Od redaktora:

Red. nacz. Jacek Ociepko

Rozwiń

Czas obietnic

styczeń to świetny moment do składania wszelkiego rodzaju obietnic i deklaracji, tych motocyklowych i nie tylko. Do wiosny pozostało jeszcze sporo, więc nie ma presji czasu. Na 2019 rok obiecuję...

...że nie zabraknie w „Motocyklu” testów nowych maszyn ani ciuchów i akcesoriów. Od zawsze chcemy służyć Ci wiedzą i pomocą przy wyborze wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z motocyklami. Już dziś mamy zaproszenia na kilka prezentacji nowych modeli i znamy terminy tych wydarzeń. O wrażeniach z jazdy tymi motocyklami będziesz mógł przeczytać już w najbliższych wydaniach. Ponadto w głowie kołacze mi kilka pomysłów związanych z testami akcesoriów. Na razie jednak sza. Jak tylko dopniemy wszystko na ostatni guzik, dowiesz o nich z kolejnych wydań naszego miesięcznika.

Naszym znakiem rozpoznawczym stał się organizowany od ponad dwudziestu lat i ogłaszany zawsze pod koniec roku plebiscyt Best Bikes. Jego zasady są proste. Spośród ponad 200 motocykli wybierasz twoim zdaniem najlepsze oraz odpowiadasz na kilka pytań z nimi związanych. Zebranie tych opinii pozwala nam lepiej Cię poznać i co najważniejsze jeszcze lepiej przygotować magazyn dopasowany do Twoich potrzeb. Wiemy, że czas to pieniądz, dlatego nagrodą za poświęcenie tych kilku minut na wypełnienie kuponu plebiscytowego od lat niezmiennie jest pachnący nowością motocykl. Masz jeszcze tylko kilkanaście dni na wzięcie udziału w Best Bikes 2019, w którym nagrodą główną jest Aprilia Shiver 900. To nie wszystko. Na wszystkich uczestników plebiscytu czeka ponad 30 innych nagród. Są to ciuchy, kaski i motocyklowe akcesoria. Jeśli jeszcze nie zagłosowałeś, możesz to zrobić do 31 stycznia. Jeśli nie masz styczniowego „Motocykla”, w którym znajdował się kupon do głosowania, zajrzyj na www.motocykl-online.pl – znajdziesz tam link do elektronicznej wersji naszego plebiscytu. Dzisiaj mogę obiecać, że Best Bikes 2019 nie jest ostatnią edycją plebiscytu i że z kolejną wystartujemy już za 11 miesięcy. Mogę również zadeklarować, że również za rok nagrodą główną będzie nowy motocykl. Jaki? To na razie tajemnica.

Pod koniec ubiegłego i na początku tego roku przyszło do redakcji sporo listów i maili, w których dopytywaliście, co z tegorocznymi szkoleniami techniki jazdy Motocykl Action Team. Obiecywałem, że będą i słowa dotrzymuję. W sezonie 2019 będzie 12 edycji i będziemy szkolili Was na dwóch poziomach – podstawowym i zaawansowanym. Wszelkie informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej www.motocykl-online.pl/action-team. Bez wychodzenia z domu możesz zapisać się na wybrany termin, jak również dokonać płatności.

W tym roku obiecuję sobie (i Wam) wiele zmian. Nie da się ich przeprowadzić ot tak, na strzał palcami. Bardziej wierzę w metodę drobnych kroków. Dzięki temu łatwiej spełnię obietnice.

Polecamy:

Jedyne takie

Honda Dominator Scrambler, Kawasaki Z 900 RS Super4, Motoart Vmax 2.0L, Sohn M8 Overkill 2300.

Te cztery motocykle powstały po to, by wyróżnić się z tłumu identycznych maszyn seryjnych. Tu nikt nie szedł na skróty...


Najsłabsze ogniwo


Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o motocyklowych łańcuchach, ale wstydzisz się zapytać. Od dawna wiadomo, że łańcuch jest wart tyle, ile jego najsłabsze ogniwo.

TEST + TECHNIKA

18 Kwartet na 3 gary

W tym teście Yamaha zgarnęła wszystko, co było do wygrania. Porównujemy MT-09, MT-09 SP, XSR 900 i Tracera 900.

28 Jedyne takie

Cztery drogi do indywidualizmu. Nasze porównanie czterech customów: Dominatora Scramblera, Kawasaki Z 900 RS Super4, MotorArta VMaxa 2.0L i Sohna M8 Overkill 2300.

38 Czas postępu

Kiedy legenda spotyka legendę, musi być ciekawie. Sprawdzamy, co łączy i co różni dwie generacje Triumpha: Speed Triple’a z 1996 roku i Speed Triple’a RS z rocznika 2018.

46 Rozsądek przede wszystkim

Bajaj Dominar 400 nawinął z nami ponad 7000 km. Tyle wystarczyło, abyśmy wyrobili sobie zdanie na jego temat. Druga część raportu z naszego testu długodystansowego.

50 Przedrzyj się na wydrę

Benelli TRK 502X to bardziej zaawansowana odmiana wersji podstawowej TRK 502. Niewielkie zmiany dały duży efekt.

SERWIS

54 W stylu retro

Coś dla fanów cruiserów i motocykli w stylu lat 40. zeszłego wieku. Yamaha 1900 A Midnight Star z rynku motocykli używanych.

56 W każdych warunkach

Która maszyna z drugiej ręki będzie lepsza – Yamaha TDM 900 czy Ducati 1000 DS? Poznaj słabe i mocne strony obu uniwersalnych turystyków.

68 Najsłabsze ogniwo

Łańcuch to dziś najpopularniejszy rodzaj motocyklowego napędu. Zobacz, jak jest zbudowany, jak działa i jak o niego dbać, by służył jak najdłużej.

MAGAZYN

72 Scenariusz roku 2018

Nasz subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń z motocyklowego świata. Najważniejsze premiery minionego roku, wydarzenia sportowe, obsuwy itp.

78 W kraju 1244 wysp

Chorwacja to popularny kierunek wakacyjnych wypraw motocyklowych.

SPORT

84 Cisza przed burzą

Tą burzą będzie kolejny sezon wyścigów Grand Prix. Cisza wcale nie oznacza spokoju. Dzieje się, i to niemało!