Od redaktora:

red. nacz. Jacek Ociepko

Rozwiń

Jaki był ubiegły rok? Według mnie rekordowy, i to pod przynajmniej dwoma względami. Przede wszystkim po kilku kiepskich latach importerzy wreszcie odnotowali wzrost sprzedaży nowych motocykli. Od 1 stycznia do początku grudnia ub.r. prawie 22 tys. jednośladów znalazło nabywców. Ten wynik oznacza wzrost o 130% w porównaniu do z roku 2014. Zdaję sobie sprawę, że największy udział w tych wynikach mają „125”, ale wcale mi to nie przeszkadza. Wierzę bowiem, że sporo początkujących motocyklistów, kupujących te najprostsze maszyny, za sezon–dwa przesiądzie się na coś większego.

Tak znakomity wynik nie zostałby osiągnięty, gdyby nie pogoda (czytaj: brak zimy). Zeszłoroczny sezon był najcieplejszy od momentu, gdy meteorolodzy zaczęli prowadzić i zapisywać obserwacje pogody, czyli od 1880 r. Dlatego w redakcji odstawiliśmy motocykle tylko w sylwestra, jadąc na noworoczne imprezy. Według prognoz, ten rok ma być równie ładny. Tak więc na brak możliwości wyjeżdżenia się nikt nie powinien narzekać, tym bardziej że sprawę ułatwiają rekordowo niskie (przynajmniej na razie) ceny paliwa. Na początku stycznia litr benzyny na stacjach we Wrocławiu kosztował nieco ponad 4 zł. A to nie koniec. Prognozy mówią o dalszych obniżkach!

Ładna pogoda była pretekstem do zorganizowania wcześniejszych niż zazwyczaj prezentacji nowych motocykli. W tym numerze możesz przeczytać wrażenia z jazdy nową Africą Twin, KTM-em 690 Duke czy nowiuteńkim Triumphem Street Twinem. Specjalnie dla ciebie przetestowaliśmy też Rometa Classica 400. Jeśli chcesz poznać naszą opinię o tym bike’u, zajrzyj na stronę 54.

W nowym roku życzę Ci wszystkiego najlepszego, i tego, żeby każdy wyjazd kończył się szczęśliwym powrotem.

Polecamy:

Raport z jazdy Hondą CRF 1000 L Africa Twin. Honda potrzebowała sporo czasu, by wskrzesić legendę, której na imię Africa Twin, chodziło jednak o to, by nadać maszynie odpowiedni, zgodny z filozofią firmy charakter. Rzut oka na dane techniczne pokazuje, że współczesna Africa, tak jak i wersja z lat 80. niczym się nie wyróżnia. 230 kg masy nie poraża, a 95 KM wyciśnięte z litra pojemności to wartość, którą bez większych problemów osiągają dzisiejsze „800”. Mimo to ten motocykl ma w sobie coś, co nie pozwala przejść obok niego obojętnie...

Motocykl na firmę. Czy da się kupić nowy motocykl za kwotę mniejszą o 25 procent? Można! Na dodatek wcale nie musisz być przy tym zawodowym negocjatorem. Wszystko załatwiasz legalnie i zgodnie z prawem. Zacznij od wyboru maszyny i odpowiedniego uzasadnienia tego zakupu...

TEST + TECHNIKA

16 Powrót króla?

Wreszcie bomba od Suzuki. Nadchodzi nowy GSX-R 1000. Czy ma szanse dogonić superszybką konkurencję?

24 W blasku chwały

Nowa Africa Twin zapowiada się świetnie. Czyżby po 12 latach przerwy legenda pustyni doczekała się godnego następcy?

32 Wielki mały motocykl

Małe Ducati Panigale urosło i dojrzało. Niestety, nie ominęły go restrykcje Unii Europejskiej (norma Euro 4).

38 W pogoni za historią

Street Twin to zupełna nowość w ofercie Triumpha. Oto kolejny motocykl retro i kolejny dowód na to, że ta klasa mocno się rozrasta.

42 Czyżby książę nabrał manier?

KTM 690 Duke wreszcie nabrał odrobinę ogłady. Jest łagodniejszy, ale wciąż ma moc!

46 Made in USA

Dwie prawdziwe amerykańskie legendy: Harley- -Davidson Electra Glide Ultra Limited i Indian Roadmaster w najnowszym wydaniu.

54 Atak klonów

Romet wchodzi na wyższy poziom. Co z tego, że Classic 400 to klon dalekowschodnich produkcji? To ciekawy motocykl i ze sporym potencjałem. A przy tym cena cię nie zrujnuje.

SERWIS

58 Dużo mocy i wygody

Ten KTM to obietnica prawdziwej przygody. Bardzo szybkiej przygody. Sprawdzamy, co siedzi w KTM-ie Adventure 1190 po 50 000 km.

64 Cena czyni cuda?

Zamiast kupować nowego iPhone’a 6S+ możesz mieć motocykl. Wybór jest zaskakująco duży. Nasze trzy najciekawsze propozycje.

66 Błysk diody

W szybkim serwisie podpowiadamy, na co uważać i jak się zabrać za wymianę kierunkowskazów w twoim motocyklu.

72 Pierwsza pomoc

Na pewno nie raz doceniłeś działanie jednego z tych środków. Ale czy wiedziałeś jak wielkie mają możliwości? Oto test uniwersalnych olejów w sprayu.

MAGAZYN

76 Wydawaj i oszczędzaj

Jeśli kupujesz motocykl na firmę, możesz oszczędzić nawet 30% jego wartości. Podpowiadamy, jak to zrobić.

78 Teoria to nie balast

Czytasz i wiesz. Sześć najciekawszych naszym zdaniem książek, dzięki którym będziesz jeździł szybciej i bezpieczniej.

82 Tuning kondycyjny

16 prostych ćwiczeń, które pomogą ci wrócić do formy przed sezonem.

86 Herkules i zamki

Tatry mają wszystko, czego trzeba motocyklowemu turyście. Słowackie winkle, górskie widoki oraz zamki i warownie to świetny kierunek weekendowego wypadu.

88 Koala na celowniku

Etatowa podróniczka Ania Jackowska tym razem wybrała się do krainy kangurów i misiów koala.

SPORT

94 Afera, której nikt nie potrzebował

Sezon MotoGP dobiegł końca. Jakie liczby stały za sezonem 2015? Kto stał po ciemnej, a kto po jasnej stronie mocy?