Od redaktora:

Rozwiń

Sprawdziliśmy.  Zawsze sprawdzamy!

Już za nieco ponad miesiąc rozpocznie się kalendarzowa wiosna, a wraz z nią szaleństwo zakupów. Aby ułatwić ci podjęcie decyzji, łapiemy się za testy maszyn i ciekawych gadżetów.


Miesiąc w miesiąc zasypujemy Cię wszelkiej maści testami, przy czym staramy się, by w każdym z wydań „Motocykla” było różnorodnie. Nie wyobrażam sobie, by mogło być inaczej. W tym miesiącu testy motocykli zajmują ponad połowę magazynu. Sporo! Znajdziesz w nim nowości, takie jak Triumph Tiger Sport 660 (strona 14) czy też piękna i ekskluzywna ­Multistrada V4 Pikes Peak (strona 28), ale to nie wszystko. W tym numerze postanowiliśmy postawić przeciwko sobie Kawasaki Versysa 650 i Hondę NC 750 X. Dobrze wiemy, jak te maszyny spisują się podczas wypadów turystycznych, ale jak radzą sobie w zatłoczonych miastach? W tym specyficznym środowisku każda z tych maszyn zdradza swoje mocne i słabe strony. A która jest lepsza? Wynik tego porównania znajdziesz na stronie 20.

Gdy myślę „sportowa sześćsetka”, oczami wyobraźni widzę motocykl, którego czterocylindrowy silnik wyciska dobre 120 KM mocy, a strzałka obrotomierza jak przyciągana magnesem strzela w górny zakres skali. Niestety tego typu sześćsetki powoli przechodzą do historii. Współczesne motocykle tej klasy są o prawie 50 KM słabsze, ich serca mają nie cztery, lecz dwa cylindry i tylko agresywny wygląd owiewek nawiązuje do torowej historii. Czy to oznacza, że nie nadają się do dynamicznej jazdy? Wcale nie! Na hiszpańskich drogach sprawdziliśmy, jak radzą sobie Yamaha R7 i Kawasaki Ninja 650. The winner is... Po rozstrzygnięcie zapraszam na stronę 34.

Wspólną cechą klasyków i cruiserów jest to, że starzeją się najwolniej. Ich wygląd jest ponadczasowy, a moc i sprawa rozwiązań technicznych zwykle schodzą na dalszy plan, bo najważniejsze są wrażenia z jazdy. W tym numerze zapraszam do dwóch testów. W pierwszym naprzeciwko sobie stają leciwa Yamaha SR 500 i Royal Enfield 350 Meteor, w drugim nowy H-D Sportster S mierzy się z Ducati XDiavelem Dark i Indianem FTR S. W obu przypadkach nie ma jednoznacznego faworyta, a testy znajdziesz na stronach, odpowiednio, 50 i 42.

Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli nie ma cię w internecie, to znaczy, że nie istniejesz. Pewnie z tego powodu wielu motocyklistów lubi nagrywać swoje wyjazdy. W tym numerze opisujemy fajny gadżet, jakim jest kamera wyprodukowana przez HJC, przeznaczona do montowania na nowych modelach kasków tej firmy. Jej nietypowość polega na tym, że jest zintegrowana z wizjerem i mocowana centralnie na kasku. Co takiego ma kamera HJC, czym nie dysponują urządzenia innych firm? To możliwość wrzucania podczas jazdy filmów na własne kanały na media społecznościowe. Zainteresowany? Jeśli tak, więcej informacji znajdziesz na stronie 82.

Wraz z nadejściem wiosny na drogach pojawi się więcej motocyklistów i niedzielnych kierowców. Uważaj na siebie i na innych oraz ciesz się jazdą!

Polecamy:

Urodzony zwycięzca

Dla uczczenia jubileuszu miliona Triumphów wyprodukowanych w Hinckley od
1990 roku na rynek trafił nowy model: Tiger Sport 660. Bike bazuje na Tridencie, który odniósł spory sukces. Napędza go taki sam silnik, przy czym mimo sportu w nazwie jest to raczej reprezentant klasy motocykli uniwersalnych.

Kamera... Akcja!

Nie wyobrażam sobie motocyklowego wyjazdu bez kamery. nagrywam nią przejeżdżane trasy, ale wiem, że wielu motocyklistów używa kamery akcji jak wideorejestratora. Do naszej redakcji trafiła nietypowa kamera do kasków HJC.

Test + technika

14 Triumph Tiger Sport 660

Triumph nigdy nie ukrywał, że Trident jest początkiem nowej linii motocykli. Tiger Sport 660 to kolejny jej element. Ma ten sam silnik, co Trident i...

20 Honda NC 750 X vs Kawasaki Versys 650

Korki, brak miejsc parkingowych, rosnące ceny benzyny itp. to codzienność, z którą mierzą się mieszczuchy. Rozwiązaniem tych problemów staje się motocykl. Najważniejsze, żeby był wygodny, łatwy w obsłudze i oszczędny.

28 Ducati Multistrada V4 Pikes Peak

Pikes Peak to góra w Kolorado, na której zboczu od lat odbywa się jeden z największych wyścigowych klasyków na świecie – Pikes Peak International Hill Climb. Aby uczcić sukcesy Multistrady, Ducati pokazało jej sportową wersję – Pikes Peak. Trzecie wcielenie Multistrady V4 w tej wersji sprawdzamy na drogach Kalifornii.

34 Yamaha R7 vs Kawasaki Ninja 650

Kilka lat temu to było nie do pomyślenia – dwucylindrowe sportowe sześćsetki o mocy ok. 70 KM... Jednak życie pisze ciekawe scenariusze, a fani sportu z prawem kategorii A2 mogą zacierać ręce.

42 Ducati XDiavel Dark vs H-D Sportster S vs Indian FTR 1200 S

Amerykańskie żelazo kontra włoska finezja. Każdy z tych cruiserów kipi surową mocą. Który z nich jest najlepszy?

50 Royal Enfield Meteor 350 vs Yamaha SR 500

Te maszyny nie różnią się aż tak bardzo, mimo prawie 25 lat różnicy. Ich charakter kształtują klasycznie chłodzone powietrzem silniki jednocylindrowe. Oto nasz test.

56 Triumph Speed Triple 1200 RS i Street Triple RS

Który z nich jest lepszy – Triumph Speed Triple czy mniejszy Street Triple? To pytanie często pojawia się w mailach od was. Naszym zdaniem zwycięzcą jest…

Serwis

64 Używana Yamaha MT-09

MT-09 dał początek mrocznej rewolucji w ofercie Yamahy. Czy MT-dziewiątka nadal zachwyca buntowniczą naturą?

70 KTM 1190 Adventure kontra Ducati Multistrada 1200

Oto pojedynek motocykli, które były pionierami w korzystaniu z powszechnych dziś zaawansowanych systemów elektronicznych. Jaki jest ich los na rynku maszyn używanych?

74 Garaż

Zaczynamy liczyć dni do kalendarzowej wiosny, więc producenci motocyklowych ciuchów i akcesoriów coraz mocniej kuszą nowymi produktami. Nasza prezentacja najciekawszych ofert.

78 Nowe opony na sezon 2022

Zanim wystartujemy z naszym corocznym testem opon, prezentujemy nowości nadchodzącego sezonu. Oto 15 nowości z oferty ośmiu najważniejszych producentów.

82 Kamera Smart HJC 10A

Niewielu jest dziś takich, którzy w motocyklowy wyjazd wybierają się bez kamery. W nasze ręce trafił ciekawy wynalazek do kasków HJC. Kamera... Akcja!

Magazyn

84 Nie bój się pomagać

W jaki sposób zachować się podczas wypadku? Przede wszystkim nie panikuj. Jak zapewnić sobie wsparcie, ocenić stan poszkodowanych, zabezpieczyć miejsce wypadku i udzielić pierwszej pomocy.

88 Weekendowy wypad w Bieszczady

Owiane tajemnicą, nasycone legendami i historiami ludzi, symbol ucieczki od przytłaczającego świata – Bieszczady. Czas płynie tutaj inaczej, a wiele zasad, które znamy z wielkomiejskiego życia, nie ma zastosowania.

92 Turystyka: Himalaje

W sierpniu monsunowe deszcze często zalewają niektóre części Indii. Na szczęście te klęski zwykle omijają leżący na północy region Ladakh. Ma on do zaoferowania najwyższe na naszej planecie przełęcze, na które można wjechać. Ale nie tylko dla nich warto się tam wybrać.

Sport

98 Rajd Dakar 2022

Jak zwykle nie brakowało dramatów oraz wymęczonych do spodu pojazdów i ludzi. Do mety tegorocznego rajdu dotarło tylko 56% spośród pojazdów, które stanęły na starcie.