Kawasaki GPZ 900 R Kawasaki Z 1000 SX – Każde pokolenie…

…odejdzie w cień, a nasze nie... – tak, za grupą KombII, mogą zaśpiewać twórcy GPZ-a 900 R. Sprawdziliśmy, ile z ducha tego sprzęta jest w nowym Z 1000 SX.

Rok 1984. Amerykański prezydent Ronald Reagan w czasie próby mikrofonu, żartując, mówi: „Za 5 minut rozpocznie się bombardowanie Rosji”. Był to czas zimnej wojny między ZSRR a USA, więc zamieszanie było jak szlag! Szczytem marzeń były wtedy Fiat 126p i komputer Commodore C64 lub Atari. A Kawasaki, dokładnie 10 lat po premierze Z 900, zaprezentowało GPZ-a 900 R, który otworzył nowy rozdział w dziejach motocyklizmu.

Kanciasta owiewka nawiązująca do starszego, chłodzonego powietrzem GPZ-a 1100 i 750 Turbo przypomina maskę Lorda Vadera z „Gwiezdnych wojen”. GPZ 900 był uzbrojony w cały dostępny wówczas hi-tech. Chłodzenie cieczą – po raz pierwszy w japońskim czterocylindrowym rzędowym silniku, do tego chłodnica oleju, cztery zawory na cylinder, sześciobiegowa skrzynia, łańcuch rozrządu po lewej stronie silnika. A jakby tego było mało, z 908 cm3 pojemności wyciśnięto 115 KM.


Top Gun
Kawasaki wywróciło motocyklową scenę do góry nogami. Prędkość maksymalna 240 km/h (bez pasażera i bagażu) wywindowała GPZ-a na czołowe miejscena liście najszybszych motocykli seryjnych. A przecież Volkswagen Golf GT z trudem dobijał wtedy do 180 km/h, Opel Kadett GSI zaś z równym mozołem łamał barierę 200 km/h. Nic zatem dziwnego, że GPZ-a zaprezentowano światu na torze Laguna Seca w sprintach na ćwierć mili. Zdjęcia burnoutów obiegły świat.

W jednej chwili odnosząca wielkie sukcesy Honda CB 900 F Bol d’Or z 1978 r. i wyprodukowana rok wcześniej Yamaha XJ 900 F straciły całą swoją ostrość i zostały zdegradowane do roli sportowych turystyków.

GPZ miał szczęście do dużego ekranu. Hollywood pomógł mu zostać kultowym sprzętem. A konkretnie nieśmiertelnym uczynił go Tom Cruise w „Top Gunie”. Skojarzenia z myśliwcami F14 były jak najbardziej na miejscu. Motocyklista w siodle GPZ-a po prostu stawał się królem. Nie trwało to długo, bo już rok później pojawiły się jeszcze ostrzejsze maszyny (patrz ramka na str. 52). Mimo to GPZ do tej pory uchodzi za wszechstronnego sportowca, któremu udało się połączyć osiągi z komfortem. Mało tego – pasażer nie czuje się tu obco.

Dziś, ponad ćwierć wieku po wyprodukowaniu pierwszego egzemplarza, postanowiliśmy sprawdzić, ile ducha GPZ-a 900 R z przełomu 1986 i 1987 roku pozostało w seryjnym streetfighterze w owiewkach, czyli w zecie 1000 SX. To uzmysłowi nam, jak wiele się zmieniło.

kawasaki-gpz-900-r-1984-01.jpg

Kawasaki GPZ 900 R ma w sobie to coś, co sportowym wyjadaczom pozwala się czuć, jakbymieli ostrogi. 
 
kawasaki-gpz-900-r-1984-02.jpg
kawasaki-gpz-900-r-1984-04.jpg
 
kawasaki-gpz-900-r-1984-03.jpg
W kokpicie dominuje obrotomierz ze zintegrowanym woltomierzem.  Mówią wieki – 16-calowe koło, 1-tłoczkowe
zaciski i system anti-dive.
Aluminiowy wahacz z mimośrodamima w Kawasaki długą tradycję.


Zet is not dead!
Już kształt owiewek i design dowodzą, że czas nie stoi w miejscu. Zet, podobnie jak GPZ, ma kanciaste owiewki, jednak wygląda zdecydowanie agresywniej. Do tego dochodzi silnik o pojemności 1043 cm3 i mocy 138 KM. Skonstruowano go specjalnie dla nakeda, dlatego postarano się o liniowy przebieg mocy oraz mocny dolny i środkowy zakres obrotów. Ale nie zapomniano o tym, że największą radość daje wyczuwalny kop – tutaj po przekroczeniu 7000 obr/min prostują się ręce w łokciach.

Kolejne kolosalne różnice ujawniają się po zajęciu miejsca w siodle. GPZ 900 R sprawia wrażenie bardziej filigranowego, dłuższego i węższego. Żeby dosięgnąć mocno wygiętych końcówek krótkiej kierownicy, trzeba się wyciągnąć nad długim zbiornikiem paliwa. Natomiast zet sprawia wrażenie krótszego, ale bardziej przypakowanego. Biker siedzi zdecydowanie bliżej przedniego koła. Za to pozycja jest bardziej wyprostowana. Super, nawet mimo że na SX-ie siedzi się zaledwie 7 cm bliżej główki ramy.

Każde odpalenie motocykla na zimno powie więcej niż tysiąc słów. Nowa maszyna jest dzieckiem ery elektroniki. Naciskasz guzik i tyle. Resztą zajmuje się komputer sterujący wtryskiem. Z GPZ-em nie jest tak łatwo – silnik lubi pokaprysić: albo ma za wysokie wolne obroty, albo prycha z wydechów, nie łapie obrotów i gaśnie. Nawet na ciepło.

REKLAMA

REKLAMA

kawasaki-z-1000-sx-2011-01.jpg

Kawasaki Z 1000 SX Jeden ruch nadgarstkiem i Z 1000 SXpokazuje pazury.  
 
kawasaki-z-1000-sx-2011-02.jpg
 
kawasaki-z-1000-sx-2011-04.jpg
 
kawasaki-z-1000-sx-2011-03.jpg
Pasuje połączenie analogowego obrotomierza z prędkościomierzem na LCD.
Inna epoka – tarcze 300 mm, czterotłoczkowezaciski i do tego ABS.
Tarcza typu wave z tyłu wygląda znakomicie, wydech wprost przeciwnie.

Gada? No to jedziemy!
Na początku nieco brakuje mocy – czyżby cisza przed burzą? Prawdziwa zabawa zaczyna się przy 4000 obr/min, a powyżej 5500 rozpętuje się prawdziwe piekło. Psuje ją tylko widok puszek wydechu śmigającego przodem zeta… Jadący na nim kumpel po prostu zrzucił dwa w dół i odkręcił. Na szóstym biegu Z 1000 każdy odcinek pokonuje dwa razy szybciej niż GPZ. Dowód? Proszę bardzo! Toczymy się 60 km/h, a potem równocześnie odkręcamy na maksa. SX-owi rozpędzenie się do 100 km/h zajmuje 3,2 sekundy. GPZ dobija do setki w ciągu 6,3 sekundy…

OK, powie ktoś, ale to przecież oldskulowy sportowiec – na dole cisza, na górze ogień. Niestety, to nie tak – przy pałowaniu do odcięcia dzisiejszy sportowy turystyk deklasuje sportowca z dawnych lat. O 15% większa pojemność skokowa i zmierzona przewaga 26 KM w połączeniu z niższą aż o 20 kg masą – to mówi samo za siebie. Ważący 258 kg GPZ, którego rama nie wygląda przecież na solidną i stabilną, sprawia wrażenie ociężałego grubaska. Z 1000 SX waży 238 kg łącznie ze stelażami pod seryjne 35-litrowe kufry. Jego reakcja na gaz i łatwość wchodzenia na obroty po prostu powalają. Podwójne przepustnice robią robotę.

Co ciekawe, reakcje zeta na zmiany obciążenia są nieco gwałtowniejsze niż GPZ-a. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy po odcinku biegnącym w dół zaczyna się podjazd – wtedy silnik twardziej niż w GPZ-ie reaguje na gaz. Gaźniki są w tym przypadku znacznie przyjaźniejsze. Za to niewiele maszyn może się równać z Z 1000 SX pod względem oddawania mocy i pracy czterocylindrowego serducha. Sporego kopa na średnich obrotach zawdzięcza on m.in. wydechowi. Umieszczone w nim zawory przy okazji poprawiają dźwięk. Spece od marketingu zielonych długo opowiadali o tym, że wibracje zostawiono celowo. Ma to zwiększyć radość z jazdy, ale nie do końca się udało: na dłuższą metę wkurza.

Puszka katalizatora z sondą lambda wygląda tak sobie, ale dzięki niej zet jest zdecydowanie bardziej eko niż GPZ. Cztery cylindry GPZ-a, każdy z czterema zaworami, brzmią surowiej i bardziej ochryple. Kultura pracy też jest z poprzedniej epoki – natężenie mechanicznych dźwięków jest tu naprawdę wysokie. Hałasaki?


kawasaki-gpz-900-r-1984-z-1000-sx-2011-05.jpg
kawasaki-gpz-900-r-1984-z-1000-sx-2011-06.jpg
W każdym zakresie obrotów silnik Z 1000 ma 10-30 KM przewagi nad 900-centymetrowym GPZ-em. Zet już przy 3500 obr/min dysponuje 85 Nm momentu obrotowego, co dla GPZ-a nie dość, że jest maksem, to jeszcze osiąganym dopiero przy 8400 obr/min.
Krzywa mocy dziewięćsetki ma też więcej załamań i dołków. W dolnym zakresie obrotów mamy do czynienia z dołkiem, z którego silnik wychodzi tak naprawdę dopiero przy 5500 obr/min. Nic więc dziwnego, że Z 1000 bez litości deklasuje dawnego sportowca: na szóstym biegu od 60 do 140 km/h przyspiesza w takim samym czasie, co GPZ od 60 km/h do 100 km/h! 

Anti-dive na złomowisku
Największy postęp widać po zawieszeniach, które stabilność i poręczność przeniosły w inny wymiar. Motocyklowe zawiasy sprzed 1984 r. nadają się tylko do muzeum, gdzie powinny znaleźć miejsce tuż obok hamulców z tamtej epoki. Zawieszenia GPZ-a były hitem. Z tyłu system Unitrak oraz przedni wspomagany pneumatycznie widelec z systemem anti-dive – taki był wypas z końca lat 80. Dziś widać, że tył jest za miękki. Nawet jazda po autostradzie jest walką . Z 1000 jest przy nim oazą spokoju i stabilności.

Widelec GPZ-a głośno wybiera nierówności, ponadto ma niewiele wspólnego z precyzją. Również tłumienie mogłoby być lepsze. Z pewnością trzy grosze dorzucił tutaj niemal zupełnie nieskuteczny hydrauliczny układ zapobiegający nurkowaniu w czasie ostrego hamowania (anti-dive). Miał on , zwiększając napięcie sprężyny, zapobiec nurkowaniu przodu i w związku z tym zmianie geometrii motocykla. Zupełnie słusznie wynalazek ten wylądował na złomowisku historii.

Natomiast widelec upside-down zeta jest majstersztykiem, jeśli chodzi o feedback, do tego ma pełną regulację. Także centralny amortyzator, mimo że jest bardziej miękko zestrojony, łączy komfort ze sporymi rezerwami tłumienia i bardzo skutecznie połyka nierówności. To pokazuje, jak bardzo zmieniły się czasy – to, co kiedyś było sportowym wypasem, nie wystarczy na potrzeby dzisiejszych nakedów. Zet z o niebo lepszą precyzją pokonuje dowolne zakręty, nie boi się także szybkich naprzemiennych łuków.

kawasaki-gpz-900-r-1984-09.jpg

 
kawasaki-gpz-900-r-1984-08.jpg
 
kawasaki-gpz-900-r-1984-05.jpg
 
kawasaki-gpz-900-r-1984-06.jpg
Alternator umieszczono za cylindrami. Przez napęd wałków rozrządu z lewej strony zaoszczędzono jedna panewkę. 
Hi-tech lat 80.: ssanie na kierownicy, hydraulicznie uruchamiane sprzęgłoi widelec z anti-dive’em (prawa goleń).
Wtedy nawet superbike’i w standardzie miały centralną podstawkę. Przedwjazdem na tor można ją było odkręcić.

Laczki z dwóch epok
Aluminiowa rama należy do zupełnie innej ligi niż jej stalowy odpowiednik w GPZ-ie. Do tego dochodzą opony Bridgestone BT 016 BB. Niemniej, żeby nie było idealnie – na dziurawym asfalcie szeroka tylna opona (190 mm) ma duży moment prostujący. Jeszcze wyraźniej czuć go w razie hamowania w złożeniu.

Na wąskich, szybko pokonywanych zakrętach ujawnia się delikatna podsterowność zeta. Dla odmiany, GPZ-owi dolega nadsterowność. To zrozumiałe wobec chopperowatej kierownicy i przedniego koła o średnicy 16’’. Ogólnie biorąc, w pochyleniu GPZ nie ustępuje zbytnio zetowi – zachowuje się swobodnie i nie daje się łatwo wyprowadzić z równowagi. To prawdziwa sztuka, bo tylna opona o szerokości 130(!) mm jest tylko o 10 mm szersza niż przednia w Z 1000. Zaskoczyły nas diagonalne opony Bridgestone BT 45, które w niskich temperaturach trzymały się drogi lepiej niż radialne opony Z 1000. Niemniej 18-calową tylną oponę i 16-calową przednią GPZ-a od nowoczesnych laczków dzielą światy.

REKLAMA

Hamulce obu maszyn to kolejny dowód na postęp. Jeśli któremuś samochodziarzowi przyjdzie do głowy nagle depnąć po hamulcach, bikerowi na starszej Kawie może zrobić się ciepło. Wymagająca silnej dłoni klamka + jednotłoczkowe zaciski pływające = kiepskie hamowanie. Przy nich radialne zaciski zeta działają tak, że można je tylko pochwalić.

kawasaki-z-1000-sx-2011-09.jpg

 
kawasaki-z-1000-sx-2011-07.jpg
 
kawasaki-z-1000-sx-2011-05.jpg
 
kawasaki-z-1000-sx-2011-06.jpg
Wtryski mają podwójne przepustnice. Grzbietową ramę, podobnie jak wahacz, wykonano z aluminium.
Proste i skuteczne – szyba niezbyt duża, ale regulowana bez użycia narzędzi.Ma trzy położenia.
Dostępne są dwa pakiety: City (topcase z mocowaniem) za 2200 zł lubTourer (dwa kufry boczne) za 3700 zł.

Legenda czy technika?
Bez dwóch zdań te motocykle więcej dzieli niż łączy. Można się zachwycać prowadzeniem Z 1000 SX, jego osiągami czy przyjaznym traktowaniem środowiska. Jednak, o ironio, to GPZ 900 R stał się maszyną kultową, a nawet – nie bójmy się tego słowa – legendą.

kawasaki-gpz-900-r-1984-z-1000-sx-2011-03.jpg

naszym zdaniem
Ten pojedynek był starciem dwóch asów spod znaku Kawasaki (oba modele wielokrotnie triumfowały w testach porównawczych), ale także wojną dwóch epok. Dlatego chodziło w nim przede wszystkim nie o wyłonienie zwycięzcy, lecz o pokazanie, jak postęp techniczny wpływa na charakter i możliwości motocykla.
GPZ to kultowa maszyna, która jeszcze dziś budzi zachwyt dzięki charakterowi i wszechstronności. Z 1000 SX – sprzęt na wskroś nowoczesny – praktycznie wszystko potrafi lepiej (przyspieszanie, hamowanie, prowadzenie, elastyczność). Wyniki pomiarów obu maszyn to jak niebo i ziemia. Gdyby pamiętający GPZ-a biker po 30 latach przerwy w jeżdżeniu dosiadł zeta 1000, ze zdziwienia zbierałby szczękę z gleby. Różnica jest kolosalna!

kawasaki-gpz-900-r-1984-z-1000-sx-2011-04.jpg


jak to z maszynami sportowymi zielonych było... 
Przez lata panowała zasada UJM – uniwersalny japoński motocykl. Dlatego maszyny, również te sportowe, w tym Kawy, musiały być „do wszystkiego”. Dopiero gdzieś w połowie lat osiemdziesiątych zaczęła się era specjalizacji.   
Premiera GPZ-a 900 R w 1984 r. to było wydarzenie! Tyle że był to motocykl sportowy, a nie wyścigowy. Od początku nie miał więc szans na torach. Już w 1985 r. pojawił się groźny konkurent – pierwszym produkowanym seryjnie motocyklem najbardziej zbliżonym do wyścigowego był Suzuki GSX-R 750. Od tego momentu sportowe motocykle stawały się coraz lżejsze i coraz szybsze, co zrozumiałe kosztem wszechstronności. Sportowy GPZ 900 R stał się sportowym turystykiem. Ale w jakim stylu to zrobił! W Europie ten model sprzedawano do 1993 r., produkcja w Japonii trwała aż o 10 lat dłużej. Na świecie sprzedano ponad 60 000 sztuk! Spece z Kawasaki szybko zaczęli pracować nad bardziej ekstremalnymi czterocylindrowymi następcami. Sygnał w 1986 r. dał GPZ 1000 RX, który rozwijał 125 KM, co pozwalało rozpędzić go do niemal 250 km/h.

Silnik z GPZ-a montowano potem także w turystycznym GTR-ze 1000. Ponieważ postawiono w nim na z Kawa ZX-10 za sprawą aluminiowej ramy, 137 KM i 17-calowego przedniego koła w 1988 r. rozpoczęła nową erę wśród sportowych turystyków. z Kawasaki ZZR 1100 – najszybszy seryjnie produkowany motocykl w 1990 roku. Silnik z systemem ram-air rozwijał 147 KM. elastyczność, a nie na kopa, zmieniono wałki rozrządu i zmniejszono średnicę gardzieli gaźników. Rama pochodziła z GPZ-a 900.

W tym klimacie mieścił się też pierwszy ZX-10. Jego motto było proste – daleko, wygodnie i szybko. To ostatnie zapewniało stado 137 KM. W tym samym kierunku poszła produkowana od 1990 r. seria ZZR. Dość popularne u nas Zygzaki występowały w dwóch wersjach – 600 i 1100. Ten ostatni miał silnik o mocy 147 KM, z po raz pierwszy zastosowanym dynamicznym doładowaniem ram-air. Miało ono na celu poprawę napełniania cylindrów na wyższych prędkościach.

W 1989 r. Kawasaki znalazło odpowiedź na nawałnicę GSX-R-ów, CBR-ek i FZR-ów: świat ujrzał ZXR-a 750. „Rury od odkurzacza” nad zbiornikiem paliwa i podwójne reflektory w stylu endurance były jego znakiem rozpoznawczym.

Dziś następca ZX-a-10 ma literkę R w nazwie i moc 200 KM przy zaledwie 200 kg masy. To po prostu sprzęt wyścigowy z homologacją drogową. Nic dziwnego, że słabo się nadaje do codziennego użytkowania. Fani mocniejszego odkręcania i zarazem komfortu muszą się rozglądać wśród sportowych turystyków oraz big bike’ów.  

 
kawasaki-zx-10-1988.jpg
 
kawasaki-zzr-1100-1990.jpg
Kawa ZX-10 za sprawą aluminiowej ramy, 137KM i 17-calowego przedniego koła w 1988 r. rozpoczęła nową erę wśród sportowych turystyków.
Kawasaki ZZR 1100 – najszybszy seryjnie produkowany motocykl w 1990 roku. Silnikz systemem ram-air rozwijał 147 KM.
 
kawasaki-zxr-750.jpg
 
kawasaki-1000-gtr.jpg
Kawasaki ZXR 750, czyli całkiem udana, choć późna odpowiedź zielonych na bardziej sportową konkurencję.
Kawa 1000 GTR z połowy lat 80. to krok w stronę turystyki: napęd wałem, kufry, pełna owiewka,wysoka kierownica i wygodna kanapa.

REKLAMA

REKLAMA

Rok 1984. Amerykański prezydent Ronald Reagan w czasie próby mikrofonu, żartując, mówi: „Za 5 minut rozpocznie się bombardowanie Rosji”. Był to czas zimnej wojny między ZSRR a USA, więc zamieszanie było jak szlag! Szczytem marzeń były wtedy Fiat 126p i komputer Commodore C64 lub Atari. A Kawasaki, dokładnie 10 lat po premierze Z 900, zaprezentowało GPZ-a 900 R, który otworzył nowy rozdział w dziejach motocyklizmu.

Kanciasta owiewka nawiązująca do starszego, chłodzonego powietrzem GPZ-a 1100 i 750 Turbo przypomina maskę Lorda Vadera z „Gwiezdnych wojen”. GPZ 900 był uzbrojony w cały dostępny wówczas hi-tech. Chłodzenie cieczą – po raz pierwszy w japońskim czterocylindrowym rzędowym silniku, do tego chłodnica oleju, cztery zawory na cylinder, sześciobiegowa skrzynia, łańcuch rozrządu po lewej stronie silnika. A jakby tego było mało, z 908 cm3 pojemności wyciśnięto 115 KM.


Top Gun
Kawasaki wywróciło motocyklową scenę do góry nogami. Prędkość maksymalna 240 km/h (bez pasażera i bagażu) wywindowała GPZ-a na czołowe miejscena liście najszybszych motocykli seryjnych. A przecież Volkswagen Golf GT z trudem dobijał wtedy do 180 km/h, Opel Kadett GSI zaś z równym mozołem łamał barierę 200 km/h. Nic zatem dziwnego, że GPZ-a zaprezentowano światu na torze Laguna Seca w sprintach na ćwierć mili. Zdjęcia burnoutów obiegły świat.

W jednej chwili odnosząca wielkie sukcesy Honda CB 900 F Bol d’Or z 1978 r. i wyprodukowana rok wcześniej Yamaha XJ 900 F straciły całą swoją ostrość i zostały zdegradowane do roli sportowych turystyków.

GPZ miał szczęście do dużego ekranu. Hollywood pomógł mu zostać kultowym sprzętem. A konkretnie nieśmiertelnym uczynił go Tom Cruise w „Top Gunie”. Skojarzenia z myśliwcami F14 były jak najbardziej na miejscu. Motocyklista w siodle GPZ-a po prostu stawał się królem. Nie trwało to długo, bo już rok później pojawiły się jeszcze ostrzejsze maszyny (patrz ramka na str. 52). Mimo to GPZ do tej pory uchodzi za wszechstronnego sportowca, któremu udało się połączyć osiągi z komfortem. Mało tego – pasażer nie czuje się tu obco.

Dziś, ponad ćwierć wieku po wyprodukowaniu pierwszego egzemplarza, postanowiliśmy sprawdzić, ile ducha GPZ-a 900 R z przełomu 1986 i 1987 roku pozostało w seryjnym streetfighterze w owiewkach, czyli w zecie 1000 SX. To uzmysłowi nam, jak wiele się zmieniło.

kawasaki-gpz-900-r-1984-01.jpg

Kawasaki GPZ 900 R ma w sobie to coś, co sportowym wyjadaczom pozwala się czuć, jakbymieli ostrogi. 
 
kawasaki-gpz-900-r-1984-02.jpg
kawasaki-gpz-900-r-1984-04.jpg
 
kawasaki-gpz-900-r-1984-03.jpg
W kokpicie dominuje obrotomierz ze zintegrowanym woltomierzem.  Mówią wieki – 16-calowe koło, 1-tłoczkowe
zaciski i system anti-dive.
Aluminiowy wahacz z mimośrodamima w Kawasaki długą tradycję.


Zet is not dead!
Już kształt owiewek i design dowodzą, że czas nie stoi w miejscu. Zet, podobnie jak GPZ, ma kanciaste owiewki, jednak wygląda zdecydowanie agresywniej. Do tego dochodzi silnik o pojemności 1043 cm3 i mocy 138 KM. Skonstruowano go specjalnie dla nakeda, dlatego postarano się o liniowy przebieg mocy oraz mocny dolny i środkowy zakres obrotów. Ale nie zapomniano o tym, że największą radość daje wyczuwalny kop – tutaj po przekroczeniu 7000 obr/min prostują się ręce w łokciach.

Kolejne kolosalne różnice ujawniają się po zajęciu miejsca w siodle. GPZ 900 R sprawia wrażenie bardziej filigranowego, dłuższego i węższego. Żeby dosięgnąć mocno wygiętych końcówek krótkiej kierownicy, trzeba się wyciągnąć nad długim zbiornikiem paliwa. Natomiast zet sprawia wrażenie krótszego, ale bardziej przypakowanego. Biker siedzi zdecydowanie bliżej przedniego koła. Za to pozycja jest bardziej wyprostowana. Super, nawet mimo że na SX-ie siedzi się zaledwie 7 cm bliżej główki ramy.

Każde odpalenie motocykla na zimno powie więcej niż tysiąc słów. Nowa maszyna jest dzieckiem ery elektroniki. Naciskasz guzik i tyle. Resztą zajmuje się komputer sterujący wtryskiem. Z GPZ-em nie jest tak łatwo – silnik lubi pokaprysić: albo ma za wysokie wolne obroty, albo prycha z wydechów, nie łapie obrotów i gaśnie. Nawet na ciepło.

Zobacz również:
REKLAMA