Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.1

Kaski integralne z blendą przeciwsłoneczną

Ciężkie czasy dla szpanerów: okulary przeciwsłoneczne są out. Teraz zamiast przyciemnianych szkieł na nosie w modzie są zintegrowane blendy przeciwsłoneczne. 

Motto ludzi noszących okulary przeciwsłoneczne: "Nigdy nie jest za ciemno, żeby być cool". Nie do końca się z tym zgodzimy, bo czasem jednak jest. Jeśli jechałeś kiedyś w piękny słoneczny dzień krętą górską drogą z okularami przeciwsłonecznymi na nosie, to z pewnością pamiętasz wjazd do gęstego lasu czy do tunelu. Nawet mocno wytrenowane oczy nie wystarczą, żebyś widział, dokąd jedziesz. Problem z okularami polega właśnie na tym, że wystarczy nagła zmiana oświetlenia i jesteśmy niemal jak dzieci we mgle.

Ostatni konserwatysta

Dlatego blenda przeciwsłoneczna w kasku robi furorę. Może nie wygląda tak kozacko, jak Ray-Bany albo Aviatory na nosie harleyowca, ale wystarczy szybki ruch lewej ręki i stanie się jasność (lub ciemność). A że producenci kasków nie są w ciemię bici, zrozumieli, że bez blendy ani rusz. Wymiękł nawet Shoei, który jeszcze do niedawna dałby sobie rękę uciąć, że blendy nigdy mieć nie będzie.

Wśród konserwatystów, którzy blend w kaskach nie mają, pozostał tylko Arai. Według szacunków ekspertów więcej niż połowa wszystkich sprzedanych nowych kasków integralnych ma wspomnianą blendę. Kaski integralne bez blendy to domena zawodników i gości lubiących latać na torze, bo zamiast niej po prostu montują przyciemnianą szybkę. No, chyba że mówimy o niskiej półce cenowej, w której liczy się każda złotówka, a blenda przecież kosztuje.

Niemniej coraz więcej motocyklistów kupuje kaski integralne z blendą i właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć im się bliżej. Z premedytacją pominęliśmy ceny garnków. Chodziło nam o to, by sprawdzić, czy cena faktycznie ma coś wspólnego (a jeśli tak, to na ile) z jakością blendy. Nieco uprzedzając wyniki, możemy powiedzieć: i tak, i nie. Wytyczne dotyczące kasków dawały duże pole do popisu: miał to być dostępny obecnie model seryjny, spełniający wymagania normy ECE-R 22.05, skierowany do grupy motocyklistów, którzy lubią jazdę mieszaną: sport i turystykę.

Na udział w teście zdecydowało się ośmiu producentów. Nie jest to oszałamiająca liczba, niemniej pozwala wyrobić sobie zdanie o rynku, pokazując, co można obecnie kupić w przedziale 620–2200 zł. Oprócz dobrze znanych garnków, jak Schuberth S2, do walki stanęły nowości, jak HJC RPHA ST. Jak zwykle na końcową klasyfikację złożyły się wyniki testów laboratoryjnych oraz praktyczna ocena naszych ludzi.

Stanowisko pomiarowe w TÜV Rheinland w Kolonii wyraźnie wykazało, że w ostatnich latach producenci mocno popracowali nad poprawą bezpieczeństwa garnków i efektywnością tłumienia siły uderzeń. Podczas naszego pierwszego testu kasków przy zastosowaniu zaostrzonych kryteriów oceny, wiele modeli podczas uderzenia w prawą stronę kasku z prędkością 7,5 m/s osiągało przyspieszenia o wartości znacznie powyżej 200 g (wartość graniczna dla ECE wynosi 275 g).

Tym razem – pomijając jeden wyjątek – uzyskaliśmy wyniki poniżej 200 g. Motto ludzi noszących okulary przeciwsłoneczne: "Nigdy nie jest za ciemno, żeby być cool". Nie do końca się z tym zgodzimy, bo czasem jednak jest. Jeśli jechałeś kiedyś w piękny słoneczny dzień krętą górską drogą z okularami przeciwsłonecznymi na nosie, to z pewnością pamiętasz wjazd do gęstego lasu czy do tunelu.

Nawet mocno wytrenowane oczy nie wystarczą, żebyś widział, dokąd jedziesz. Problem z okularami polega właśnie na tym, że wystarczy nagła zmiana oświetlenia i jesteśmy niemal jak dzieci we mgle. Dlatego blenda przeciwsłoneczna w kasku robi furorę. Może nie wygląda tak kozacko, jak Ray-Bany albo Aviatory na nosie harleyowca, ale wystarczy szybki ruch lewej ręki i stanie się jasność (lub ciemność). A że producenci kasków nie są w ciemię bici, zrozumieli, że bez blendy ani rusz.

Wymiękł nawet Shoei, który jeszcze do niedawna dałby sobie rękę uciąć, że blendy nigdy mieć nie będzie. Wśród konserwatystów, którzy blend w kaskach nie mają, pozostał tylko Arai. Według szacunków ekspertów więcej niż połowa wszystkich sprzedanych nowych kasków integralnych ma wspomnianą blendę.

Kaski integralne bez blendy to domena zawodników i gości lubiących latać na torze, bo zamiast niej po prostu montują przyciemnianą szybkę. No, chyba że mówimy o niskiej półce cenowej, w której liczy się każda złotówka, a blenda przecież kosztuje. Niemniej coraz więcej motocyklistów kupuje kaski integralne z blendą i właśnie dlatego postanowiliśmy przyjrzeć im się bliżej. Z premedytacją pominęliśmy ceny garnków.

Chodziło nam o to, by sprawdzić, czy cena faktycznie ma coś wspólnego (a jeśli tak, to na ile) z jakością blendy. Nieco uprzedzając wyniki, możemy powiedzieć: i tak, i nie. Wytyczne dotyczące kasków dawały duże pole do popisu: miał to być dostępny obecnie model seryjny, spełniający wymagania normy ECE-R 22.05, skierowany do grupy motocyklistów, którzy lubią jazdę mieszaną: sport i turystykę. Na udział w teście zdecydowało się ośmiu producentów.

Chroń swą skroń

Bardzo ważna dla oceny kasku była wartość HIC (Head Injury Criterion, czyli kryterium uszkodzeń głowy; więcej o nim na str. 124), dla którego wyznaczyliśmy zaporową – jak się wydawało – wielkość 1000. Kaskom HJC i Airoha niewiele brakowało do zmieszczenia się w tej granicy. Pozostałe kaski także uzyskały porządne wartości.

Podczas uderzenia w brodę (które nie miało wpływu na ocenę) Shark i Held osiągnęły zaskakująco niskie wartości "g" i pokazały, że poprawa bezpieczeństwa to nie kit. Wszystkie testowane w laboratorium garnki wykonały robotę dobrze lub bardzo dobrze. Różnica punktowa od minimalnych 17 do maksymalnych 20 była niewielka, co oznaczało, że efektywność tłumienia siły uderzeń nie mogła zdecydować o miejscu w końcowej klasyfikacji. W tej sytuacji o wszystkim miał zadecydować test praktyczny.

Tutaj bardzo szybko stało się jasne, że cena odgrywa znaczącą rolę. W tańszych kaskach, takich jak Caberg i Held, trzeba za takie rozwiązanie dopłacić, mimo że wizjer już od początku jest przygotowany pod pinlocka. Kilka elementów wyposażenia, które jeszcze 10-15 lat temu były zastrzeżone dla droższych kasków, teraz stosuje się już powszechnie niezależnie od ostatecznej ceny kasku (np. wyjmowana do prania wyściółka). Podobnie jest z mechanizmami demontażu szyby.

Kiedyś było to kłopotliwe zadanie, dziś w większości garnków to bułka z masłem. Nawet w nieco skrytykowanym za to kasku Rocc 550 Full Carbon narzekanie jest spowodowane tym, że robi się to nieco trudniej, bo nie ma instrukcji obsługi. Niestety, w pewnych sprawach producenci kasków wciąż się nie popisują. Niektórzy odpowiedzialni za suwaki i przełączniki wentylacji powinni gotować się w diabelskim kotle, bo utrudniona obsługa i raczej słaba funkcjonalność zdarzają się zbyt często.

Wybieraj z najlepszych Jeśli przestudiujesz tabelę z ocenami końcowymi, na pewno zauważysz słabe i mocne strony poszczególnych modeli. W naszym teście kasków było jak w prawdziwym życiu: najlepiej wypadli ci, którzy nie mają poważnych słabości, czyli zbierali punkty we wszystkich kryteriach. Stąd zwycięstwo HJC RPHA ST, który kontynuuje świetną serię triumfów kasków HJC w testach oraz dowodzi, że największy na świecie producent kasków motocyklowych może być nie tylko tani, ale też dobry.

Największym zaskoczeniem był włoski Airoh, którego wcześniejsze kaski w testach lądowały zwykle w środku stawki. Airoh Movement jest o całą klasę lepszy. Oczywiście wybierzesz taki kask, jaki będziesz chciał. My chcemy ci tylko podpowiedzieć i zasugerować, które kaski wybijają się ponad przeciętność. Zawsze lepiej wybierać z najlepszych. 

Airoh Movement - Warto kupić!

Importer: Powerbike
Cena: 799 zł (z grafiką 849 zł)
Rozmiary: XS do XL Masa: 1420 ±50 g/1446 g (wg producenta/zważony rozmiar XL)
Kolory: czarny mat, dziewięć grafik
Skorupa: poliwęglan
Zapięcie: microlock
Kraj produkcji: Włochy; homologacja: E 3 (Włochy)
Wyposażenie: szyba z pinlockiem, podbródek, torba

plus Łatwe wkładanie i zdejmowanie; dobre dopasowanie, mocno siedzi na głowie, miła w dotyku wyściółka; dobra aerodynamika; bardzo dobra wentylacja górnej części głowy, dobra wentylacja części szczękowej; praktyczny i dobrze funkcjonujący zapadkowy mechanizm wizjera, bardzo łatwa wymiana szyby; niekonwencjonalna obsługa blendy przeciwsłonecznej (przycisk i dźwigienka), ale po przyzwyczajeniu bardzo praktyczna; bardzo dobre wartości tłumienia uderzeń
minus Blenda przeciwsłoneczna zniekształca nieco obraz w środku pola widzenia i przy większych oprawkach okularów może zbyt blisko przylegać (z tym wyjątkiem dobra przydatność dla okularników); stosunkowo wysoki poziom hałasu; nieco utrudniona obsługa wentylacji

Wniosek: Niespodzianka - bardzo dobry kask za przyzwoite pieniądze. Zapunktował we wszystkich kategoriach. Najgorzej wypadł pod względem poziomu hałasu. Wniosek Nietypowa obsługa blendy przeciwsłonecznej (z lewej). Dobra wentylacja części szczękowej, ale nieco utrudniona obsługa.

Caberg Vox

Importer: Rapid Motocykle
Cena: 619 zł (z grafiką 699 zł)
Rozmiary: XS do XXL
Masa: 1450 ±50 g/1635 g (wg producenta/zważony rozmiar XL)
Kolory: biały, czarny mat, siedem grafik
Skorupa: poliwęglan
Zapięcie: microlock
Kraj produkcji: Włochy; homologacja: E 3 (Włochy)
Wyposażenie: przygotowanie pod pinlocka, podbródek, nosek, pokrowiec

plus Łatwe wkładanie; komfortowa wyściółka; dobra aerodynamika; dobrze działający zapadkowy system otwierania i zamykania szyby, dobrze rozplanowane kanały wentylacji, bardzo łatwa wymiana szyby; stosunkowo niski poziom hałasu; bardzo łatwa obsługa blendy przeciwsłonecznej, dobra przydatność dla okularników
minus Nieco utrudnione zdejmowanie; niezadowalające dopasowanie, nie najlepiej przylega do głowy; pasek pod brodą może uciskać krtań, wyściółka paska za krótka; nieco ograniczone pole widzenia; trochę utrudniona obsługa wentylacji (szczególnie w części szczękowej), wentylacja górnej części głowy i części szczękowej prawie niewyczuwalna 

Wniosek: Dopasowanie: trzy głowy jeźdźców testowych i trzy skargi. Dobry w teście efektywności tłumienia siły uderzeń. Najniższa cena w teście. 

Held Brave

Importer: Powerbike
Cena: 749 zł (na zamówienie) 
Rozmiary: XS do XXL 
Masa: 1530 ±50 g/1555 g (wg producenta/zważony rozmiar XL) 
Kolory: czarny, czarny mat, pięć grafik 
Skorupa: włókno szklane 
Zapięcie: microlock 
Kraj produkcji: Wietnam; homologacja: E 13 (Luksemburg) 
Wyposażenie: przygotowanie pod pinlocka, podbródek, nosek, pokrowiec

plus Stosunkowo łatwe wkładanie i zdejmowanie; zadowalające dopasowanie, przyjemna w dotyku wyściółka; dostatecznie dobrze działający system zapadkowy otwierania i zamykania szyby, dobrze rozplanowane kanały wentylacji; stosunkowo łatwa wymiana szyby; dość łatwa obsługa blendy przeciwsłonecznej, bardzo duże pole widzenia; dobra przydatność dla okularników 
minus Suwaki wentylacji wprawdzie łatwe w obsłudze, ale wentylacja nieskuteczna: ciągły przeciąg w dolnej połowie twarzy; stosunkowo wysoki poziom hałasu; drobne słabości w aerodynamice przy wyższych prędkościach (patrzenie w bok powyżej 130 km/h); wykonanie nieco toporne, mechanizmy (szyba i blenda) czasem się zacinają 

Wniosek: Gruba wyściółka, kask miękki i dość komfortowy – Brave wydaje się trochę oldskulowy, co niekoniecznie musi być wadą. Do poprawki: wentylacja i poziom hałasu. 

HJC RPH ST - Zwycięzca testu!

Importer: Powerbike
Cena: 1499 zł (z grafiką 1699 zł)
Rozmiary: XS do XXL
Masa: 1518/1573 g (wg producenta/zważony rozmiar XL)
Kolory: biały metalik, czarny metalik, czarny mat, jedenaście grafik
Skorupa: kompozyt z włókna szklanego
Zapięcie: podwójne D
Kraj produkcji: Korea Południowa; homologacja: E 1 (Niemcy)
Wyposażenie: szyba z pinlockiem, podbródek (zamontowany), nosek (zamontowany), pokrowiec (wysokiej jakości)

plus Łatwe wkładanie; świetne dopasowanie, mocno, a mimo to komfortowo siedzi na głowie, miła w dotyku wyściółka; dobra aerodynamika; niski poziom hałasu, bardzo dobra wentylacja górnej części głowy i części szczękowej z łatwymi w obsłudze przyciskami wentylacji; wyraźnie działający system zapadkowy otwierania i zamykania wizjera, duże pole widzenia, dobrze działająca blokada szyby, bardzo łatwa wymiana szyby; bardzo łatwa obsługa blendy przeciwsłonecznej; dobra przydatność dla okularników; nienaganne wykonanie; bardzo dobre wartości tłumienia uderzeń
minus Trudne zdejmowanie (ciasno); wyściółka paska za krótka; niefajny zapach wyściółki nowego kasku Wniosek: 
Przekonuje i w praktyce, i w laboratorium, jest bardzo dobrze wykonany. Cena nie najniższa, ale jak na taki zestaw zalet całkiem fair.

Wniosek: Przekonuje i w praktyce, i w laboratorium, jest bardzo dobrze wykonany. Cena nie najniższa, ale jak na taki zestaw zalet całkiem fair.

Rocc 550 Full Carbon

Importer: CM Rider
Cena: 869 zł
Rozmiary: XS do XL
Masa: 1300 ± 50 g/1340 g (wg producenta/zważony rozmiar XL)
Kolor: karbon
Skorupa: karbon
Zapięcie: microlock
Kraj produkcji: Chiny; homologacja: E 1 (Niemcy)
Wyposażenie: odporna na zadrapania szyba, podbródek (zamontowany), nosek (zamontowany), pokrowiec, pinlock dodatkowo płatny – 80 zł

plus Łatwe wkładanie i zdejmowanie; porządne dopasowanie, mocno siedzi na głowie, sprawia wrażenie bardzo lekkiego; dobra aerodynamika; bardzo duże pole widzenia, szyba nawet bez pinlocka rzadko zachodzi parą; zadowalająca przydatność dla okularników; dobre wartości tłumienia
minus Wyściółka paska źle zamocowana; wnętrze kasku trochę drapie; suwaki wentylacji łatwe w obsłudze, ale brakuje skuteczności, ciągły lekki przeciąg w dolnej połowie twarzy; tylko cztery pozycje zamknięcia systemu otwierania szyby; wlot wentylacji za daleko z tyłu, wymiana szyby nieco utrudniona; dość wysoki poziom hałasu; obsługa blendy przeciwsłonecznej raczej niepraktyczna  

Wniosek: Duży plus za niewielką masę. Kilka drobnych niedociągnięć w obsłudze psuje dobre wrażenie. Wykonanie w porządku, a w laboratorium nie odstawał od reszty.

Schubert S2

Importer: Schuberth Polska
Rozmiary: 52/53 do 64/65
Masa: 1590 ±50 g/1638 g (wg producenta/zważony rozmiar 60/61)
Kolory: biały, czarny, czarny mat, osiem grafik
Skorupa: kompozyt z włókna szklanego
Zapięcie: microlock
Kraj produkcji: Niemcy; homologacja: E 13 (Luksemburg)
Wyposażenie: szyba z pinlockiem (dołączony), podbródek z mocowanym na rzep przedłużeniem (zamontowany), zintegrowane anteny do odbioru Bluetootha i fal radiowych, pokrowiec (wysokiej jakości)

plus Łatwe wkładanie i zdejmowanie; bardzo dobre dopasowanie, mocno siedzi na głowie, miła w dotyku wyściółka; niski poziom hałasu; bardzo dobra wentylacja górnej części głowy, dobra wentylacja części szczękowej, łatwe w obsłudze suwaki; wyraźnie działający zapadkowy system otwierania i zamykania wizjera, dobra blokada i bardzo łatwa wymiana szyby; bardzo łatwa obsługa blendy przeciwsłonecznej; dobra przydatność dla okularników; nienaganne wykonanie
minus Pasek zamocowany za bardzo z tyłu, więc może uciskać krtań; drobne słabości w aerodynamice (patrzenie w bok powyżej 130 km/h) 

Wniosek: Niezłe dopasowanie, bogate wyposażenie, bardzo łatwa obsługa, świetne wykonanie – to po stronie zalet. Ale też nieco ciężki i drogi.

Shark Speed-R

Importer: Inter Motors
Rozmiary: XS do XL
Masa: 1590/1696 g (wg producenta/zważony rozmiar XL)
Kolory: biały, czarny, czarny mat, pięć grafik, dwie repliki, wygląd karbonu Skorupa: kompozyt z włókna szklanego
Zapięcie: podwójne D
Kraj produkcji: Tajlandia; homologacja: E 11 (Wielka Brytania)
Wyposażenie: szyba z pinlockiem, podbródek, nosek (zamontowany), przygotowanie pod Bluetootha, pokrowiec (wysokiej jakości)

plus Łatwe wkładanie; dobre dopasowanie, mocno siedzi na głowie, ale jej nie uciska; bardzo dobre położenie paska; stosunkowo niski poziom hałasu; wentylacja górnej części głowy i części szczękowej dobra, łatwe w obsłudze suwaki; bardzo łatwa wymiana szyby; łatwa obsługa blendy przeciwsłonecznej; dobra przydatność dla okularników; dobra jakość wykonania
minus Trudne zdejmowanie; ciężki i mocno obciąża głowę; brak zapadek w regulacji otwarcia szyby, męcząca obsługa i blokowanie szyby, języczek do podnoszenia szyby prawie nie do chwycenia; ograniczone pole widzenia w dół; skłonność do parowania

Wniosek: Porządne dopasowanie, solidne wykonanie – Shark ma mocne strony. Kilka detali potrafi wkurzyć na maksa. Sam kask jest też dość ciężki.

X-Lite X-702GT

Importer: Polonia Cup
Rozmiary: XXS do XXL
Masa: 1510-1560/1614 g (wg producenta/zważony rozmiar XL)
Kolory: biały, czarny, czarny mat, żółty odblaskowy, czerwony odblaskowy/pomarańczowy, siedem grafik
Skorupa: kompozyt z włókna szklanego
Zapięcie: podwójne D Kraj produkcji: Włochy; homologacja: E 3 (Włochy) Wyposażenie: szyba z pinlockiem; podbródek (zamontowany), przygotowanie pod system komunikacji, pokrowiec (wysokiej jakości)

plus Łatwe wkładanie i zdejmowanie; bardzo dobre dopasowanie, mocno siedzi na głowie, miła w dotyku wyściółka; dobra aerodynamika; niski poziom hałasu; dobra wentylacja czoła i części szczękowej; wyraźnie działające zapadki do otwierania i zamykania wizjera, bardzo łatwa wymiana szyby; dobra przydatność dla okularników i wykonanie (wyjątek: blokada szyby); dobre tłumienie uderzeń Niefunkcjonująca blokada szyby; niezbyt łatwa regulacja wentylacji; problematyczna obsługa suwaków i przycisków wentylacji; obsługa blendy przeciwsłonecznej ciężka i głośna; dość małe pole widzenia
minus Oddał parę punktów za masę i funkcjonalność, ale w zakresie dopasowania i tłumienia to czołówka. Po poprawkach ma dużą szansę na piątą gwiazdkę. 

Bez normy ECE-R 22.05 nasze testy nie miałyby większego sensu. Dlatego w tym teście wzięły udział wyłącznie kaski, które spełniły wymagania obowiązującej w całej Europie normy dotyczącej efektywności tłumienia siły uderzeń.

Wniosek: O ile zwycięstwo HJC trudno uznać za niespodziankę, o tyle drugą pozycję Airoha – tak. To świetny kask za bardzo przyzwoite pieniądze. Kaski z dalszych pozycji to porządna jakość, a niebezpieczeństwo złego zakupu jest bardzo niewielkie – oczywiście pod warunkiem dokładnej przymiarki. No i to, co najbardziej cieszy: każdy z testowanych kasków wykazał w teście wysoki poziom bezpieczeństwa. 

Motocykl

zobacz galerię

Zobacz również:
Gdy obejrzeliśmy ten film, kopary opadły nam do ziemi. W biały dzień, koleś wpada na wściekłej dwusuwowej crossówce do galerii handlowej.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE