Od redaktora:

Rozwiń

Jeszcze tylko trzy miesiące

Za oknem zimno, a na drogach leży śnieg? Nie przejmuj się, Spójrz na to z innej strony! przecież dni są już wyraźnie dłuższe od najkrótszego, że codziennie słońce wstaje wcześniej i zachodzi później. To oznacza, że wiosna powoli, ale nieubłaganie zbliża się.

Od kalendarzowej wiosny, która oznacza początek kolejnego sezonu motocyklowego, dzielą nas nieco ponad trzy miesiące. Trzymam kciuki, żeby ten najbliższy był o wiele, wiele lepszy od poprzedniego. Zanim to nastąpi, zapraszam do przewertowania tego numeru „Motocykla”, w którym jak zwykle przygotowaliśmy zestaw interesujących tematów. Na pewno należy do nich raport z pierwszej jazdy nową Multistradą V4. To, że ten Dukat będzie jeszcze mocniejszy od poprzednika, było jasne jak słońce. Z informacji prasowych wiedzieliśmy, że dwucylindrowy silnik ustąpi miejsca czterocylindrowemu i że będzie pozbawiony rozrządu desmo – rozwiązania, dzięki któremu marka stała się legendą. Ale o tym, jak jeździ ta maszyna, można się było dowiedzieć wyłącznie z pierwszych jazd. Dzięki naszym układom jako jedna z niewielu redakcji mieliśmy możliwość spędzenia kilku godzin sam na sam z nową Multistradą V4.

Nie będę w tym miejscu zdradzał wszystkich tajemnic, ale mogę powiedzieć jedno: ta maszyna zaimponowała, wręcz zaszokowała uniwersalnym charakterem. Chodzi tu przede wszystkim o przyjemność z jazdy, której może doświadczyć jeszcze większa grupa motocyklistów. Nie zdradzę już nic więcej, a wszystkich zainteresowanych tym, jak jeździ nowe Ducati, zapraszam na stronę 16.

Kto pamięta film „Jutro nie umiera nigdy” z przygodami Agenta 007, w którym Pierce Brosnan – a właściwie w jego zastępstwie francuski kaskader Jean-Pierre Goy – przeskakuje motocyklem nad nisko lecącym śmigłowcem? Ten film miał premierę bardzo dawno temu (1997 r.), a we wspomnianej scenie wzięło udział BMW R 1200 C. Beemka była pierwszym cruiserem z Monachium, który dzięki filmowym popisom miał spowodować, że bawarski koncern będzie kojarzony nie tylko ze świetnymi motocyklami uniwersalnymi i sportowo-turystycznymi. Historia potoczyła się inaczej. Mimo filmowej promocji, R 1200 C nie podbił serc motocyklistów. Po latach od premiery postanowiliśmy porównać go z najnowszym cruiserem BMW, czyli R 18. Czy w pojedynku na duszę, klimat i stylówkę nowy model jest nie do pokonania? O tym dowiesz się z artykułu „Szansa na sukces”, który znajdziesz na stronie 22.

Zima to najlepszy moment na zmianę motocykla. W tym numerze w dziale „motocykl używany” przedstawiamy stonowaną i mocno niedocenianą Hondę CBF 600. To prawda, nie jest ona maszyną, której widok budzi emocje. Jeśli natomiast szukasz motocykla wygodnego i przede wszystkim długowiecznego, powinieneś wziąć pod uwagę ten model.
Do kalendarzowej wiosny mamy już tylko trzy miesiące, a ostatnie ciepłe zimy pozwalają mieć nadzieję, że na drodze spotkamy się wcześniej. Do zobaczenia!

Polecamy:

Multi rewolucja

Multistrada V4 to nie jest lekko zmieniona Multistrada 1260. Ducati zaprezentowało zupełnie nowy motocykl, który łączy dziki charakter z łagodnymi cechami. Nijakość? Nic z tych rzeczy! Silnik V4 wzbudza emocje i zachwyt.

Królewski pocisk

Royal Enfield Bullet 350 to jeden z najdłużej produkowanych seryjnie motocykli. Dzisiaj ta chlubiąca się ponad 120 latami historii angielska marka jest kojarzona z Indiami. Jak to się zaczęło?

Test + technika

16 Multi rewolucja

Multistrada V4 to nie jest lekko zmieniona Multistrada 1260. Ducati zaprezentowało zupełnie nowy motocykl, który łączy dziki charakter z łagodnymi cechami. Nijakość? Nic z tych rzeczy! Silnik V4 wzbudza emocje i zachwyt.

22 Szansa na sukces

Jeśli pamiętasz BMW R 1200 C, wiesz, że nowe R 18 nie jest pierwszym skokiem BMW na klasę cruiserów. Jak bardzo współczesny krążownik różni się od praprzodka?

30 Bieda, czy wypas?

Czy zamiast kupować podstawową wersję Hondy Africa Twin warto dopłacić kilkanaście tysięcy złotych i szarpnąć się na lepiej wyposażoną Adventure Sports? Sprawdziliśmy to, nie poprzestając na wertowaniu katalogu wyposażenia.

36 Poczuj w sobie siłę lwa

Moda na trójkołowe skutery zatacza coraz szersze kręgi. Na wrocławskich ulicach testujemy trzykołowego Peugeota Metropolisa 400. Czy jeździ tak dobrze, jak wygląda?

40 Wyścig pod napięciem

Napęd elektryczny to i dla Harleya-Davidsona, i dla Porsche nowe wydarzenie, a LiveWire i Taycan to pierwsze w historii obu firm elektryki. Czy 105-konny Harley ma choć minimalne szanse w starciu z 761-konnym Porsche?

46 Złoty środek

Oto cztery najpopularniejsze czterosuwowe enduro: Sherco 300 SEF Factory, KTM 350 EXC-F, Husqvarna FE 350 i Beta RR 4T. Docenią je i zawodnicy, i amatorzy. Każde da ci mnóstwo frajdy z jazdy, ale które jest najlepsze?

Serwis

54 Całkowity brak finezji

Uniwersalna, solidna i do bólu poprawna – taka jest Honda CBF 600. Sprawdziliśmy, na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim kupisz ten motocykl z drugiej ręki.

60 Bo liczy się zabawa

Ani Ducati Hypermotard 796, ani Aprilia SMV Dorsoduro 750 nigdy nie były ani nie będą typowymi supermoto, mimo to są świetnymi maszynkami do produkcji adrenaliny. Obie mają styl à la supermoto i genialne silniki, dające mnóstwo frajdy z jazdy. Który zapewnia jej więcej?

Magazyn

68 Tomato time machine

Podróże w czasie i Pomidor? Na pierwszy rzut oka trochę brakuje tu logiki, ale czasami właśnie jej niedostatek pozwala realizować ciekawe projekty. Na tej zasadzie poczciwa Yamaha XJ 600 przekształciła się w custo­mowego Pomidora.

72 Królewski pocisk

Royal Enfield Bullet 350 to jeden z najdłużej produkowanych seryjnie motocykli. Dzisiaj ta chlubiąca się ponad 120 latami historii angielska marka jest kojarzona z Indiami. Jak to się zaczęło?

78 Plan wykonany

Z powodu COVID-19 wielu z podróżników ubiegłoroczny sezon spisało na straty. Wielu, ale nie wszyscy. Mimo ograniczeń, Jakub postanowił wybrać się w Alpy. Opisuje 3000 kilometrów nawinięte w 4 dni.

Sport

84 W kotle wrze

Jeszcze zanim zakończył się sezon 2020, w światku MotoGP zaczęły się przymiarki i podchody przed następnym cyklem – ruszyła karuzela zmian w przepisach i transferów. Oto najnowsze plotki z wyścigowego padoku.