo to wcale nienudny Triumph zachwycaidealnym zachowaniem podczas jazdy i uwodzi gangiem oraz mocą.  

Silnik KTM-a najlepiej czuje się w zakresie 4000-7500 obr/min; ta druga wartość jest zarazem górną granicą obrotów. W zakresie 5000-6700 obr/min (zob. wykresy na str. 33) pod względem mocy wyprzedza całą resztę stawki. Wtedy 690 Duke kusi bonusem, którym jest pierwsze miejsce w konkursie pod hasłem „darcie na dwójce z zakrętu”.

V-dwójka: full kultura
W tej dyscyplinie Ducati Monster 696 jest dużo gorszy. Nie może winy za to zwalić na zbyt długie przełożenie (jest ono niewiele dłuższe niż KTM-ie). Sprawa polega raczej na większej o 25 kg masie, choć swoje zrobił też wyraźny spadek mocy między 4000 i 5000 obr/ min, a zatem w zakresie, w którym KTM goni jak wściekły. Ten dołek w pracy silnika małego Monstera wygląda, jakby serducho przy 50-60 km/h urządziło sobie sjestę, a po pobudce nie było już w stanie nadrobić utraconych metrów. Jednak najmniejszego widlaka Ducati trzeba pochwalić za wysoką kulturę a reagujące bardzo bezpośrednio, lecz trudno dozowalne sprzęgło nie sprzyjają niespiesznemu lansowaniu się na mieście. Ten włoski motocykl zdecydowanie więcej pochwał zbierze za zachowanie podczas szybkiego latania poza miastem. Wtedy częste mieszanie w twardo się przełączającej, ale precyzyjnie pracującej skrzyni i utrzymywanie motocykla w zakresie 5500-8000 obr/min, gdy moc jest najwyższa, nagrodzi bikera radosnymi sprintami.


ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-03.jpg

Garami odlicz! 4, 2, 3, 1... Dobra, to teraz KTM do przodu, Suzi na ogon i Ducati przedTriumphem! A może wręcz odwrotnie?


Trzycylindrowy zachwyt
W siodle Triumpha Street Triple’a nawet najbardziej zagorzały zwolennik singli i V-dwójek zapiszczy z zachwytu jak nastolatka na koncercie Justina Biebera. Ochryple gadający trzycylindrowy piec pracuje genialnie i niemal bez wibracji, jakby miał cztery cylindry, zachowując jednak ów szorstki wdzięk, bez którego silnik ten należałoby zaliczyć do nudziarzy. Idealna praca od dołu i delikatna, pozbawiona szarpania reakcja na gaz pozwalają przyspieszać na Triumphie nawet z niskich obrotów równie komfortowo, jak na motocyklu o czterech cylindrach.

Cztery pomysły na silnik

Single nie lubią obrotów, a czterocylindrowce mają kiepski dół? To już nieprawda! Nowoczesne silniki obalają wiele zabobonów.

Silnik jednocylindrowy – ze względu na większą masę tłoka i korbowodu oraz cięższe zawory – nie osiągnie takiego momentu obrotowego, jak silnik wielocylindrowy tej samej pojemności. Aby więc wycisnąć z silnika maksimum mocy i momentu, należy zapewnić jak najlepsze napełnienie cylindra. Do tego potrzebne są duże średnice zaworów i jak największe skoki tłoków. Większe zawory są jednak cięższe i ograniczają maksymalny pułap obrotów, bo w pewnym momencie potrafi ą wpaść w rezonans, skutecznie ograniczający poprawną pracę.

Silniki o czterech czy pięciu zaworach na cylinder w porównaniu z takimi, gdzie są dwa zawory, mają przewagę pod względem maksymalnej średnicy układu dolotowego i wydechowego, jed nak wymagają bardziej skomplikowanego sterowania. Większe koło zamachowe, które jest nieodzowne, przeszkadza we wkręcaniu się na obroty. Skrócenie skoku tłoka na rzecz zwiększenia średnicy cylindrów i powiększenia zaworów zwiększa problem z ruchem obrotowym. W silniku dwucylindrowym podwójna liczba suwów poprawia równomierność pracy, a mniejsze koła zamachowe pozwalają szybciej wchodzić na obroty.

Czy zatem wszystko przemawia na korzyść silnika wielocylindrowego? I tak, i nie. Cięższy silnik, droższa produkcja i większe tarcia wewnętrzne związane z liczbą łożysk i ogólnie wyższe tarcie na pierścieniach tłoków to oczywiste argumenty przeciw.  

Brytyjska konstrukcja zachwyca tym, jak połączono w niej imponującą moc maksymalną z ekstraklasową elastycznością. Do 3500 obr/min ten trzycylindrowy silnik zdecydowanie przewodzi w stawce. Mimo skromnej pojemności, Street Triple bije na łeb czterocylindrowy silnik Suzuki (105 KM na hamowni) i we wszystkich zakresach obrotów wykazuje wyższą moc zmierzoną na tylnym kole. Dosiadający tej maszynki biker dokładnie to czuje: mocy nie zabraknie mu w żadnym momencie, a maszyna przyspiesza żwawo do przodu w każdej sytuacji. Ogłuszający łoskot trzech garów, towarzyszący odkręceniu gazu na maksa, może wprawić w zachwyt, choć potrzeba piłowania tego silnika zdarza się niezwykle rzadko.

który ma większy power?
Moc silnika, jego moment obrotowy, moc na tylnym kole. Wszystkie te parametry są ze sobą powiązane.

Moment obrotowy jest to siła przenoszona przez korbowód na wał korbowy pod wpływem ciśnienia spalania działającego na tłok. Moment obrotowy silnika jest sumą momentów obrotowych poszczególnych cylindrów.

Ponieważ działa wyłącznie w czasie suwu roboczego, silnik jednocylindrowy wytwarza moment obrotowy nierównomiernie. Aby temu przeciwdziałać, trzeba zastosować większe koło zamachowe. Im więcej cylindrów ma silnik, tym bardziej równomierny jest przebieg krzywej momentu obrotowego, a więc tym bardziej równomierna jest jego praca.

Moc oblicza się, dzieląc moment obrotowy i liczbę obrotów przez stałą wartość 9545. I na odwrót: moment obrotowy można obliczyć, mnożąc moc przez 9545 i dzieląc przez liczbę obrotów. Niezależnie od konstrukcji i liczby obrotów, dwa różne silniki mają więc przy określonej liczbie obrotów taki sam moment obrotowy, jeśli osiągają taką samą moc.

Moc na tylnym kole, a więc siłę napędową działającą na powierzchnię styku opon z nawierzchnią, oblicza się na podstawie momentu obrotowego, współczynnika określającego prędkość obrotów wału korbowego (wyliczanego na podstawie przełożenia pierwotnego, przełożenia biegu i przełożenia końcowego) oraz promienia tylnego koła (z matematycznego punktu widzenia działającego tu jak dźwignia). Moc na tylnym kole w trakcie przyspieszania przy mniejszych prędkościach zmniejsza przede wszystkim masa pojazdu, przy większych prędkościach na najwyższym biegu zaś rosnący nieproporcjonalnie opór powietrza.
 

 
ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-07.jpg
ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-08.jpg

na 2.biegu
Jeśli chodzi o moc na tylnym kole, gdy sprzęty jechały na drugim biegu w średnim zakresie obrotów, zdecydowanie wygrał
690 Duke. Ta maszyna najlepiej przyspieszała, m.in. dzięki niskiej masie.
 Na szóstym biegu najlepiej wypadł Street Triple, który zamienił swój moment  obrotowy (na wale korbowym) na  najwyższą moc na tylnym kole i w całym zakresie obrotów, aż do chwili, gdy do akcji wkroczył ogranicznik.
 
ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-09.jpg
 
ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-10.jpg
  Lekki KTM 690 Duke wykorzystał swoją przewagę mocy na tylnym kole na drugim biegu
i zwyciężył w sprincie po zakrętach. Ciężki GSR 750 przyspieszał powoli, ale jak się rozbujał, to na całego. Wyprzedzając na szóstym biegu po 6 sekundach KTM-a, który miał na zegarze zaledwie 112 km/h, uzyskał 127 km/h. Jednak w tym samym czasie Triumph, pędzący 130 km/h, pokonał niemal 20 metrów więcej.

Niektórzy być może będą narzekać na pracę tej jednostki napędowej: że jest za spokojna, tzn. zbyt równomierna, pozbawiona eksplozji mocy. Trudno się z tym zgodzić, skoro trzy cylindry mają potężnego kopa w całym zakresie obrotów, śmiało zmierzając do odcinki, która następuje przy 12 600 obr/min. Średnia prędkość tłoków wynosi wtedy 22 m/s, czyli również Triumph przekracza wspomniany wcześniej próg 20 m/s.

 
suzuki-gsr-750-2011-01.jpg
 
suzuki-gsr-750-2011-02.jpg
 4. Najcięższy w stawce GSR 750 na pewno nie jest nudnym czterocylindrowcem. Wystarczy kręcić go wyżej niż 3500 obr/min. To szybki i dobry sprzęt.

3500 obr/min wanted
Prędkość tłoków czterocylindrowego silnika Suzi GSR 750, kręcącego maksymalnie 11 000 obr/min, utrzymuje się wyraźnie poniżej tej granicy (wynosi 17,6 m/s). Taka jest konsekwencja krótkiego, bo zaledwie 46-milimetrowego skoku tłoków. Elementy konstrukcyjne silnika mogą więc mniej ważyć. Np. lżejsze koło zamachowe sprzyja lepszej pracy na wysokich obrotach. Wynika ona też z tego, że zapłony następują częściej niż w singlu: na każdy obrót wału rzędowej czwórki przypadają cztery zapłony, w jednocylindrówce zaś na jeden zapłon przypadają dwa obroty wału. Nic więc dziwnego, że rzędowa czwórka Suzuki już od niskich obrotów jałowych świetnie reaguje na gaz, a ruszaniu nie towarzyszy żadne szarpanie.

ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-04.jpg

 Dzikusa puszczamy przodem, za nim podąża dawka rozsądku, dalej idą styl i fantazja. Stawkę zamyka brytyjski killer.

To, że Suzi przegrywa pod względem przyspieszeń z KTM-em i Triumphem, wynika z większej masy GSR-a 750 oraz z faktu, że na początku „750” reaguje na gaz z pewną rezerwą i serio do galopu bierze się dopiero od mniej więcej 3500 obr/min, co na dwójce daje około 45 km/h. Strata na starcie jest na krótszych odcinkach nie do odrobienia, za to powyżej 3500 obr/min Suzi jest trudna do zatrzymania.

Sprzęt zdaje się zadawać kłam zasadzie, że rzędowe czwórki z powodu większej liczby elementów ruchomych i większego tarcia są bardziej paliwożerne niż single. GSR 750 pali niewiele więcej niż KTM (4,1 : 3,9 l/100 km). 690 Duke’a, Monstera 696 i właśnie GSR-a 750, które spalają około 4 l/100 km, można zaliczyć do motocykli oszczędnych. Street Triple łyka litr więcej. Ale kto, siedząc w jego siodle, myślałby o takich pierdołach, skoro maszyna zapewnia najprzyjemniejsze na tle reszty stawki, najbardziej relaksujące, a mimo to niepozbawione sportowej ostrości rozmieszczenie kanapy, podnóżków i kierownicy...

190-kilogramowy Street Triple doskonale kładzie się na winklach i przekazuje precyzyjne komunikaty z przedniego koła. Widelec łyka większe i mniejsze nierówności. Brytyjski bike to prawdziwa bomba. Dotyczy to również hamulców, tyle że trzeba pogodzić się z brakiem ABS-u. Dwutłoczkowe zaciski działają jak żyleta, a siła hamowania daje się precyzyjnie dozować. Początkujący bikerzy i zwolennicy konkretnych ruchów powinni zachować ostrożność z klamką hamulca: działa tak lekko, że naprawdę wystarczają dwa palce.

ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-06.jpg

 Single nie lubią obrotów, a czterocylindrowce mają kiepski dół? Już nie! Szisiejsze silniki obaliły wiele przesądów, nawet jeśli nie są w stanie ukryć swej natury.


KTM nie dla świeżaków
Przedni hebel KTM-a pod względem skuteczności i dozowalności ustępuje wprawdzie nieco Triumphowi, niemniej prezentuje wysoki poziom. Nieco spuszcza z tonu pod ciężarem pasażera i po kilku ostrych hamowaniach: w takich przypadkach siła hamowania 690 Duke’a nieco spada, podczas gdy Street Triple nic sobie z dodatkowych obciążeń nie robi.

Szybkie zmiany obciążenia nie przebiegają na Triumphie tak idealnie, jak na KTM- -ie, który bez kłopotu pokonuje nawet bardzo ciasne zakręty. Jednak 690 Duke sprawia wrażenie zbyt nerwowego, mocno reaguje na najdrobniejsze ruchy kierownicą, trudno też optymalnie ustawić dysponujące pełną regulacją zawieszenia.

ducati-monster-696-ktm-690-duke-2011.jpg
suzuki-gsr-750-triumph-street-triple-r-2011.jpg

W codziennym użytkowaniu trochę przeszkadza pozycja jeźdźca: jest on wysunięty daleko w kierunku zbiornika paliwa, blisko szerokiej kierownicy. 690 Duke przy dużych prędkościach ma problemy z utrzymaniem stabilnego toru jazdy na wprost. Nie najlepiej idzie mu też z jazdą z pasażerem. Daje się za to tak położyć, że łokcie szorują po asfalcie, choć, jak już powiedzieliśmy, sprawia wrażenie nieustannie podenerwowanego i spośród wszystkich testowanych maszyn najbardziej stawia się podczas hamowania.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że KTM jest maszyną raczej dla doświadczonych bikerów ze sportowymi ambicjami niż dla świeżaków skuszonych niewielką masą sprzęta. A skoro o początkujących mowa: wkrótce po premierze pierwszej wersji (tej z silnikiem 600 cm3) utarło się, że najmniejszy z Monsterów to maszyna dla świeżaków i dla amazonek. Jest bowiem lekka i niska, a więc łatwa do opanowania, a mimo to niepozbawiona kapitalnego image’u i takiego samego gangu V-dwójki.

Zawiasy z innego świata
To stwierdzenie i dziś jest prawdziwe, lecz trzeba do tego dopowiedzieć, że Monster 696 ma do zaoferowania znacznie więcej. Jest tego tyle, że można mu wybaczyć czas, którego musi upłynąć, aby się z nim zaprzyjaźnić. Szeroka, prosta i dość mocno wysunięta do przodu kierownica przypomina nieco dawną kierownicę w kształcie litery M, podobnie jak wysoko umieszczone podnóżki, wymuszające ostry kąt ugięcia kolan i sportową pozycję.

W tym kontekście zawieszenia wypadają blado: pozbawiony regulacji widelec powinien reagować lepiej: przy gwałtowniejszym hamowaniu nurkuje zbyt głęboko. Dość twardo ustawiony tył niezbyt do tego pasuje. Natomiast na gładkiej nawierzchni Dukat zachwyca precyzją komunikatów spod przedniego koła i neutralnym zachowaniem na zakrętach. Wchodzenie w zakręt, wychodzenie z niego – to wszystko jest bardzo proste, mimo że Monster 696 zbyt wcześnie zaczyna przycierać o asfalt w złożeniu, a oprócz tego wyczuwalnie stawia się przy hamowaniu, nieco psując radochę ze śmigania po winklach. Nawiasem mówiąc, Dukat jako jedyny motocykl w stawce ma seryjny ABS, który wchodzi do akcji w odpowiednich momentach i z odpowiednim natężeniem. Piątka ze skuteczności.


ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-11.jpg


GSR: moc i kultura

Firma Suzuki zapowiada, że GSR 750 dostanie ABS jeszcze pod koniec tego roku, testowany egzemplarz musiał się więc bez niego obejść. Przed ABS-em trudne zadanie, bo bez niego heble pod względem skuteczności i dozowalności rozczarowały: potrafi ły napędzić stracha w zakręcie, szczególnie jeśli był to pierwszy zakręt na GSR-ze 750 po przesiadce z Triumpha. Na angielskim sprzęcie wystarczyły człowiekowi dwa palce, teraz musiałby ich mieć chyba z osiem.

Pozycja jeźdźca jest niemal tak komfortowa, jak na Triumphie, biker musi się tylko nieco bardziej pochylić w stronę kierownicy, za to jego zadek spoczywa na wygodniejszej kanapie. Suzi lekko wchodzi w zakręty, nieco gorzej natomiast przechodzi ze złożenia w złożenie niż Duke czy Street Triple. Dosiadający GSR-a 750 biker, jeśli mocniej skupi się na zadaniu, stwierdzi, że sprzęt pokonuje zakręty całkiem stabilnie i neutralnie, późno zaczynając szorować podnóżkiem o asfalt. Widelec, który ma regulację jedynie wstępnego napięcia sprężyn, przekazuje przyzwoite komunikaty zwrotne z drogi, choć mógłby reagować nieco wrażliwiej. Jednak mimo braku regulacji tłumienia siły dobicia i odbicia zarówno widelec, jak i amorek dysponują całkiem przyzwoitymi parametrami.


ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-12.jpg

 Trzycylindrowy silnik Street Triple’a najlepiej wypada, gdy obroty spadają poniżej 3500 obr/min i świetnie kręci do 12 600 obr/min. V-dwójka Dukata słabnie w średnim zakresie, między 4000 i 6000 obr/min, natomiast singiel KTM-a bije na głowę wszystkich konkurentów między 5000 i 6700 obr/min. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie zakresy obrotów, dominuje czterocylindrowa jednostka napędowa Suzuki, co nie dziwi, bo ma największą pojemność skokową w stawce. W praktyce spokój i duża kultura jej pracy powodują, że wcale się tego tak wyraźnie nie czuje.

Wysoka kultura pracy silnika, duża moc i dobrze zestrojone zawieszenia Suzuki sprawiają, że motocykl ten, mimo największej masy w stawce, dzielnie dotrzymuje kroku rywalom. Na pochwałę zasługuje też przydatność do codziennego użytkowania: dobra widoczność w lusterkach, fantastyczne światła i komfortowa kanapa – także dla pasażera, a do tego największy zasięg. Można by pomyśleć, że jego konstruktorzy bardziej kierowali się rozsądkiem niż radością z jazdy.

I co z tymi cylindrami?
 A zatem – cztery małe cylindry czy jeden duży? Głos rozsądku (a więc pomiary) postawił na pierwszym miejscu koncepcję trzycylindrową. Pozostałe rozwiązania mają swoje zalety, a przede wszystkim własny, jedyny w swoim rodzaju urok.

ktm-690-duke-ducati-monster-696-triumph-street-triple-r-suzuki-gsr-750-2011-02.jpg

 1. Triumph Street Triple R. Mocny, chętny do pracy silnik o fantastycznym gangu, doskonałe zawieszenia, hamulce o świetnej skuteczności. Gdyby nie brak ABS-u, trudno byłoby mu coś zarzucić.
 2. Suzuki GSR 750. Cicha woda brzegi rwie. Jest to sprzęt, w którym nic nie powala na kolana, mimo to z pewnością nienudny. Największa niedoróbka (koniecznie do poprawienia w następnej wersji): tępe hamulce.
 3. Ducati Monster 696. Najważniejszy jego argument: genialnie gadająca V-dwójka, która wykazuje spadek mocy w środkowym zakresie obrotów. Pochwały za seryjnie montowany ABS, który działa niemal bez zarzutu.
 4. KTM 690 Duke. To motocykl pełen skrajności: niezwykle zwinny, a równocześnie niewygodny, jednocylindrowy silnik nerwowo reagujący na gaz, a jednocześnie potwornie chropawy poniżej 3000 obr/min. 
Zobacz również:
REKLAMA