• Motocykl Online
  • Testy
  • MV Agusta Superveloce 800: piękna i bestia w jednym [test, dane techniczne, wrażenia z jazdy, pomiary, wykres z hamowni]

MV Agusta Superveloce 800: piękna i bestia w jednym [test, dane techniczne, wrażenia z jazdy, pomiary, wykres z hamowni]

Nie od dziś wiadomo, że twórcy motocykli MV Agusta to mistrzowie stylu. Ich oszałamiająco piękne Superveloce 800 przekracza jednak wszelkie granice.

Świetny wygląd i ostry charakter. MV Agusta Super­veloce 800 znakomicie łączy obie te cechy.

Kiedy MV Agusta Super­veloce 800 pojawia się w zasięgu wzroku, emocje z sekundy na sekundę rosną, a puls błyskawicznie wykracza poza strefę spoczynku. To sprawa niesamowitego wyglądu maszyny oraz niepowtarzalnego brzmienia trzycylindrowego silnika. 

Nie dziwi, że ludzie z MV Agusty, zamiast przypisać tę maszynę do jednej z klas, wolą nazywać ją Motorcycle Art.
Gdy odpalam silnik, ze zdziwieniem stwierdzam, że z emocji drżą mi dłonie. Próbuję szybko wystartować i połączyć ze sobą nieskończenie długo przełożony pierwszy bieg, nerwową reakcję silnika na gaz i sportowo pracujące sprzęgło. Udałoby się, gdyby nie chwila dekoncentracji, która spowodowała, że silnik zgasł. Pomyślałem: „Albo się uspokoję i odpowiednio potraktuję sprzęta, albo po całości skompromituję się”. Taką huśtawkę emocji może zagwarantować tylko MV Agusta Superveloce 800.

MV Agusta Superveloce 800Fot. Maximilian Balasz

Nowy wyświetlacz TFT jest tak samo imponujący, jak cały motocykl. Przy czym jego designerski wygląd nie szkodzi intuicyjności menu.

Zobacz również jak jeździ MV Agusta Brutale 1000 RR

MV Agusta Superveloce 800 - wrażenia z jazdy

W MV Aguście Superveloce 800 oczywiste są stylistyczne zapożyczenia z dawnych modeli. Nawiasem: jest też dostępna jeszcze bardziej ekskluzywna wersja Serie Oro – owiewki z karbonu, akcesoryjne obręcze, wydech SC Project i nieco wyższa moc. Od strony technicznej bazą jest F3 800, który to model zręcznie i przy zaskakująco niewielu zmianach przeobraził się w Super­veloce 800. Owiewki i zadupek, lampy na LED-ach, nowy wyświetlacz TFT, stylowe lusterka na końcach kierownicy, inne koła – to by było z grubsza na tyle.

MV Agusta Superveloce 800Fot. Maximilian Balasz
170 uderzeń serca na minutę – taki puls zmierzono mi podczas tego testu.

Jeśli wiesz, jaką sztuką jest MV Agusta F3 800, domyślasz się, co może to oznaczać. Mimo że zdjęcia sugerują, iż widzisz sprzęta w stylu vintage, obiecującego jazdę w caféracerowym stylu, w rzeczywistości jest to ostry jak brzytwa motocykl sportowy. Na równym i przyczepnym asfalcie, kiedy wszystkie zmysły masz wyostrzone do granic wytrzymałości, gdy walka toczy się o ułamki sekund, nie jest to wada.

W szybkim slalomie bardzo krótki rozstaw osi (1380 mm), lekki i napędzany mocnym silnikiem bike, obuty w fantastycznie przyczepne opony Pirelli Rosso Corsa II, prowadzi się z niezwykłą precyzją i poręcznością. Za każdym przejazdem coraz bardziej doceniałem znakomity feedback.
Jazda po okręgu też nie nastręczała żadnych trudności, bo ten motocykl ma ogromny prześwit w złożeniu. Bez wątpienia Super­veloce 800 to rasowa maszyna sportowa.

Dlatego nie dziwi, że w wolniejszych zakrętach wykazuje delikatną nerwowość. Poczucie pewności prowadzenia na pewno nie popsułoby charakteru maszyny, za to pozwoliło skoncentrować się na czymś więcej niż tylko na panowaniu nad motocyklem. Jeśli popuścisz mu choć trochę, zemści się za każdą niedbałość, za każdy zbędny, niepewny czy nie do końca przemyślany ruch.

MV Agusta Superveloce 800Fot. Maximilian Balasz
Tradycja i nowoczesność przenikają się w Superveloce 800 na każdym kroku. Stylowy pasek imitujący mocowanie zbiornika – po prostu bomba!

 

MV Agusta Superveloce 800Fot. Maximilian Balasz
44,5 m na przeszkodzie W uzyskaniu jeszcze krótszej drogi hamowania stanął niewielki rozstaw osi motocykla. 

MV Agusta Superveloce 800 - droga hamowania

Ostatnia próba to pomiar drogi hamowania. Jak można było się spodziewać, Superveloce 800 hamuje doskonale, co zapewnia znakomity zestaw elementów układu hamulcowego: dwie tarcze o średnicy 320 mm, zaciski od Brembo i radialne cylindry hamulca. Problem z hamowaniem jest taki, że zwarta konstrukcja motocykla powoduje, iż przy byle okazji tylne koło się unosi. Na zdjęciach wygląda to kozacko, ale przeszkadza w uzyskaniu krótkiej drogi hamowania. Na zwykłej drodze o wiele lepsze jest ustawienie ABS-u w trybie 1, który zapobiega stoppie. Na nim droga hamowania ze 100 km/h wyniosła 44,5 m.

Swoją niepokorną naturę Superveloce 800 manifestuje przy byle okazji, a jak wiadomo zwykłe drogi nie zawsze mają równy asfalt. Nierówności nawierzchni wykazują, że Superveloce 800 – tak jak F3 800, a prawdę mówiąc wszystkim MV Agustom – dolega ponadprzeciętna twardość zawieszeń.

To, co na torze jest zaletą, na ulicy psuje komfort jazdy i uniemożliwia zachowanie czystej linii przejazdu. Miałem nadzieję, że sytuację poprawią zmiany ustawień tłumienia obu zawieszeń. Mimo ich otwarcia w zachowaniu motocykla zmieniło się bardzo niewiele. Mówiąc krótko, na zwykłej drodze widelec jest za twardy, a amortyzator znacznie za twardy! W efekcie brakuje precyzji prowadzenia. Podczas pokonywania zakrętu w każdym punkcie masz wrażenie, jakby motocykl był napięty, gotowy do skoku. To powodowało u mnie nerwowość, która po jakimś czasie zmieniała się w zmęczenie. Było w tym znacznie więcej czegoś jak wiosłowanie z całych sił niż surfowanie na ogromnej fali.

MV Agusta Superveloce 800Fot. Maximilian Balasz
Widelec Marzocchi, tak jak centralny amortyzator ZF, ma pełną regulację. Na drogach oba zawiasy są twarde jak deska, na torze – OK.

Konkurencja MV Agusta Superveloce 800

Motocykle utrzymane w oldskulowych klimatach trzymają się dobrze, a modeli z roku na rok przybywa. Podczas gdy MV Agusta stawia na sportowe, czyli hardkorowe zawieszenia, konkurenci nie zapominają o komforcie.

BMW R nine T Racer
Pozuje na maszynę wyścigową, choć ze sportem ma niewiele wspólnego – technicznie ten model to R nine T. Na ulicy wyróżnia się sportową półowiewką i niskimi połówkami kierownicy. Jeśli taka pozycja ci odpowiada, docenisz dobre wykonanie, fajny silnik typu bokser i bogatą ofertę akcesoriów. Ten motocykl wycofano już ze sprzedaży. Jeśli w salonie uda ci się upolować ostatnią sztukę, bierz w ciemno.

BMW-r-nine-t-racer.Motocykl
Kawasaki Z 900 RS Café
To utrzymany w oldskulowych klimatach sprzęt, bazujący na sportowym nakedzie Z 900. Wersja Café różni się od RS-a półowiewką i nieco niższą kierownicą, nie tracąc przy tym na ergonomii i komforcie jazdy. Motocykl ma dobrą cenę i fajnie jeździ. Café jest świetny i na co dzień, i od święta. Cena 49 900 zł.

Kawasaki-z-900-rs-cafeMotocykl
Suzuki GSX-S 1000 S Katana
jako alternatywa dla Superveloce 800? Brzmi to niedorzecznie, ale o tyle ma to sens, że w obu motocyklach pod plastikową owiewką kryje się motocykl o sportowych genach. W przypadku Suzuki jest to ujarzmiony GSX-R 1000 K5. Do osiągów nie ma się co czepiać, ale do niewielkiego zasięgu tak. Cena 58 990 zł.

Suzuki-gsx-s-1000-s-katanaMotocykl

 

MV Agusta Superveloce 800: silnik

Trzycylindrowiec MV Agusty działa jak magnes. Nie spotkałem nikogo, kogo nie oszołomiłby jego gang. Szumy, szmery, trzaski dobiegające z jego trzewi mogą być sporym zaskoczeniem, ale jego sportowa natura, ochota wkręcania się na obroty, jego nieokrzesane maniery – to wszystko powoduje, że na bank poddasz się jego urokowi. Do tego dostajesz ciasno (oprócz jedynki) zestrojoną skrzynię biegów i krótkie przełożenie końcowe. Precyzyjnie działający quickshifter gwarantuje szybkie zmiany biegów i niesamowite osiągi, co sprawia wrażenie jak gdybyś siedział w kabinie promu kosmicznego podczas startu. To silnik z charakterem, i to jakim!

MV Agusta Superveloce 800Fot. Maximilian Balasz
Tak to robią najlepsi. Na silniku widnieje podpis Daniele Borsetto – mechanika odpowiedzialnego za złożenie tego konkretnego trzycylindrowca.

Różne mapy zapłonu? Są, i to lepsze niż kiedykolwiek w MV Agustach. Ruchy przepustnic są precyzyjne jak skalpel chirurga. Także do reakcji na zmianę obciążenia trudno się przyczepić. Kontrola trakcji? Osiem sensownie zestrojonych poziomów i działanie godne zaufania – oto najkrótsza recenzja.

MV Agusta Superveloce 800: albo sport, albo wygoda

A co z przydatnością do codziennej eksploatacji? Nie daje powodów do zachwytu. O zwartej sylwetce już wspominałem, gabaryty sprzęta są mocno zbliżone do rozmiarów F3 800, jedynie połówki kierownicy są zamocowane odrobinę wyżej. Mocno pochylona pozycja za sterami sprzyja wyczuciu tego, co dzieje się na styku opony i asfaltu. Nie ma co ukrywać, że musisz lubić sportową jazdę. Talia maszyny jest wąska, a niska masa jak zawsze działa na korzyść.

Jeśli spytałbyś o komfort pasażera, inżynierowie z Varese zabiliby cię śmiechem. Podczas projektowania motocykla ta sprawa oraz możliwość przewiezienia bagażu pojawiały się zapewne rzadko. Inna rzecz: będziesz musiał się pogodzić z niewielkim kątem skrętu kierownicy i lusterkami, które wprawdzie świetnie wyglądają, ale niechętnie spełniają swoje zadanie. Zaakceptować musisz także to, że przy pełnym skręcie połówki kiery przytną ci palce o owiewkę.

MV Agusta Superveloce 800Fot. Maximilian Balasz
Ups, wpadka! Mała, ale jednak: proste przełączniki na kierownicy nijak nie pasują do tak drogiej i ekskluzywnej maszyny.

Sprzęgło? Wymaga sporej siły w dłoni. Ale, jak to mawiają, chcesz być piękny, to cierp.
Na szczęście nie wszystko w Superveloce 800 podporządkowano formie. Nowy wyświetlacz TFT jest dla MV Agusty dużym postępem. Co więcej, jego obsługa jest zaskakująco intuicyjna. Jeśli chcesz, możesz sparować z nim swojego smartfona.

Gdy ochłoniesz po jeździe, wyrównasz oddech, być może uznasz, że nie najniższa przecież cena za ten sprzęt jest uzasadniona. Bo np. kratownicowa rama z dokręcanym aluminiowym tylnym stelażem jest piękna jak biżuteria żony. Do tego jednoramienny wahacz i zgrabny wydech z trzema lufami. Tego stylu nie da się podrobić!

NASZYM ZDANIEM

Tylko MV Agusta jest w stanie zbudować takie dzieło sztuki, jak Superveloce 800. Ten motocykl jest oszałamiająco piękny a przy tym kipi mocą. Jej charakter wyklucza używanie go na codzienne dojazdy do pracy. Za to gdy wybierzesz się nim na tor, możesz być pewien, że przez cały czas będziesz w centrum uwagi. W tym wypadku funkcjonalność jest bezwzględnie podporządkowana wyglądowi.

 

Wyniki pomiarów przyspieszenia, elastyczności oraz wielkości spalania MV Agusta Superveloce 800

OSIĄGI

Prędkość maksymalna 252 (240 – wg producenta) km/h
Przyspieszenia  
0-100 km/h 3,2 s
0-140 km/h 5,2 s
0-200 km/h 9,4 s
Elastyczność  
60-100 km/h 3,5 s
100-140 km/h 3,6 s
140-180 km/h 3,7 s
Błąd wskazań prędkościomierza  
wskazania prędkość rzeczywista
50 km/h 46 km/h
100 km/h 93 km/h
Średnie zużycie paliwa  
Szosa 5,0 l/100 km
Autostrada przy 130 km/h 5,1 l/100 km
Teoretyczny zasięg na szosie 330 km


WYKRES MOCY,  MOMENTU OBROTOWEGO2 i WYKRES PRZEŁOŻEŃ MV AGUSTA SUPERVELOCE 800

MV Agusta Superveloce 800Motocykl


MV Agusta Superveloce 800Motocykl


Moc rośnie liniowo, wartość maksymalną osiągając tuż przed odcięciem. Bardzo długa jedynka sprawia, że ruszanie Superveloce 800 nie należy do najłatwiejszych zadań, za to ciasne zestopniowanie kolejnych biegów gwarantuje osiągi, dzięki którym nie zwrócisz uwagi, że do tego, co obiecuje fabryka, brakuje aż 12 KM.
2 - moc na wale korbowym, pomiary na hamowni Dynojet 250, maksymalny możliwy błąd ±5%


Pomiary dynamiki MV Agusta Superveloce 800

MV Agusta Superveloce 800Motocykl


Pomiary dynamiki potwierdzają, że Superveloce 800 jest twardym, ostrym i niełatwym w prowadzeniu motocyklem sportowym. W szybkim slalomie zaprezentował dobrą poręczność, w wolnym – wyraźny feed-back. Klejące się do asfaltu kapcie Pirelli Rosso Corsa II oraz ogromny prześwit w złożeniu umożliwiły uzyskiwanie dużych prędkości także podczas jazdy po okręgu. We wszystkich testach z zakresu dynamiki bardzo brakowało stabilności, co utrudniało utrzymanie toru jazdy. Długi pierwszy bieg przełożył się na utratę czasu zarówno podczas ruszania, jak też na nawrocie.
Zakres najgorszego i najlepszego zmierzonego wyniku; do porównania dane dotyczące motocykla z tej samej klasy, który dotychczas osiągnął najlepsze wyniki w danych konkurencjach.


POMIAR DROGI HAMOWANIA MV AGUSTA SUPERVELOCE 800

MV Agusta Superveloce 800Motocykl


MV Agusta Superveloce 800Motocykl


Niewielki rozstaw osi plus skuteczne hamulce – to powoduje, że gdy ABS jest ustawiony w trybie 2 motocykl chętnie robi stoppie. Pod wprawnym motocyklistą droga hamowania jest wtedy minimalnie krótsza niż w trybie 1. Na zwykłe ulice znacznie lepszy jest tryb 2.


DANE SERWISOWE MV AGUSTA SUPERVELOCE 800 (2020)

Częstotliwość przeglądów co 15 000 km
Wymiana oleju i filtra oleju co 15 000 km/2,5 l
Olej silnikowy SAE 5W40
Świece zapłonowe NGK CR9 EIB-9
Obroty biegu jałowego 1300 ±100 obr/min
Ciśnienie w oponach (z pasażerem) p/t 2,3/2,3 (2,3/2,3) bara

MV Agusta Superveloce 800Motocykl


Niewielki rozstaw osi, ostry kąt główki ramy, małe wyprzedzenie: te dane mogą sugerować, że mowa o sportowej „600”.


USTAWIENIA ZAWIESZEŃ (DROGA)

Widelec  
tłumienie odbicia 3,5 z 3,75 obr.*
tłumienie dobicia 3,75 z 4 obr.
wstępne napięcie sprężyn ustawienie fabryczne
Amortyzator  
tłumienie odbicia 3,5 z 4 obr.
tłumienie dobicia 3 z 3,5 obr.
wstępne napięcie sprężyny 6 zwojów gwintu

 

Dane techniczne MV Agusta Superveloce 800 (2020)

Silnik: chłodzony cieczą, trzycylindrowy, czterosuwowy, rzędowy, wałek wyrównoważający, rozrząd DOHC, wałki rozrządu napędzane łańcuchami, cztery zawory na cylinder, szklankowe popychacze, smarowanie z mokrą miską olejową, wtrysk paliwa, średnica gardzieli 3 x 50 mm, regulowany katalizator.
Elektryka: alternator 350 W, akumulator 12 V/9 Ah.
Przeniesienie napędu: mechanicznie sterowane, wielotarczowe sprzęgło mokre z antyhoppingiem, skrzynia 6-biegowa, łańcuch O-ring, przełożenie wtórne 2,294.
Średnica cylindra x skok tłoka 79,0 x 54,3 mm
Pojemność skokowa 798 cm3
Stopień sprężania 13,3:1
Moc maksymalna 148 KM (108,0 kW) przy 13 000 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 88 Nm przy 10 600 obr/min
Rama: kratownicowa ze stali, dokręcany tylny stelaż ramy wykonany z odlewów aluminiowych, silnik jako element nośny.
Zawieszenia: przód – widelec upside-down, średnica goleni 43 mm, regulowane wstępne napięcie sprężyn oraz tłumienie od- i dobicia, tył – jednoramienny wahacz z aluminium, centralny amortyzator z systemem dźwigni, regulowane napięcie wstępne sprężyny oraz tłumienie od- i dobicia.
Hamulce: przód – dwie tarcze, średnica 320 mm, zaciski 4-tłoczkowe, tył – jedna tarcza, średnica 220 mm, zacisk 2-tłoczkowy, kontrola trakcji, ABS.
Rozmiary felg p/t 3,50 x 17 / 5,50 x 17
Rozmiary opon p/t 120/70 ZR 17 / 180/55 ZR 17
Opony w teście Pirelli Rosso Corsa II
WYMIARY I MASY  
Dł./szer./wys.1 2080/930/1100 mm
Szerokość kierownicy1 760 mm
Średnica zawracania1 7360 mm
Masa z paliwem1 207 kg
Ładowność1 163 kg
Rozkład masy na koła p/t 151,9/48,1%
Kąt główki ramy 66,0°
Wyprzedzenie 99 mm
Skoki zawieszeń p/t 125/123 mm
Dopuszczalna masa całkowita 370 kg
Pojemność zbiornika paliwa 16,5 l
Cena 91 900 zł
1 – pomiary własne  

 

 

 

 

REKLAMA