Motocykle używane do 5000 zł: trochę funu z piątką w kieszeni

Jeśli myślisz o kupnie motocykla używanego, masz ostatni moment na decyzję. Aby pomóc ci w jej podjęciu, w każdym z trzech zakresów cen: do 5, do 10 i do 15 tys. zł umieściliśmy po trzy motocykle.

Dlaczego właśnie te? Bo sprawdziły się i ich oferta na polskim rynku jest spora. Do tego dobraliśmy po dwie maszyny dla niezdecydowanych, czy kupić coś mniejszego i nowego, ale na gwarancji, czy większego używańca.

Jeśli jesteś w stanie na sprzęta używanego wydać maksimum 5000 zł, mamy dla ciebie następujące propozycje: potrzebującym uniwersalnego, trwałego i niezawodnego sprzęta proponujemy nakeda Hondę CB 500; lubiący wypady w niezbyt ciężki teren powinni zwrócić uwagę na enduro – Yamahę XT 600, które ma też sporą dozę uniwersalności, a miłośnikom wiatru we włosach zapewne spodoba się chopper Suzuki LS 650 Savage.

Mogłoby się wydawać, że mniej niż 5000 zł oznacza mały wybór sprzętów. Tymczasem za tę kasę można zgarnąć niezłą sztukę.

Honda CB 500 powstała jako odpowiedź na świetnie sprzedające się Suzuki GS 500 E i Kawasaki GPZ 500 S. Choć pojawiła się dużo później w stosunku do konkurencji, szybko okazało się, że przebija ją pod wieloma względami. CB 500 był bowiem bezawaryjny i długowieczny. Jedyne, co można w nim skrytykować, to tylne amortyzatory, nieprzyjemnie dobijające pod dużym obciążeniem. Niektórzy montowali więc akcesoryjne i jeżeli takie są w motocyklu, którego kupno rozważasz, tym lepiej.

Wersję PC 34 (z tylnym hamulcem tarczowym) z 1997 r. i następnych należy dokładnie obejrzeć pod kątem korozji. Dlaczego? Bo produkcję przeniesiono wtedy do Włoch i na początku jakość nie była zbyt dobra. Szczególnie zbiornik paliwa może być skorodowany od wewnątrz. Egzemplarz z bardzo dużym przebiegiem, ale ze świeżo wyglądającymi plastikami: być może ich wymiana miała ukryć poważniejszą glebę. Sam duży przebieg nie jest wadą, bo silnik i mechanizmy są długowieczne.

Suzuki LS 650 Savage to prawdziwy japoński chopper. Aby nie było gadania o kopiowaniu Harleya, zastosowano w nim jednocylindrowy silnik. Nie jest on wulkanem mocy, za to określa się go jako pancerny, co ma oznaczać, że jest niesłychanie trwały i niezawodny. Gorzej z podwoziem, którego jakość wykonania pozostawiała sporo do życzenia. Lakier nie był zbyt dobry, więc można się spodziewać ramy skorodowanej w okolicach spawów.

Podobnie zbiornik paliwa, który rdzewiał od wewnątrz, niekiedy nawet na wylot. Jeżeli rdzy nie jest zbyt wiele, można ją usunąć. Po zdjęciu zbiornika wlej doń 1-2 litry paliwa i wsyp pół garści nakrętek (starannie przeliczonych, byś później wysypał tyle samo, z czym zawsze jest największy kłopot). Maksymalny rozmiar nakrętek (nie śrubek!) to M4, większe wygniotą blachę od środka. Zamknięty zbiornik z nakrętkami w środku potrząsaj, jakbyś był barmanem przyrządzającym drinka. Tak usuniesz większość rdzy.

Dokładnie skontroluj też luzy na osi wahacza, bo zdarzały się egzemplarze, w których łożyska wymieniano jeszcze na gwarancji albo tuż po niej. Trzeba też zwrócić uwagę na stan układu wydechowego, bo – co ciekawe – LS 650 zawsze najlepiej jeździ na oryginalnym, więc inny niekorzystnie wpływa na osiągi.

Yamaha XT 600 to kolejny moto- historia Suzuki LS 650 Savage cykl nie do zdarcia. Wyprodukowano najpierw wersję Ténéré z dużym zbiornikiem paliwa, a rok później wersję z małym, 11-litrowym. Iksteki 600 sięgają nawet 80 tys. km przebiegu i jeżdżą dalej. Jedynym mankamentem wcześniejszych roczników jest skrzynia biegów, której szkodziła zwłaszcza ostra jazda. Poprawiano ją dwukrotnie, ale awarie zdarzały się nadal, tyle że o wiele rzadziej. Działanie skrzyni trzeba sprawdzić podczas jazdy próbnej.

Godne polecenia są egzemplarze z 1993 r. i późniejsze, kiedy to wprowadzono wiele drobnych zmian, a także po 1997 r., gdy po roku silnik odzyskał moc 45 KM, do zbiornika mieściło się 15 l paliwa i wzmocniono przedni hamulec.

Zobacz również:
REKLAMA