Uderzenie kontrolowane - test 17 ochraniaczy pleców.

Bang! – metaliczny, głośny jak uderzenie dzwonu odgłos nie wróży niczego dobrego. To ważący 5 kg metalowy kloc uderzył w leżący na kowadle ochraniacz pleców. Chciałoby się, aby ten dźwięk dowodził, że protektor dobrze chroni grzbiet. Jednak wykres, który pojawia się po chwili na ekranie komputera, informuje o czymś wręcz odwrotnym. 24 kN siły, która przeniknęła przez ochraniacz, czyli dotarła do pleców – taki wynik oznacza, że nie spełnia on nawet pierwszego (niższego) poziomu bezpieczeństwa. Według europejskiej normy ta skorupa nie ma prawa być nazywana ochraniaczem. A przecież ma certyfikat! Na szczęście stwierdziliśmy tylko jeden taki przypadek.

To była zła wiadomość. Dobrych jest znacznie więcej. Prawie wszystkie pozostałe testowane ochraniacze pleców dostały cztery lub pięć gwiazdek w 5-stopniowej skali. To zasługa przede wszystkim surowych przepisów dotyczących protektorów, obowiązujących w całej Europie. Zmuszają one bowiem producentów do stosowania coraz lepszych rozwiązań. A to oznacza tylko jedno: nasze plecy są

coraz lepiej chronione.

Każdy z producentów mógł samodzielnie wybrać model, który odda nam do testu. Warunkiem z naszej strony było to, aby protektor spełniał wymagania normy ECE (certyfikat)  Bez znaczenia były materiały użyte do produkcji, sposób działania ochraniacza czy jego wymiary. Zresztą nasze życzenia co do wielkości i tak nie miałyby sensu, ponieważ producenci sami decydują, jakie oznaczenie będzie nosił ich produkt: S, M, L itd. Dlatego norma mówi o odległości między barkami a talią. Nasze zadanie polegało (tylko i aż) na tym, aby wyniki testu były obiektywne i przejrzyste.

 

Motor Presse Polska
Na celowniku. Przed testem na ochraniaczach trzeba było zgodnie z wymaganiami normy oznaczyć miejsca uderzeń...

 

Czego nie ma w tym teście

Część producentów ochraniaczy zdecydowała się na użycie kilku warstw twardej pianki, która rozprasza siłę na jak największej powierzchni. Inni postawili na miękkie tworzywa, znakomicie dopasowujące się do pleców, ale utwardzające się pod wpływem działania siły i rozpraszające ją w taki sposób, aby kości i organy wewnętrzne były jak najlepiej chronione.

W tym teście nie znajdziesz dwóch typów ochraniaczy: 1. będących twardymi skorupami; 2. mocowanych do pleców szelkami. Te pierwsze powoli przechodzą do historii, te drugie stosują przede wszystkim sportowcy oraz bikerzy jeżdżący w sportowym stylu. Skupiliśmy się na ochraniaczach dla największej grupy odbiorców, czyli dla motocyklistów stosujących protektory wkładane do przeznaczonych do tego kieszeni na plecach.

Dla zainteresowanych: test żółwi przeprowadziliśmy 2016 roku. Jego wyniki znajdziesz w „Motocyklu” 10/2016 (elektroniczną wersję tego wydania możesz kupić w e-kiosku albo na publico24.pl).

 

... następnie na ochraniacz spadał 5-kilogramowy odważnik. Czujnik komputerowy mierzył, ile z początkowej energii przeniknęło do wewnątrz.
Motor Presse Polska

 

Europejska norma 1621-2 nie zmieniła się od lat, mimo że jej wytyczne są kontrowersyjne. Na przykład wyniki zgodne z drugim, wyższym poziomem bezpieczeństwa wcale nie oznaczają, że ochraniacze uchronią cię przed złamaniami. Oprócz tego norma nie określa pożądanego sposobu rozchodzenia się sił podczas uderzenia, co jest najważniejsze z punktu widzenia maksymalnej ochrony bikera, a nie odgrywa najmniejszej roli w procesie certyfikacji. Mimo to eksperci trzymają się tych procedur, uzasadniając to m.in. wynikami analiz skutków wypadków. Zgodnie z nimi uzyskane wartości tłumienia uderzeń wystarczą, aby ocenić poziom ochrony.

każdy potrzebuje czego innego

W teście uwzględniliśmy ponadto wartości siły, która przeniknęła przez ochraniacz i przebieg jej działania, a następnie dodaliśmy kilka kryteriów, które w naszej tabeli zostały podzielone na kategorie. Nawet jeśli test był z tego powodu bardziej skomplikowany oraz czaso- i pracochłonny, to uzyskaliśmy precyzyjniejsze wyniki. Wentylacja nie jest dla ciebie najważniejsza albo potrzebujesz ochraniacza o wyjątkowo dużej lub bardzo małej odległości barków od pasa? Wtedy Sas-Tec SCL 19 wysunie się na czoło twojego rankingu. A może duża elastyczność i niska masa liczą się dla ciebie bardziej niż szeroki zakres rozmiarów? Wtedy twój wybór mógł­by paść na A-XOC czy Alpinestarsa.

Nie kupuj w ciemno!

Jeśli twoja ulubiona kurtka motocyklowa ma już swoje lata, oznacza to, że jej ochraniacze nie są tak skuteczne, jak współczesne. Na szczęście możesz zapewnić jej drugie życie, dając zestaw nowoczesnych protektorów. Ponieważ ochraniacz i przeznaczona dla niego kieszeń muszą do siebie pasować, nie kupuj w ciemno! Najlepiej idź do sklepu z kurtką, przymierz ochraniacz i sprawdź komfort w różnych pozycjach. Od tego niby drobiazgu zależy twoje bezpieczeństwo!

 

Zobacz też: test uniwesalnych butów motocyklowych w sportowym stylu.

 

REKLAMA

REKLAMA

 

TAK TESTOWALIŚMY
Najważniejszym kryterium naszego testu była efektywność tłumienia siły uderzeń. Dlatego z tym kryterium wiązała się największa liczba punktów.

Każdy z ochraniaczy poddaliśmy testom zgodnie z wymaganiami obowiązującej obecnie normy CE (EN 1621-2:2014). Wspomagając się specjalnym szablonem, najpierw zaznaczyliśmy miejsca, na które miały spaść uderzenia.

Każdy ochraniacz poddaliśmy sześciu uderzeniom. Ważny szczegół: odbywało się to w temperaturze pokojowej.

Przebieg próby był prosty: odważnik o masie 5 kg spadał na ochraniacz zawsze z tej samej wysokości. Znając masę i wysokość, mogliśmy obliczyć energię uderzenia, która w tym przypadku wynosiła 50 dżuli.

Tę część siły uderzenia, której nie zatrzymał ochraniacz, brało na siebie kowadło. Jeśli ta wartość wyniesie średnio 18 kN (kiloniutonów), oznacza to spełnienie wymogów poziomu bezpieczeństwa 1.

Poziom 2 dopuszcza przeniknięcie tylko 9 kN. Punktacja za to kryterium (maks. 30 pkt) uwzględniała wyniki pomiarów efektywności pochłaniania energii uderzeń oraz czas, w którym wartość ta osiągała maksimum.

W punktacji końcowej efektywność tłumienia uderzeń weszła do kryterium ,,bezpieczeństwo”, w ramach którego ocenialiśmy również kształt i rozmiary.

Zależało nam, by ochraniacz był jak najlepiej dopasowany do faktycznej długości pleców. Nawet dobre wartości tłumienia uderzeń nie wystarczą, jeśli ochraniacz będzie np. za wąski czy za krótki.

 

REKLAMA

 

Alpinestars
Nucleon KR-Cell i
A-XOC
Full Back
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: poliestrowa podszewka i poliuretan
Liczba rozmiarów: 3
Odległość od barków
do pasa: 380 do 510 mm
Grubość 13 mm
Cena: 179 zł (imready.eu)
Budowa: rurki z wiskoelastycznego polimeru
Liczba rozmiarów: 2
Odległość od barków
do pasa: 430 do 540 mm
Grubość 15 mm
Cena: 172 zł

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 12 055 N
wartość najlepsza 10 847 N
wartość najgorsza 13 884 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 2,5 ms
Szablon testowy 51 cm
Masa 329 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 7229 N
wartość najlepsza 6705 N
wartość najgorsza 8029 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 2,5 ms
Szablon testowy 47 cm
Masa 351 g

Motor Presse Polska
Tylko poziom bezpieczeństwa 1. Bardzo miękki, dlatego łatwo dopasowuje się do pleców. Dzięki miękkiej tkaninie z meshu i polimerowej plecionki – oddychający.
Motor Presse Polska
A-XOC, który znajdziesz także w ofercie Helda, ma charakterystyczną budowę (rurki) i niepowtarzalny zielony kolor.
Wniosek
Jedyny ochraniacz w teście ze stopniem bezpieczeństwa 1. Spełnia wymagania normy, mimo że jest najcieńszy w teście. Dobry wybór, jeśli bardziej cenisz dobry komfort niż ochronę na najwyższym poziomie.
Wniosek
Zaskakuje przewiewna, naszpikowana rurkami konstrukcja, ale też niewielka masa i grubość wynosząca zaledwie 15 mm. Tłumienie uderzeń jest wprawdzie dobre, ale konkurencja potrafi robić to lepiej.
Ocena 4/5 Ocena 4/5

 

 

BMW
NP2 Pro
D3O
Viper Pro
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: 6 warstw wiskoelastycznej pianki
Liczba rozmiarów: 4
Odległość od barków
do pasa: 455 do 515 mm
Grubość 19 mm
Cena: 136 zł
Budowa: pianka, wiskoelastyczna w kształcie fal
Liczba rozmiarów: 4
Odległość od barków
do pasa: 400 do 560 mm
Grubość 18 mm
Cena: 249 zł (zumx.pl)

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 6492 N
wartość najlepsza 6283 N
wartość najgorsza 6660 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,0 ms
Szablon testowy 48 cm
Masa 549 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 8104 N
wartość najlepsza 7871 N
wartość najgorsza 8524 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 2,2 ms
Szablon testowy 52 cm
Masa 473 g

Bardzo duży i aż 6-warstwowy ochraniacz z kieszenią do przymocowania go paskiem.
Motor Presse Polska
Zadania fal: 1. podnieść skuteczność ochrony; 2. ułatwić przepływ powietrza.
Motor Presse Polska
Wniosek
Niezłe wartości efektywności tłumienia i niewielka grubość. Szerokość, wysokość i masa są natomiast ogromne. Dobry pomysł: kieszeń służąca do zamocowania ochraniacza paskiem.
Wniosek
Niezwykle miękki i giętki Viper Pro występuje pod nazwą własną, ale też jest w ofercie Furygana. Zawsze tłumi dobrze, niemniej trzeba dodać, że drugi pomarańczowy ochraniacz w tym teście robi to jeszcze lepiej.
Ocena 4/5 Ocena 4/5

 

Zobacz też: test dwuczęściowych kombinezonów skórzanych

REKLAMA

REKLAMA

 

Dainese
Pro Armor G
Forcefield
Pro Lite K
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: romby i sześciany z kauczuku
Liczba rozmiarów: 2
Odległość od barków
do pasa: 390 do 510 mm
Grubość 19 mm
Cena: 290 zł (wsmzu.pl)
Budowa: pięciowarstwowa klejona pianka, obrobiona dookoła
Liczba rozmiarów: 8
Odległość od barków
do pasa: 310 do 520 mm
Grubość 25 mm
Cena: 250 zł (www.sportone.pl)

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia7982 N
wartość najlepsza7700 N
wartość najgorsza8567 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 2,8 ms
Szablon testowy 51 cm
Masa 483 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia5927 N
wartość najlepsza5630 N
wartość najgorsza6240 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,9 ms
Szablon testowy 45 cm
Masa 440 g

Motor Presse Polska
o już nie twarda skorupa, często dotychczas spotykana u Dainese, ale elastyczna, przewiewna konstrukcja.
Motor Presse Polska
Pięć warstw tego ochraniacza zabezpieczających kręgosłup to jest to! Inna zaleta: kilka kształtów i rozmiarów.
Wniosek
Dzisiaj włoska firma stawia na kauczuk nitrylowy. Elastyczność i wentylacja to najwyższy poziom. Niewielka szerokość, pomyślana raczej dla kombinezonów sportowych, słabo chroni łopatki.
Wniosek
Trzy z oferowanych wersji są bardzo uniwersalne i pasują między innymi do Germota, dwa do Dainese i Alpiny, a jeden do Rukki. Jedyna wada: spora grubość.
Ocena 4/5 Ocena 5/5

 

 

Held
9884
ImpacTec
TP-06
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: pięć warstw pianki, klejona/szyta
Liczba rozmiarów: 3
Odległość od barków
do pasa: 330 do 520 mm
Grubość 20 mm
Cena: 199 zł
(dobresklepymotocyklowe.pl)
Budowa: poliuretan
(+ opcjonalny pokrowiec)
Liczba rozmiarów: 4
Odległość od barków
do pasa:
min. 390 mm, maks. b.d.
Grubość 18 mm
Cena: 108 zł

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 6178 N
wartość najlepsza 6088 N
wartość najgorsza 6562 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,6 ms
Szablon testowy 44 cm
Masa 365 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 7214 N
wartość najlepsza 6914 N
wartość najgorsza 7448 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,0 ms
Szablon testowy 46 cm
Masa 379 g

Ani konstrukcja, ani kształt nie zaskakują. Ale to nie problem, bo pięć warstw pianki tłumi wyśmienicie.
Motor Presse Polska
Jakość wykonania mogłaby być lepsza, natomiast kieszeń z taśmą na rzep do mocowania jest OK.
Motor Presse Polska
Wniosek
Held oferuje trzy rozmiary, niestety różnice między nimi są za duże. Dlatego możesz trafić na lukę między dwoma rozmiarami. Kształt i wymiary bardzo dobre, do tego wzorowe wartości tłumienia siły uderzeń.
Wniosek
Ochraniacz TP-06 robi dobrą robotę i jeśli chodzi o rozkład sił, i wartości siły, która przenika przez niego. Zabrakło kompletu danych dotyczących długości od barków do pasa, a i jakość wykonania jest nie najwyższa.

Ocena 4/5 Ocena 4/5

REKLAMA

 

Ortema
Ortho-Max RP1
Rukka
D3O Air All Back
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: cztery warstwy wiskoelastycznej pianki
Liczba rozmiarów: 4
Odległość od barków
do pasa: 360 do 530 mm
Grubość: 21 mm
Cena: 210 zł
(www.ortema-shop.com_
Budowa: wiskoelastyczna pianka, tył wykonany z materiału
Liczba rozmiarów: 3
Odległość od barków
do pasa: 400 do 520 mm
Grubość 22 mm
Cena: 349 zł (rukka-sklep.pl)

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia7035 N
wartość najlepsza6450 N
wartość najgorsza7504 N

Czas do uzyskania maks. wartości energii uderzenia 5,1 ms
Szablon testowy 44 cm
Masa 245 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 6107 N
wartość najlepsza 5673 N
wartość najgorsza 6479 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 4,7 ms
Szablon testowy 48 cm
Masa 359 g

Motor Presse Polska
Jest tak długi, że sprawia wrażenie za wąskiego; wystaje w dół daleko poza pola pomiarowe.
Motor Presse Polska
Pomarańczowy kolor to informacja, że ten ochraniacz wykonała firma D3O.
Wniosek
Bardzo lekki, bardzo długi. Jest uznawany za full back protector. Najlepszy wynik w teście pod względem tłumienia w czasie.
Ocena
Bardzo lekki, bardzo długi. Jest uznawany za full back protector. Najlepszy wynik w teście pod względem tłumienia w czasie.
Ocena 5/5 Ocena 5/5

 

 

 

 
Motor Presse Polska
SafeMax
RP-Pro
SAS-TEC
SC1/X
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: pięć warstw klejonej i szytej pianki
Liczba rozmiarów: 3
Odległość od barków
do pasa: 400 do 590 mm
Grubość 22 mm
Cena: 215 zł
(www.polo-motorrad.com)
Budowa: jedna warstwa wiskoelastycznej pianki
Liczba rozmiarów: 3
Odległość od barków
do pasa: 450 do 550 mm
Grubość 20 mm
Cena: od 89 zł (modeka.pl)

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia5698 N
wartość najlepsza5362 N
wartość najgorsza 6089 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 4,0 ms
Szablon testowy 52 cm
Masa 395 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia6706 N
wartość najlepsza6581 N
wartość najgorsza6830 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,9 ms
Szablon testowy 52 cm
Masa 412 g

Bardzo duża szerokość może spowodować, że protektor będzie przeszkadzał. Mimo to 5 warstw pianki robi, co do nich należy.
Motor Presse Polska
Jedna warstwa z minimalnymi różnicami grubości na całej powierzchni, jednolity materiał – funkcjonalny i sprawdzony.
Motor Presse Polska
Wniosek
Napis na tym ochraniaczu obiecuje wartości przenikniętej siły poniżej 6,3 kN. W naszym teście te wartości były sporo niższe! Świetny wynik, ochraniacz jest jednak dość szeroki i nie chroni kości ogonowej.
Wniosek
Będzie pasował i na kogoś o wzroście 1,20 m, i na 205-centymetrowego dryblasa. Jego kształt jest jeszcze bardziej sportowy niż w przypadku SC1/X, dlatego nieco słabiej chroni łopatki.
Ocena 5/5 Ocena 5/5

 

Zobacz też: test motocyklowych kombinezonów przeciwdeszczowych.

REKLAMA

REKLAMA

SAS-TEC
SCL 19
Spidi
Back Evo Warrior Inside
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: wiskoelastyczna pianka, jednoczęściowy
Liczba rozmiarów: 5
Odległość od barków
do pasa: 290 do 500 mm
Grubość 19 mm
Cena: 109 zł (modeka.pl)
Budowa: trzywarstwowy z pianki i plastiku
Liczba rozmiarów: 1
Odległość od barków
do pasa: 450 do 500 mm
Grubość 26 mm
Cena: 429 zł (spidi.com.pl)

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 6819 N
wartość najlepsza 6541 N
wartość najgorsza 7049 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,8 ms
Szablon testowy 50 cm
Masa 412 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 9009 N
wartość najlepsza 7925 N
wartość najgorsza 11 019 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 4,3 ms
Szablon testowy 50 cm
Masa 456 g

Motor Presse Polska
Bardzo duży zakres rozmiarów, ale otwory wentylacyjne powinny być większe i chciałoby się ich więcej.
Motor Presse Polska
Dwie warstwy pianki pokryte plastikiem, mimo to ochraniacz jest bardzo elastyczny.
Wniosek
Będzie pasował i na kogoś o wzroście 1,20 m, i na 205-centymetrowego dryblasa. Jego kształt jest jeszcze bardziej sportowy niż w przypadku SC1/X, dlatego nieco słabiej chroni łopatki.

Wniosek
Jedyne w tym teście takie połączenie materiałów. Wartości tłumienia siły uderzeń mieszczą się w normie, niemniej ich rozrzut był zaskakująco duży. Łagodny wzrost energii. Drogo!
Ocena 5/5 Wynik 3/5

 

 

Spidi
Warrior L2
Super Shield
HTP-5
 
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Motor Presse Polska
Budowa: trzywarstwowy z pianki i plastiku
Liczba rozmiarów: 1
Odległość od barków
do pasa: 425 do 475 mm
Grubość 22 mm
Cena: 259 zł (spidi.com.pl)
Budowa: sześć klejonych i szytych warstw pianki
Liczba rozmiarów: 5
Odległość od barków
do pasa: 390 do 580 mm
Grubość 21 mm
Cena: od 173 zł
(moto-akcesoria.pl)

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia 8451 N
wartość najlepsza 7874 N
wartość najgorsza 8972 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,9 ms
Szablon testowy 48 cm
Masa 375 g

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia5799 N
wartość najlepsza5514 N
wartość najgorsza 6056 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,8 ms
Szablon testowy 46 cm
Masa 354 g

Dwie warstwy pianki pokryte plastikiem, mimo to ochraniacz jest bardzo elastyczny.
Motor Presse Polska
Plusy za: aż pięć rozmiarów, wycięcie na karku i zachodzącą na kość ogonową dolną część.
Motor Presse Polska
Wniosek
Tańszy, a pod względem efektywności tłumienia siły uderzeń lepszy od Back Evo Warrior Inside. Jeśli nie będzie dla ciebie za krótki, pochwalisz go za wygodę
Wniosek
Ten produkowany przez firmę Komperdell ochraniacz zapewnił Louisowi spory sukces. Docenisz go za zakres rozmiarów. Wartości siły uderzeń, która przenika przez ochraniacz są poniżej najlepszych w teście.
Ocena 3/5 Ocena 5/5

REKLAMA

Trilobite
006 Back Protector
 
Motor Presse Polska
 
Budowa: pięć warstw pianki, klejona/szyta
Liczba rozmiarów: 1
Odległość od barków
do pasa: 400 mm
Grubość 22 mm
Cena: 167 zł
 

Wyniki testu
Tłumienie uderzeń:
wartość średnia22 571 N
wartość najlepsza23 864 N
wartość najgorsza 27 772 N

Czas do uzyskania maks.
wartości energii uderzenia 3,8 ms
Szablon testowy 40 cm
Masa 192 g

 
Wniosek
Żaden z wyników nie spełnił obiecanego drugiego poziomu bezpieczeństwa. Co więcej, Trilobite nie spełnia nawet wymogów stopnia 1. Dane na ochraniaczu nie odpowiadają normie – totalny szok!

Motor Presse Polska
   
Ocena 1/5  

 

Jeden obraz wart więcej niż 1000 słów

Poznaj język obrazkowy narzucony przez urzędników. Co kryją tajemnicze symbole namalowane albo wytłoczone na ochraniaczach?

Wszystkie protektory (pleców, klatki piersiowej, stawów itp.) muszą spełniać odpowiednie normy. Dlatego niezależne ośrodki badawcze zajmują się certyfikacją ochraniaczy. Dopiero pozytywne jej wyniki pozwalają użyć logotypu CE (Communauté européenne – Wspólnota Europejska).

Wytyczne dotyczące ochraniaczy pleców określa norma EN 1621-2:2014. Definiuje dwa poziomy ochrony. W pierwszym średnia siła, która dociera do korpusu motocyklisty, nie może przekroczyć 18 kN, a pojedyncze uderzenie – 24 kN. Dla poziomu 2 obowiązuje 9 kN jako wartość średnia i 12 kN jako maksymalna. Ochraniacze powinny być testowane w temperaturze maksymalnej +40°C (T+) i minimalnej -10°C (T-).

Informację o tym, jaki poziom bezpieczeństwa spełnia ochraniacz i jaka jest odległość między barkami a talią producent musi podawać na ochraniaczu. Metryczka na obrazku obok mówi, że jest to ochraniacz typu full back (FB w centrum), czyli przeznaczony dla tych, których odległość od talii do ramion wynosi 40 do 44 cm. Spełnia on drugi poziom ochrony (poniżej pola z FB) i był testowany także w temperaturze -10°C (T-). Dla motocyklistów ważny jest oprócz tego piktogram motocykla widoczny pośrodku, mówiący, że mamy do czynienia z produktem przeznaczonym dla nich, a nie np. dla rowerzystów. Kolejne piktogramy z prawej strony mówią o innych dyscyplinach, w jakich można używać danego ochraniacza.

Ponadto na ochraniaczu muszą znaleźć się nazwa producenta, oznaczenie modelu i rozmiaru. Dla certyfikacji ważna jest długość od barków do pasa, bo zgodnie z nią jest dobierany szablon z punktami kontrolnymi. Producenci mogą zastosować drobny przekręt, który polega na tym, że do certyfikacji dają ochraniacz pleców podlegający pod mniejszy szablon, choć oznaczony symbolem XL. Dlatego nie wierz bezkrytycznie rozmiarowi, który podaje producent, lecz przymierz ochraniacz, zanim go kupisz. Wskazówki dotyczące sposobu użytkowania, czyszczenia i konserwacji mogą być przeniesione do instrukcji.

 

Na każdym ochraniaczu musi być namalowana lub wytłoczona informacja o poziomie ochrony i przeznaczeniu.
Motor Presse Polska

 

Tworzywo tworzywu nierówne

W ostatnich latach nowoczesne materiały i technologie użyte przy produkcji ochraniaczy mocno się zmieniły. Wyraźnie widać to m.in. w sposobie pochłaniania uderzeń.

Zwykła pianka pełniąca funkcję ochraniacza to już na bank historia. Ale co w zamian? Co jest lepsze – ochrona w postaci twardej skorupy, czy miękka pianka, która utwardza się w momencie uderzenia? Rozproszenie siły na większej powierzchni jest argumentem przemawiającym za twardą skorupą. Z kolei możliwość ponownego użycia ochraniacza po wypadku – za utwardzającą się pianką. Praktyka i badania naukowców zadecydowały: dzisiaj częściej stosuje się miękkie tworzywa. Nawet konserwatywny Dainese wystawił w tym teście lekki protektor z łagodnie tłumiącego kauczuku nitrylowego. Niemniej twarde skorupy jeszcze nie do końca poddały się. W ochraniaczach Spidi tłumią wprawdzie dwie warstwy pianki, ale przykrywa je pancerz z cienkiego plastiku.

 

Motor Presse Polska
Różne drogi, wspólny cel: trzy ochraniacze różne pod względem konstrukcji i materiałów, z jakich je wykonano.

 

Zobacz też: nasz test tankbagów mocowanych magnesami.

 

Miękka pianka i wiskoelastyczność

W ochraniaczach wewnątrz kurtek i spodni oraz w ochraniaczach stawów twarde skorupy uchodzą za przestarzałe. Być może dlatego, że ochrona przed przenikającą do wewnątrz siłą uderzenia – ciągle argument przemawiający za twardą skorupą – zgodnie z normą EU nie jest wymagana.
Z drugiej strony łagodnie wzrastające oddziaływanie siły także nie jest kryterium wymaganym, a więc i testowanym, chociaż właśnie ta cecha jest zaletą materiałów wiskoelastycznych (utwardzających się pod wpływem siły), które mniej więcej od połowy pierwszej dekady tego wieku zaczęły zastępować pianki. Materiały wiskoelastyczne nie reagują, gdy zdarzy się powolne działanie siły – odkształcają się wtedy i dopasowują swój kształt do ciała. Natomiast podczas nagłego zadziałania siły wewnętrzna struktura błyskawicznie traci elastyczność i twardnieje. Tym sposobem można uzyskać stosunkowo łagodny wzrost działającej na ciało siły, która przeniknie przez ochraniacz, co łagodzi obrażenia.

Molekuły i nanotłumienie

Tymczasem głównie wśród protektorów stawów pojawia się coraz więcej bardzo cienkich i elastycznych ochraniaczy z intrygującymi strukturami powierzchni (np. w formie sześciokątów czy rurek) i dużą ilością wolnej przestrzeni między elementami struktury. Mimo niewielkiej masy charakteryzują się one dobrymi właściwościami tłumienia, o co dba specjalna struktura. Energia kinetyczna uderzenia jest jeszcze efektywniej zamieniana w ciepło niż są to w stanie uczynić materiały wiskoelastyczne. Skutek: na ciało działa mniejsza energia i maleje niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń.

 

REKLAMA

REKLAMA

 

  tłumienie uderzeń liczba rozmiarów zakres rozmiarów kształt/ krycie grubość mocowanie masa wentylacja wykonanie/ jakość suma ocena
Maks. liczba punktów 30 10 10 15 19 5 5 5 10 100  
Super Shield HTP-5 27 10 9 13 7 3 3 2 10 84 5/5
Ortema Ortho-Max RP1 27 8 9 9 7 4 5 3 10 82 5/5
Held 9884 26 6 9 15 7 3 2 3 10 81 5/5
Rukka D3O Air All Back 28 6 8 11 6 3 3 5 10 80 5/5
Forcefield Pro Lite K 27 9 10 13 3 3 1 4 10 80 5/5
Sas-Tec SC1/15 25 6 8 15 7 3 3 3 10 80 5/5
Sas-Tec SCL 19 25 10 10 11 8 3 2 1 10 80 5/5
SafeMax RP-Pro 27 6 9 9 6 3 3 3 10 76 4/5
BMW NP2 Pro 24 8 7 13 8 4 0 3 9 76 4/5
A-XOC Full Back 21 4 8 11 10 3 3 5 10 75 4/5
D3O Viper Pro 19 8 9 11 8 4 1 3 10 73 4/5
ImpacTec TP-06 23 8 8 9 8 5 2 2 6 71 4/5
Alpinestars Nucleon KR-Cell i 12 6 8 9 10 3 4 5 10 67 4/5
Dainese Pro Armor G 20 4 8 7 8 3 1 5 10 66 4/5
Spidi Warrior L2 22 2 4 11 5 3 3 2 10 62 3/5
Spidi Back Warrior Evo Inside 21 2 5 7 3 5 1 2 10 56 3/5
Trilobite 006 Back Protector 0 2 2 6 6 3 5 3 8 35 1/5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również:
REKLAMA