Test kasku Givi X.01 Tourer

Nasza przygoda z garnkiem Givi X.01 Tourer trwała 11 miesięcy. Przez ten czas zbadaliśmy go na wylot. Zobacz, wady i zalety tego stylizowanego na enduro kasku.

Producent obiecuje

Givi X.01 Tourer to kask stylizowany na enduro/adventure. Kask modułowy (podwójna homologacja) – można zdemontować przednią osłonę szczęki i używać go jako jeta. Istnieje możliwość zdjęcia wizjera, który jest fabrycznie przystosowany do używania pinlocka. Kask ma wysuwaną blendę przeciwsłoneczną. Wyjmowana wyściółka antybakteryjna nadaje się do prania. Tourer jest dostępny w rozmiarach XS do XL.  

Sprawdziliśmy

Givi X.01 Tourer jest jednym z kasków, których nie wolno kupować bez przymierzania. Po pierwsze dlatego, że gdy jest nowy, wyściółka mocno uciska tył głowy i czoło. Po drugie, odpinana szczęka jest krótka i może się okazać, że będziesz jej dotykał brodą. I jeszcze jedno: brak miękkiej osłony paska wkurza mnie o wiele bardziej niż mocno przesunięte do tyłu punkty jego mocowania do kasku. Producent przewidział otwierane nawiewy na przodzie szczęki i na czubku głowy. Przyciski są małe i raczej trudno będzie je obsłużyć w grubszych rękawicach. Niezależnie od tego, czy wentylacja jest otwarta, czy zamknięta, pod skorupą hula przeciąg. To fajne latem i w mieście, na autostradzie już nie. Podczas latania za miastem wkurzy cię spory hałas panujący pod skorupą. Na dodatek daszek, który moim zdaniem jest znakomitym rozwiązaniem w mieście, urywa głowę, gdy tylko wyjedziesz poza nie.

Co jeszcze wkurza mnie w X.01? Szczelina między szybą i skorupą oraz porysowana szybka ocierająca się w pozycji otwartej o daszek i to wcale nie w miejscu zabezpieczonym welurem. W Givi najczęściej jeżdżę z odpiętą szczęką. Podobają mi się zapięcie mikrolock i lekkie (może nawet zbyt lekkie) podnoszenie szyby. Fajnym patentem w miejskim kasku jest opuszczana jednym ruchem ręki, precyzyjnie i łatwo, blenda przeciwsłoneczna. Niespodzianka: w ogóle nie przeszkadza mi spora masa kasku, wynosząca aż 1600 gramów (zważone!).

Test kasku Givi X.01 Tourer
 
 
Test kasku Givi X.01 Tourer
Przednia szczęka jest dopinana dwiema klamerkami. Kask ma homologację jako jet i integral. Prościej już się nie da: zapięcie typu mikrolock jest wygodne i łatwe w obsłudze.
 
Test kasku Givi X.01 Tourer
 
Test kasku Givi X.01 Tourer
Wentylacja została w kasku została rozbudowana do granic możliwości. Czarny zamsz miał chronić otwartą szybę przed porysowaniem. Patent nie działa, więc szyba rysuje się o daszek.
   
Gwiazdki oceny
Cena: 699 zł
 
Zobacz również:
REKLAMA