Testujemy: Ładowarka Ctek XS 0.8

Producent obiecuje: Ładowarka Ctek XS 0.8 jest w pełni automatyczna – wystarczy podłączyć do niej akumulator 12 V. Sama zdiagnozuje stan akumulatora i dobierze odpowiedni program ładowania. Maksymalny prąd ładowania wynosi 0,8 A. Ctek jest przeznaczony do akumulatorów o pojemności od 1,2 do 32 Ah w zakresie temperatur od -20 do +50 oC. Masa: 400 g. Wymiary: (dł. x szer. x wys.) 145 x 55 x 38 mm. Wrażenie robi pięcioletnia gwarancja.

Testujemy ładowarkę Ctek.

czas testu:

2 miesięce

cena:

199 zł

importer:

www.ctek.com/gb/en/storelocator

Sprawdziliśmy: Ładowarka jest niewielka i poręczna. W zestawie znajdziesz przewody zakończone krokodylkami oraz oczkami – do wyboru. W obudowie są otwory ułatwiające przymocowanie np. do ściany. Wykonanie trzyma poziom: zarówno krokodylki, jak i konektorki robią bardzo dobre wrażenie. Ładowarka jest w pełni bezobsługowa. Podłączasz akumulator i możesz zapomnieć o temacie. Kolejno zaświecające się diody na obudowie informują o aktualnym etapie ładowania. W kolejności: 1. wykrywanie zasiarczonych akumulatorów; 2. ładowanie maksymalnym prądem; 3. ładowanie malejącym prądem (tutaj akumulator nadaje się już do uruchomienia silnika); 4. analiza, czy akumulator jest w stanie utrzymać ładunek; 5. całkowite naładowanie i podtrzymywanie maksymalnego napięcia; 6. podtrzymanie (tutaj poradzi sobie nawet z akumulatorami o pojemności 100 Ah).

Jeśli na obudowie Cteka błyśnie dioda z wykrzyknikiem, to znaczy, że jest problem. Jeśli to nastąpi w etapie 1, bateria jest zasiarczona i nadaje się na śmietnik. Z kolei błysk w etapie 4 oznacza, że akumulator nie potrafi utrzymać ładunku, więc również czeka cię wymiana na nowy. Zanim jednak pozbędziesz się starego akumulatora, sprawdź jeszcze raz, czy właściwie podłączyłeś go do ładowarki i ją zresetuj (tzn. wyłącz zasilanie i uruchom ponownie). Jeśli nadal świeci dioda błędu, nie ma przeproś – pora kupić nową baterię. Ważne: jeśli się pomylisz i źle podłączysz klemy do akumulatora, to... nic się nie stanie. Dzięki zabezpieczeniom ani aku, ani ładowarka nie ucierpią. Nadchodzi zima, a ładowarka robi robotę i cieszy jakością wykonania, więc zapracowała na ocenę „super”.

Zobacz również:
REKLAMA