KTM 990 Super Duke

Oto stoi przede mną nowy 990 Super Duke. W słońcu błyszczą spore tarcze hamulcowe, biją po oczach promieniowe zaciski hamulcowe. Z tymi detalami znakomicie współgra stylistyka kanciastego przedniego błotnika. Zbiornik jest w przedniej części nieco szerszy, dzięki czemu mieści teraz około 18,5 l paliwa, nieco więcej niż w poprzedniej wersji. Oto najprostszy sposób na poprawę zasięgu maszyny i na zatuszowanie sporego zużycia paliwa. W kokpicie błyszczą nowe zegary, które są identyczne z tymi z „690”, kierunki i tylna lampa mają inny kształt.

I na tym koniec listy większych zmian w stylu. Te dotyczące rozwiązań technicznych są efektem dwóch lat pracy inżynierów. Na przykład przeprogramowano wtrysk paliwa i w układzie ssącym zastosowano dwie przepustnice, dzięki czemu udało się nieco ograniczyć zużycie paliwa, zmniejszyć reakcję na zmianę obciążenia i spełnić wymagania nomę Euro 3. Rama ma teraz nieco inny kąt główki – 66,1 zamiast 66,5O. Przy niezmienionym wyprzedzeniu wydłużył się rozstaw osi o 12 mm. Widelec otrzymał nowy zestaw sprężyn, przez co zmieniła się nieco jego charakterystyka. A jak spisuje się KTM w praktyce?

 


Po przyciśnięciu rozrusznik dobiega mnie dobrze znany, specyficzny odgłos pracy widlastej dwójki. Dodaniu gazu towarzyszy błyskawiczna reakcja silnika. Mam wrażenie, że silnik jest równie ostry jak poprzednio, choć jego reakcje są zdecydowanie mniej nerwowe. Tor w hiszpańskim Calafat i Super Duke to znakomite połączenie. Motocykl z wielką łatwością pokonuje serię zakrętów, hamulce bez problemów radzą sobie z tą zabawą. Duke’a zawsze chwalono za znakomite prowadzenie, a wprowadzone zmiany polepszyły to, co dobre.
Do późnego wieczora ekipa śmigała torze, raz po raz dotankowując męczone motocykle. To chyba najlepszy dowód, jak fajnym motocyklem jest 990 Super Duke.

Zobacz również:
REKLAMA