Od redaktora:

Jacek Ociepko

ZAMIEŃ 4 NA 2 KOŁA

Nie lubisz marnować czasu, stojąc w korkach, szuka- jąc wolnego miejsca do zaparkowania w centrum miasta czy płacić słonych rachunków na stacji benzynowej? My też nie i dlatego podsuwamy Ci świetny pomysł: przesiądź się z samochodu na motocykl albo skuter. Od września ubiegłego roku możesz zrobić to całkiem legalnie, i to bez zaliczania dodatkowego kursu czy egzaminu. Wystarczy, że masz samochodowe prawo jazdy od co najmniej 3 lat i już możesz jeździć dowolnym jednośladem, byle miał silnik o pojemności nie większej niż 125 cm3 i moc nieprzekraczającą 15 KM.

Zastanawiasz się, od czego zacząć? Proponuję, abyś na początek zajrzał na stronę 8. Pomożemy Ci wybrać skuter lub motocykl skrojony pod Twoje potrzeby. Pamiętaj, że większość jednośladów wygląda bardzo podobnie i że w takiej sytuacji decydują detale. To od nich zależy większy komfort jazdy, łatwość poruszania się z dala od asfaltów czy też wygoda, z jaką przewieziesz spore zakupy. Choć zawsze będę namawiał Cię na zakup nowego pojazdu, zdaję sobie sprawę, że w wielu przypadkach będziesz postępował w myśl zasady 3 x C: cena czyni cuda. Jeśli chcesz kupić pojazd używany, podpowiadamy, jak nie dać się oszukać. Sprawdź, gdzie warto zajrzeć i na co zwrócić uwagę, żeby później nie żałować – str. 16.

Masz już motocykl, zadbaj teraz o swoje bezpieczeństwo. Przed pierwszą jazdą warto poświęcić 10 minut, żeby oswoić się z jednośladem – to zaprocentuje w przyszłości, bo w przeciwieństwie do kierowców samochodów, motocyklisty nie chronią ani poduszki powietrzne, ani strefy kontrolowanego zgniotu. Przepisy zmuszają cię tylko do włożenia kasku, ale naszym zdaniem to o wiele za mało. Czy wiesz, że podczas upadku z motocykla aż 22% kontuzji przypada na nadgarstki i dłonie? Lepiej włóż także rękawiczki i kurtkę. Będziesz wyglądał fajnie, ponadto skutki ewentualnego wypadku na pewno będą mniejsze. Jak się ubrać? Zajrzyj na strony 66, 76, 88, 92, 98 i 102.

A gdy już kupisz swój wymarzony jednoślad, ciesz się jadzą. Z uśmiechem na twarzy wyprzedzaj wkurzonych kierowców stojących w korkach i nie marnuj więcej czasu na poszukiwanie miejsca do zaparkowania Twojej stodwudziestkipiątki.