Popularność ochraniaczy klatki piersiowej jeszcze nie dorównuje tej dotyczącej protektorów pleców, ale dzięki rosnącej świadomości motocyklistów również ta forma ochrony zyskuje na znaczeniu. Mimo że pojawiają się głosy, iż pogarszają komfort, wypychając klatę, mogą w pewnych sytuacjach uratować życie.
Według badaczy skutków wypadków z ADAC, 40% obrażeń to uszkodzenia klatki piersiowej – od zagrażających życiu po śmiertelne. Obrażenia kręgów piersiowych i kręgosłupa lędźwiowego, które pokrywa zwykły ochraniacz pleców, mają miejsce prawie dwa razy rzadziej. Wiedzą to producenci odzieży ochronnej, dlatego coraz więcej firm oferuje już elastyczne, a więc i komfortowe rozwiązania chroniące klatkę piersiową, które spełniają oczekiwania motocyklistów pod względem wygody.
![]() |
Oto strefy chronione przez protektory: po lewej FB (full back) pokrywający większą powierzchnię pleców z łopatkami, po prawej CB (central back) chroniący tylko kręgosłup. |
Na pewno z rosnącą popularnością wiąże się również to, że FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme) wymaga – oprócz airbagów – zastosowania ochraniaczy klatki piersiowej w wielu klasach wyścigów na poziomie międzynarodowym (stopień bezpieczeństwa 1 i stopień bezpieczeństwa 2). Protektory klatki to rozwiązanie znacznie tańsze i lżejsze niż zastosowanie airbaga w kurtce, a w ostatecznym rozrachunku wypada nie gorzej, jeśli chodzi o efektywność ochrony klatki piersiowej.
W tym teście walczy dziewięć kamizelek wyposażonych w protektory pleców i klatki. Oczywiście nie zapewniają one 100-procentowej ochrony przed obrażeniami, ale pochłaniają sporą część siły uderzenia, co w efekcie może zapobiec poważnym kontuzjom. Dzisiejsza sytuacja jest taka, że z jednej strony nie sposób zaprzeczyć dużemu znaczeniu ochraniaczy klatki piersiowej, ale z drugiej jest za wcześnie, by testować je pod kątem skuteczności. Temat jest na tyle świeży, że aby ustalić poziom granicznej wartości pochłaniania siły uderzeń trzeba wykonać jeszcze trochę pracy. Zakładając, że wartości bazowe spełniają normy certyfikacji wyznaczone przez przepisy, pracujemy nad ustaleniem precyzyjnych kryteriów oceny ochraniaczy klatki, by w przyszłości dać wam bardziej szczegółowe informacje na temat skuteczności ochrony. Ten test jest zatem pewnego rodzaju poligonem doświadczalnym.
![]() |
![]() |
Materiał termoplastyczny to patent na protektor klatki piersiowej dla pań. Pod wpływem temperatury ochraniacz dopasowuje się do ciała, co zapewnia lepszą wygodę niż ochraniacze formowane na etapie produkcji. |