Wielki test żółwi, kamizelek i zbroi motocyklowych

Samochody mają strefy kontrolowanego zgniotu i kurtyny powietrzne, my – żółwie, kamizelki i motocyklowe zbroje. Oto test 22 tego typu ochraniaczy.

Życie nie ma nic z filmu akcji, dlatego po spektakularnym dzwonie bohater (w naszym przypadku motocyklista) nie zrywa się na nogi i – nawet nie otrzepując się z kurzu – pędzi za Złym jakby nic się nie stało. W prawdziwym życiu obowiązują żelazne prawa fizyki i żebyś to odczuł, nie musi przytrafić ci się jakaś megagleba. Bywa niestety i tak, że zwykły szlif lub parkingówka powodują poważny uraz.

Czasem nawet byle gleba może skończyć się uszkodzeniem kręgosłupa, dlatego – mimo że wypadki rzadko przynoszą tak koszmarne konsekwencje – warto się przed nimi chronić. Bo nie chodzi o te wszystkie sytuacje, gdy los ci sprzyjał, lecz o tę jedną chwilę, gdy twój anioł stróż przysnął. Wtedy jest ten moment, gdy wyposażenie dodatkowe, stosowane oprócz zwykłych ciuchów motocyklowych, staje się bezcenne.

Żółwie chronią już ćwierć wieku

Ochraniacze typu żółw zdobyły popularność jakieś ćwierć wieku temu. Sięgnęli po nie kolesie startujący w wyścigach, ale i zwykli motocykliści, po prostu lubiący sportową jazdę. Wkładano je też pod kombinezony turystyczne. Wraz z rozpowszechnieniem się protektorów zintegrowanych z kurtką, wielu motocyklistów uznało, że nie ma już potrzeby sięgać po nieco trudniejsze w obsłudze żółwie.

Co dla kogo  
 Klasyczny żółw to coś dla miłośników jazdy w sportowym stylu chcących włożyć ochraniacz pod ciasno przylegający skórzany kombinezon. Cienkie, dobrze trzymające paski oraz sięgające do kości ogonowej ochraniacze niewątpliwie są lepsze od protektorów zintegrowanych z kurtką.
 Zbroje zostały zaprojektowane z myślą o motocrossie i enduro. Wkłada się je pod niezapewniające ochrony luźne bluzy i kurtki. Twarde skorupy mają za zadanie chronić przed uderzeniami o kamienie. Można je włożyć także pod luźniejszą kurtkę.
 Kamizelki ochronne, często wyposażone w cienkie protektory z miękkiej pianki, są świetne dla podróżników. Mają ochraniacze klatki piersiowej, zapewniające dodatkową ochronę, cienkie i przewiewne materiały zaś przekładają się na wygodę i dobre dopasowanie.

 

Tyle tylko, że wiele z nich zapewnia najlepszą z możliwych ochronę pleców. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Po pierwsze, dodatkowy ochraniacz przylega bezpośrednio do ciała i – po drugie – jeśli jest taki jak trzeba, chroni całe plecy – od karku aż do miejsca poniżej kości ogonowej.

Dla odmiany, ochraniacze zamontowane w ciuchach, wsadzone najczęściej w wygodnie luźne kurtki, nie przylegają tak dobrze, czyli podczas upadku mogą się mniej lub bardziej przesunąć, w razie gleby odsłaniając właśnie to miejsce, które powinno być chronione. Z kolei w kurtkach dobrze dopasowanych, mocno opinających ciało, pojawia się inny problem: taki, że mocowane w nich protektory rzadko kiedy zakrywają, a tym samym chronią okolice karku i kości ogonowej.

Testowane tu przez nas żółwie, czyli ochraniacze mocowane pasami do korpusu, były bez wyjątku certyfikowane zgodnie z poziomem 2, co znaczy, że spełniają najwyższe obowiązujące dziś wymagania. Wartość graniczna poziomu 2 dopuszcza przepuszczenie na wewnętrzną stronę protektora (tę, z która styka się twoje ciało) 9 kN siły uderzenia. To jest wartość uśredniona. Z pojedynczego uderzenia ma prawo przeniknąć do wewnątrz nie więcej niż 12 kN.

 Oznaczenie ochraniaczy  
 Na protektorze albo na skorupie powinny być umieszczone dobrze czytelne: nazwa producenta i oznaczenie modelu (w formie wytłoczenia/stempla). Koniecznie musi być pokazany piktogram motocyklisty z informacjami dotyczącymi stopnia ochrony (tutaj: poziom 2; jest też w polu d) oraz typ protektorów (B oznacza plecy, L oznaczałoby lędźwie). Strefę ochronną tworzy odległość barku od talii.  Na naszym przykładowym obrazku wynosi ona 43 do 45 cm, mierzona jak na obrazku w polu „b”. Konieczne są też dane dotyczące normy.

 

Testowane ochraniacze sprawiły miłą niespodziankę: prawie wszystkie zatrzymały więcej siły uderzenia niż zezwala poziom 2. Czyli producenci nie spoczęli na laurach i wciąż je doskonalą. Jeszcze pięć lat temu wysyłali bowiem do testów ochraniacze spełniające wymogi słabszego pod względem ochrony poziomu 1. Więcej – zdarzało się i tak, że niektóre egzemplarze wyraźnie przekraczały wartości graniczne.

Nowe zjawisko: kamizelki

Nowym zjawiskiem jest spory wybór kamizelek ochronnych. Pod tym pojęciem kryje się pozbawiona rękawów bielizna z cienkiego, z reguły oddychającego materiału z włókien sztucznych, w której kryje się co najmniej jeden certyfikowany ochraniacz pleców. Kamizelki zapina się najczęściej na zamek i są mocno dopasowane do ciała. Ich wkładanie i zdejmowanie jest równie łatwe, jak narzucenie bluzy na grzbiet. Często zdarza się, że producenci dorzucają do takiej kamizelki protektory klatki piersiowej. W naszym teście wzięły udział tylko produkty wyposażone w takie certyfikowane elementy. Badania i analizy skutków wypadków wykazały, że dodatkowa ochrona klaty jest ważną sprawą: w jednej szóstej wszystkich wypadków z udziałem motocykli poważniejszym i lżejszym uszkodzeniom ulegają właśnie okolice klatki piersiowej.

Luka w bezpieczeństwie  
Ocena protektorów pod kątem przydatności to jedno. Druga sprawa to konkretne kryteria, które ochraniacz musi spełniać, by otrzymał certyfikat CE. Producenci je znają i biorą pod uwagę, zanim oddadzą swój produkt do zbadania przez akredytowaną instytucję. I tu czasem pojawia się problem, bo do badania jest używanych kilka szablonów. Który? To zależy od podawanej przez producentów odległości barków od talii. 
Taki „krzyż kontrolny” (zdjęcie poniżej) kładzie się na ochraniaczu. Strefa chroniona powinna znajdować się centralnie w obrębie pleców, co jest jak najbardziej sensowne. Jeżeli szablon będzie gdzieś wystawał, protektor obleje test. By tego uniknąć i nie ryzykować, niektórzy producenci świadomie podają za małą odległość barków od talii. W ten sposób ich produkty są testowane za pomocą mniejszego „krzyża kontrolnego”.
Takie praktyki są dozwolone, tyle że mocno nie fair. Zdarza się bowiem, że strefa chroniona niektórych protektorów lub zbroi wykonanych dla facetów mierzących 190 cm i więcej pokrywa obszar właściwy dla drobnych kobiet lub dzieci. Jest to poważna luka w systemie bezpieczeństwa. Krytycznie należy ocenić także to, że norma kontrolna zakłada wprawdzie wyraźne górne granice wartości siły uderzenia, która może przeniknąć przez protektory, nie mówi jednak nic o tym, jak szybko owa siła powinna się rozproszyć. A jest to bardzo istotne dla skuteczności ochrony.
Na wykresie z lewej widać, jak zachowuje się zwykła drewniana deska podczas tego egzaminu. Przepuszcza ona znacznie mniejszą siłę niż na przykład certyfikowany ochraniacz wykonany z twardej skorupy. Ale już po trzech milisekundach po uderzeniu powstają siły niszczące, podobne do tych, jakie daje silne uderzenie tępym narzędziem. Pod tym względem norma powinna zostać poprawiona.
 Chroniona strefa jest określana przy użyciu różnych szablonów. Nie do końca pasują one do niektórych ochraniaczy.

 

Mamy apel do producentów: prosimy, aby jak najszybciej pojawiło się więcej kamizelek wyposażonych w skuteczne ochraniacze tej części ciała. Cienkie, wygodne i (dzięki paskom obejmujących biodra i klatkę piersiową) dobrze leżące kamizelki z pewnością mają sens i stanowią poważną konkurencję dla klasycznych żółwi. Niestety, także w nich można znaleźć słabe punkty. Najczęściej spotykanym jest stosowanie takich samych ochraniaczy pleców, jak w kurtkach motocyklowych. To oznacza, że są osadzone na tyle wysoko, że nie kryją optymalnie, tzn. nie sięgają aż do tyłka. Duża części kręgów szyjnych i lędźwiowych jest pozbawiona dobrej ochrony, co z kolei bywa maskowane za pomocą zwykłych wyściółek.

Jeśli off-road, to w zbroi!

Osobny segment tworzą koszulki lub – lepiej – lekkie, przewiewne bluzy z ochraniaczami, powszechnie nazywane zbrojami. Są bardzo popularne jako sprzęt do jazdy w terenie, ponieważ zwykłe ciuchy off-roadowe często nie zapewniają  ochrony ramion i łokci na odpowiednim poziomie. Wyposażona w testowane protektory CE zbroja wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Jako że obowiązuje tu zasada, że im bliżej ciała leży ochraniacz, tym większa jest jego skuteczność, dobre dopasowanie stanowi połowę sukcesu. Dżinsowa kurtka ze zbroją pod spodem jest więc bezpieczniejsza niż luźna tekstylna kurtka motocyklowa. Tak więc gdy będziesz kupował zbroję i/lub kamizelkę pamiętaj, by jedną i/lub drugą dokładnie przymierzyć i sprawdzić, jak układają się i jak przylegają protektory, gdy przyjmiesz pozycję jak do jazdy.

Ludożerka będzie zawiedziona

Jeżeli chodzi o wnioski z testu, to łowcy sensacji będą rozczarowani: nie było żadnego skandalu ani żadnych spektakularnych przegranych. Wszyscy oferują dobre zabezpieczenie, chociaż nie zawsze idealny komfort. Tak więc śmiało, wkładajcie ochraniacze!

 

ŻÓŁWIE

ALPINESTARS

Nucleon KR-1

BMW

ochraniacz pleców

DAINESE

Manis D1

 

ZWYCIĘZCA TESTU

Cena (październik  2016)  699 zł  735 zł 705 zł
Importer  Inter Motors, tel. 801 882 088, www.intermotors.pl  BMW Polska, tel. 800 269 269, bmw-motorrad.pl  Wind-Snow-Moto,
www.wsm24.com.pl,
tel. 12 416 92 10
Rozmiary  XS - XL  XS - XL  XS - XL
Poziom bezpieczeństwa  2  2  2
Kraj producenta  Chiny Chiny   Tunezja
Mocowanie  bardzo dobre  dobre  bardzo dobre
Krycie  bardzo dobre  bardzo dobre  bardzo dobre
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (plecy)  6,6 kN  7,2 kN  7,4 kN
Wartość najgorsza (plecy)  6,8 kN  7,4 kN  7,7 kN
Liczba punktów (maks. 60)  55  51  55
Dopasowanie  dobre  bardzo dobre  dobre
Wygoda  bardzo dobra  dobra bardzo dobra
Obsługa  dobra  dobra  dobra
Wentylacja  bardzo dobra dostateczna bardzo dobra
Masa  890 g (rozm. L)  1020 g (rozm. L) 1030 g (rozm. L)
Liczba punktów (maks. 40)  34  30  31
Wniosek Bardzo fajne połączenie miękkiej pianki i twardej skorupy. Efektywne tłumienie uderzeń, nie uciska nawet pod opiętym kombinezonem skórzanym, świetna wentylacja, bardzo dobre mocowanie. Jego miękka pianka działa bardzo dobrze. Dobrą ochronę zapewnia wielkość żółwia, dobre jego mocowanie i wyważenie. Najlepiej sprawdzi się podczas dłuższych wyjazdów. Dobra efektywność tłumienia siły uderzeń, doskonały komfort, świetne możliwości mocowania i dopasowania. W sumie doskonałe bezpieczeństwo i dobry komfort. Do tego paski, których długość dobierzesz pod swój obwód w brzuchu.
Łączna liczba punktów  89  81  86
Nasza ocena  bardzo dobra dobra bardzo dobra
Miejsce  1  5  2
       

 

 

ŻÓŁWIE

FORCEFIELD

Blade

 IXS

Center Back

MODEKA

Saqs-Tec

 
Cena (październik  2016)  450 zł  335 zł  320 zł
Importer  AJS Grupa, tel. 32 609 90 88, www.forcefield.pl  Yamaha Motor Middle Europe, tel. 22 571 40 70, ixs-moto.pl  Modeka Polska,
www.modeka.pl,
tel. 71 339 78 03
Rozmiary   XS - L  S - L  S - XL
Poziom bezpieczeństwa  2  2  2
Kraj producenta  Tajwan  Włochy  Pakistan
Mocowanie  dobre  dostateczne  dobre
Krycie  dostateczne  dostateczne  bardzo dobre
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (plecy)  6,1 kN  8,0 kN  6,9 kN
Wartość najgorsza (plecy) 6,5 kN  14,0 kN  7,2 kN
Liczba punktów (maks. 60)  44  39  50
Dopasowanie  dostateczne  dostateczne  dobre
Wygoda  dostateczna  dobra  bardzo dobra
Obsługa  dobra  bardzo dobra  dobra
Wentylacja  dostateczna  dostateczna  dostateczna
Masa  930 g (rozm. L)  470 g (rozm. L)  820 g (rozm. L)
Liczba punktów (maks. 40)  23  29  29
Wniosek Świetna efektywność tłumienia siły uderzeń, materiał żółwia reaguje szybko i wrażliwie. Z drugiej strata z powodu niedostatków komfortu była tak duża, że zepchnęła Forcefielda Blade’a na przedostatnie miejsce. Leciutki jak piórko i wąski, do tego prosta obsługa. Efektywność pochłaniania siły uderzeń, stopień pokrycia pleców i mocowanie – średnie. Dziwne połączenie: sprawdzony protektor SasTec z bardzo dobrymi wartościami tłumienia uderzeń w taniej tekstylnej kieszonce. Komfort i bezpieczeństwo są dobre, a cena – bardzo dobra!
Łączna liczba punktów  67 68  85
Nasza ocena  dostateczna dostateczna  dobra
Miejsce  8  7  6
       

 

 

ŻÓŁWIE

 ORTEMA

P1 Dynamic

 TRYONIC

See+

VANUCCI

ochraniacz pleców

 

WARTO KUPIĆ

Cena (październik 2016)  790 zł  439 zł  445 zł
Importer Touratech Polska,
tel. 33 811 14 32,
www.touratechpolska.pl
Rev’it Sport International,
www.revit.eu
 Moto-Akcesoria,
tel. 91 48 33 521,
www.moto-akcesoria.pl
Rozmiary  XS - XL  S - XL  S - XXL
Poziom bezpieczeństwa  2  2  2
Kraj producenta  Włochy  Chiny  Chiny
Mocowanie  dobre  dostateczne  dobre
Krycie  bardzo dobre  dostateczne  dobre
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (plecy)  5,8 kN 7,2 kN 5,2 kN
Wartość najgorsza (plecy)  6,0 kN 10,2 kN  5,8 kN
Liczba punktów (maks. 60)  56 32 54
Dopasowanie  dobre  dobre  dobre
Wygoda  bardzo dobra  dobra  dobra
Obsługa  dobra  dobra  dobra
Wentylacja  dostateczna  dobra  dostateczna
Masa  720 g (rozm. L)  710 g (rozm. L)  900 g (rozm. L)
Liczba punktów (maks. 40)  29  31  30
Wniosek Miękki i bardzo elastyczny żółw Ortema P1 Dynamic wzorowo pokrywa plecy od kręgów szyjnych po kość ogonową. Efektywność pochłaniania siły uderzenia jest świetna, a jakość wykonania – super. Przemyślany ochraniacz. Na części uczestników testu Tryonic leżał dobrze, na innych – bardzo źle. Większą wadą jest to, że podany obszar certyfikowanej strefy ochronnej jest mały i nie ma związku z rozmiarami żółwia. Ta luka w bezpieczeństwie kosztowała Tryonica wiele punktów. Dobrze odrobione zadanie domowe. Świetne wartości siły przenikającej, dobry komfort noszenia, nie ma problemów ze zmieszczeniem go pod ciasnym kombinezonem skórzanym. Jedynie zwisająca ochrona tyłka wkurza czasem podczas wkładania, a wentylacja do najlepszych nie należy.
Łączna liczba punktów  85  63  84
Nasza ocena  bardzo dobra  dostateczna  dobra
Miejsce  3  9  4
       
ZBROJE

ALPINESTARS

Bionic Tech Jacket

 FORCEFIELD

Pro Shirt X-V

 IXS

Cleaver Jacket

 
Cena (październik 2016)  999 zł  1100 zł  1520 zł
Importer Inter Motors, tel. 801 882 088,
www.intermotors.pl
 AJS Grupa, tel. 32 609 90 88, www.forcefield.pl  Yamaha Motor Middle Europe, tel. 22 571 40 70, ixs-moto.pl
Rozmiary  S - XXL  XS - XXL  XS?S - L/XL
Poziom bezpieczeństwa  2  2 (stawy 1)  1 (stawy 1)
Kraj producenta  Tajlandia  Portugalia  Chiny
Mocowanie  dobre  dostateczne  bardzo dobre
Krycie  dobre  dostateczne  dobre
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (P/K/B/Ł)*  9,3 / 3,3 / 20,8 / 17,6 kN  5,8 / 1,1 / 34,6 / 33,3 kN  14,1 / 4,6 /27,2 / 26,8 kN
Wartość najgorsza (P/K/B/Ł)*  10,6 / 3,3 / 22.3 / 22,4 kN  5,9 / 1,1 / 40,5 /38,5 kN  18,7 / 7,7 / 43,2 / 35,2 kN
Liczba punktów (maks. 60)  54  48  40
Dopasowanie  bardzo dobre  dostateczne  dostateczne
Wygoda  dobra  dostateczna  dostateczna
Obsługa  dobra  dobra  dostateczna
Wentylacja  dobra dostateczna  dobra
Masa  1620 (rozm. L)  1220 g (rozm. L)  1920 g (rozm. L)
Liczba punktów (maks. 40)  28  20  31
Wniosek Byłoby idealnie, gdyby nie to, że użyto protektora pleców o poziomie bezpieczeństwa 1. Świetny pakiet całościowy dla off-roadu i turystyki, idealny na turystyczne enduro. W cienkim materiale tej zbroi grube i dość ciężkie protektory za łatwo się przesuwają. Wartości przenikniętej siły są dobre, ale generalnie zbroja raczej kiepsko leży pod kurtką. Sprzęt do ostrej off-roadowej jazdy, nawet jeśli wartości siły przenikającej podczas pomiaru tłumienia uderzeń są już nie na czasie. Obsługa nie należy do łatwych.
Łączna liczba punktów  82  68  61
Nasza ocena  dobra  dostateczna  dostateczna
Miejsce  2  4  5
   * P/K/B/Ł - P - plecy, K - klatka piersiowa, B - barki (tylko w przypadku koszulek), Ł - łokcie (tylko w przypadku koszulek)    

 

ZBROJE

ORTEMA

Ortho-Max Dynamic

SCOTT

Jacket Softcon

 
 

ZWYCIĘZCA TESTU

 
Cena (październik 2016)  1298 zł  1170 zł  
Importer  Touratech Polska,
tel. 33 811 14 32,
www.touratechpolska.pl
 JG Sport, tel. 566 543 832, www.jgsport.pl  
Rozmiary  S - XXL  M - XL  
Poziom bezpieczeństwa  2 (stawy 2)  1 (stawy 2)  
Kraj producenta  Włochy  Chiny  
Mocowanie  dobre  dobre  
Krycie  bardzo dobre  dobre  
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (P/K/B/Ł)*  5,8 / - / 28,7 / 23,6 kN  11,6 / 2,1 / 23,6 / 27,7 kN  
Wartość najgorsza (P/K/B/Ł*)  5,9 / - / 39,1 / 28,8 kN  13,1 / 2,2 / 27,5 / 37,7 kN  
Liczba punktów (maks. 60)  55  46  
Dopasowanie  bardzo dobre  dostateczne  
Wygoda  dobra  dobra  
Obsługa  dobra  dostateczna  
Wentylacja  dobra  dostateczna  
Masa  1260 g (rozm. L) 1200 g (rozm. L)  
Liczba punktów (maks. 40)  31  23  
Wniosek  Część barkowa mogłaby lepiej przylegać, poza tym jest to świetne wdzianko uniwersalne, równie dobre na off-road, jak i na zwykłe drogi. Zbroja bezpieczna, komfortowa i prawie nie czujesz, że ją masz. Ekstra! Ochraniacz pleców nie zakrywa ich zbyt dobrze i oferuje zaledwie umiarkowaną ochronę. Ochrona klatki piersiowej i przegubów są natomiast świetne. Podobne rozbieżności stwierdziliśmy w zakresie komfortu.  
Łączna liczba punktów  86  69  
Nasza ocena  bardzo dobry  dostateczna  
Miejsce  1  3  
   * P/K/B/Ł - P - plecy, K - klatka piersiowa, B - barki (tylko w przypadku koszulek), Ł - łokcie (tylko w przypadku koszulek)    
KAMIZELKI OCHRONNE

BÜSE


Belluno Pro

FORCEFIELD


Pro Vest X-V

HELD


Shelter II

 

ZWYCIĘZCA TESTU

Cena (październik 2016)  769 zł 740 zł  459 zł
Importer CM Rider, tel. 12 655 42 00, www.rider.com.pl AJS Grupa, tel. 32 609 90 88, www.forcefield.pl Powerbike,
www.dobresklepy-motocyklowe.pl
Rozmiary  S - XXL  XS - XL  S - XXL; DXS - DXXL
Poziom bezpieczeństwa  2  2  2
Kraj producenta  Chiny  Portugalia  Chiny
Mocowanie  bardzo dobre  dostateczne  bardzo dobre
Krycie  bardzo dobre  dostateczne  bardzo dobre
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (plecy)  6,2 / - kN  5,9 / 1,1 kN  7,8 / - kN
Wartość najgorsza (plecy)  6,4 / - kN  6,0 / 1,1 kN  8,0 / - kN
Liczba punktów (maks. 60)  55  47  53
Dopasowanie  dobre  dostateczna  dobre
Wygoda  dobra  dobra  bardzo dobry
Obsługa  dostateczna  dobra  dobra
Wentylacja  dobra  dobra  dobra
Masa  1100 g (rozm. L)  720 g (rozm. L)  680 g (rozm. L)
Liczba punktów (maks. 40)  26  23  33
Wniosek Udoskonalanie tej kamizelki przyniosło efekt: bardzo dobre wartości przenikniętej siły. Leży wygodnie i blisko ciała. Dlatego nie ma wątpliwości: warto kupić! Gdyby jeszcze miała ochraniacze klatki piersiowej CE, wylądowałaby na czele stawki. Bez ochraniaczy kamizelkę nosi się jak fajną bieliznę sportową. Protektory pleców i klatki piersiowej zapewniają bardzo dobrą ochronę, tylko że pod sportowymi kombinezonami uciskają. Mimo zacinającego się zamka błyskawicznego jest to dobra kamizelka. Held Shelter II przylega wzorowo, nie wykazuje słabości (oprócz brakujących certyfikowanych protektorów klatki piersiowej) i zapewnia łatwą obsługę. Świetny ochraniacz uniwersalny!
Łączna liczba punktów  81  70  86
Nasza ocena  dobra  dobra  bardzo dobra
Miejsce  4  3  1
       

 

KAMIZELKI OCHRONNE

 ORTEMA


Ortho-Max Vest

RUKKA


Kastor

SAFEMAX


Weste 2.0

 
Cena (październik 2016)  nieoferowany w Polsce  799 zł  533 zł (gdy 1 Euro = 4,35 zł)
Importer Touratech Polska, tel. 33 811 14 32, www.touratechpolska.pl Rukka Polska, tel. 502 606 906, www.rukka.com Polo Motorrad Polska, www.polo-moto.pl
Rozmiary  S - XXL  S - XXL  M - XXL
Poziom bezpieczeństwa  2  1  2
Kraj producenta  Włochy  Chiny  Chiny
Mocowanie  bardzo dobre  zadowalające  dobre
Krycie  dobre  dostateczne  dobre
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (plecy)  5,8 / - kN  10,1 / 2,1 kN  5,9 / - kN
Wartość najgorsza (plecy)  6,0 / - kN  10,6 / 2,2 kN  6,2 / - kN
Liczba punktów (maks. 60)  52  32  52
Dopasowanie  bardzo dobre  bardzo dobre  bardzo dobre
Wygoda  dobra  bardzo dobra  dobra
Obsługa  dobra  dostateczna  dobra
Wentylacja  dobra  dobra  dobra
Masa  820 g (rozm. L)  1000 g (rozm. L)  860 g (rozm. L)
Liczba punktów (maks. 40)  33  32  30
Wniosek Ochraniacz sięga nisko, tzn. całe plecy są bardzo dobrze chronione, i to nie tylko z powodu świetnej efektywności pochłaniania siły uderzeń. Wygoda na wysokim poziomie. Ta bardzo fajna w noszeniu kamizelka ma zaledwie jeden bardzo mały protektor pleców, dlatego warto doposażyć ją w kosztujący 289 zł pas nerkowy LB Pro z ochraniaczem. Dziwny pomysł! Dzięki dobremu mocowaniu w postaci paska na brzuchu mocno przylega, a mimo to nie ma zastrzeżeń do swobody ruchów bez względu na rodzaj ubrania motocyklowego, który masz na sobie. W tej kamizelce osiągnięto świetną równowagę między bezpieczeństwem a komfortem. Jest dobra i na zwykłe drogi, i do off-roadu!
Łączna liczba punktów  89  64  82
Nasza ocena  bardzo dobra  dostateczna  dobra
Miejsce  2  6  3
       

 

KAMIZELKI OCHRONNE

 SCOTT

Vest Softcon

 SUPERSHIELD

Protektorenweste

 
 
 
Cena (październik 2016)  980 zł  445 zł  
Importer JG Sport, tel. 566 543 832, www.jgsport.pl www.moto-akcesoria.pl  
Rozmiary  M-XL  S - XXXL  
Poziom bezpieczeństwa  1  1  
Kraj producenta  Chiny  Chiny  
Mocowanie  dostateczne  bardzo dobre  
Krycie  dostateczne  dobre  
Przeniknięta siła      
Wartość średnia (plecy)  11,2 / 2,1 kN  16,5 / - kN  
Wartość najgorsza (plecy)  12,7 / 4,3 kN 18,4 / - kN  
Liczba punktów (maks. 60)  36  32  
Dopasowanie  dostateczne  dostateczne  
Wygoda  dostateczna  dobra  
Obsługa  dostateczna  dobra  
Wentylacja  dobra  dostateczna  
Masa  950 g (rozm. L) 920 g (rozm. L)  
Liczba punktów (maks. 40)  22  28  
Wniosek Gruby protektor klatki piersiowej tu i ówdzie uciska, jeśli włożyć go pod ciasną skórzaną kurtkę. Natomiast pod luźnym ubraniem protektory nieco przesuwają się, w wyniku czego nie zapewaniają ochrony w miejscach, w których powinny. Mało przekonujący wyrób. Brak zastrzeżeń co do wygody, a protektor pleców CE dobrze wykonuje swoją robotę. Jako bonus jest oferowany (niecertyfikowany) ochraniacz klatki piersiowej wykonany z tego samego, wielowarstwowego materiału. Niby dobrze spełnia swoje zadanie, ale efektywność pochłaniania siły uderzeń nie jest najlepsza.  
Łączna liczba punktów  58 60  
Nasza ocena  dostateczna  dostateczna  
Miejsce  8  7  
       
Zobacz również:
REKLAMA