Od redaktora:

Rozwiń

Chroń swoją dynię! Wrzucona przed miesiącem na naszą stronę internetową lista kasków, od których lepiej trzymać się z daleka, spowodowała spore zamieszanie. Na stronie zawrzało. I bardzo dobrze, bo o dynię trzeba dbać. Zresztą wszyscy, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas targów motoryzacyjnych w Poznaniu, mieli szansę zobaczyć, jak niewiele jest wart kask za kilkadziesiąt złotych, kupiony na internetowej aukcji. Czy zapewnia jakąkolwiek ochronę? Chyba tylko portfela, bo pozwala uniknąć zapłacenia mandatu. Materiał umieszczony na naszej stronie były to wyniki badań przeprowadzonych przez fundację Snell, która zajmuje się rozwojem i badaniem kasków. Jeśli chcesz wiedzieć, co specjaliści myślą o twoim garnku, zajrzyj na www.motocykl-online.pl/snell

Ponieważ nigdy nie zapominamy o bezpieczeństwie, przy współpracy z firmą TÜV przeprowadziliśmy test najnowszych kasków sportowych. Nie miały one łatwo – w laboratorium rozbiliśmy aż 28 skorup. Kaski sprawdzaliśmy również w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych, chociażby jeżdżąc na autostradzie z prędkościami grubo powyżej 200 km/h. W ten sposób zbadaliśmy, jaki hałas panuje wewnątrz skorupy oraz to, jak bardzo jej kształt wpływa na unoszenie się kasku podczas szybkiej jazdy. Wyniki zaskoczyły wszystkich. Chińczycy cały czas się uczą, a produkowane przez nich skorupy konsekwentnie pną się w górę, pokonując europejskie marki. Chcesz dowiedzieć się, jaki kask warto kupić do motocykla sportowego? 
Jeśli internet jest barometrem twoich zainteresowań, zachęcam do przeczytania naszego testu Hondy Africa Twin. Zdjęcia tej maszyny wywołały na naszej stronie i na Facebooku lawinę polubień, udostępnień i komentarzy. Wcale mnie to nie dziwi, bo motocykl jest naprawdę świetny. Czy pod jakimś względem wybitny? Raczej nie. Ale przecież o sukcesie decyduje suma wszystkich zalet. A tych Honda ma sporo. Zresztą sam zobacz.

Polecamy:

Dusza i ciało. Nie są ani najszybsze, ani najwygodniejsze, ani nawet najbardziej funkcjonalne. W tych sprzętach przede wszystkim liczą się styl, charakter, wykonanie i przyjemność jazdy. Do testu stają: Ducati Monster 821 Stripe, MV Agusta Brutale 800 i Yamaha XSR 900.

Jeden z czternastu. Wygodny, cichy i przede wszystkim bezpieczny - taki musi być kask sportowy. Do naszego testu trafiło 14 najciekawszych naszym zdaniem modeli z tegorocznej kolekcji.

TEST + TECHNIKA

26 Dusza i ciało

Ducati Monster 821 Stripe, MV Agusta Brutale 800 i Yamaha XSR 900 – te nakedy to styl, charakter, wykonanie i przyjemność z jazdy. Trzy drogi do jednego celu.

36 Czarny charakter

Silnik Screamin’ Eagle Twin Cam 110B pozwala zapomnieć o wszystkim, co dolega Harleyowi- -Davidsonowi Low Riderowi S. Tę maszynę pokochasz albo znienawidzisz.

42 Diabeł wcielony

Ducati xDiavel spowodował, że w segmencie cruiserów zrobiło się jeszcze ciaśniej. Przecież Red Dot Award – jednej z najbardziej presti- żowych nagród w dziedzinie wzornictwa – nie przyznaje się byle komu.

48 W królestwie prędkości

Tor Aragón był areną drugiej i ostatniej części naszego testu najnowszych litrowych przecinaków. Walczyły: Aprilia RSV4 RF, BMW S 1000 RR, Kawasaki ZX-10R i Yamaha YZF-R1M.

60 Suma wszystkich zalet

Nowa Honda Africa Twin potwierdza zasadę, że aby wygrać rajd, nie trzeba być pierwszym na wszystkich odcinkach specjalnych.

70 Szybki i brudny

Ducati Multistrada 1200 Enduro: nowy rywal dla BMW R 1200 GS czy KTM-a 1290 Super Adventure’a. Lekceważenie tej maszyny może źle się skończyć.

76 Bendą jeździć

Benda Street 125 S – kolejna „125” zza Wielkiego Muru – jeździ jak trzeba, hamuje jak trzeba, ale...

80 Gruby Bob

Dopiero gdy dosiądziesz Rometa RCR 125 stwierdzisz, że to nie jest „dorosły” motocykl.

SERWIS

90 2013: drugie życie

Odrodzony w 2013 r. Suzuki DL 1000 V-Strom to sprzęt uniwersalny. O nim w cyklu o motocyklach używanych.

96 Sezon bez końca?

Zimne gumy + mokra i śliska nawierzchnia = gleba jak w banku? Niekoniecznie, jeśli twój bike ma nowe opony Metzeler Roadtec01.

100 Pokonać legendę

Micheliny Anakee Wild oznaczają jeszcze trudniejszy wybór opon do turystycznego enduro.

104 Żeby nie ciekło

Wymiana uszczelniaczy widelca. Do tej roboty trzeba trochę cierpliwości, precyzyzji i odpowiednich narzędzi.

106 Ładne i wygodne

Radzimy, jak wybierać buty motocyklowe. Styl i wygląd to dopiero połowa sukcesu.

110 Bądź lepszy niż McGyver

Nie musisz brać na wyprawę tony narzę- dzi, żebyś usunął większość usterek. Podpowiadamy, jak skompletować zestaw, by ważył tylko ok. 2 kg.

112 Jeden z czternastu

Wygodny, cichy i przede wszystkim bezpieczny – taki musi być kask sportowy. Testujemy 14 najlepszych modeli z tegorocznej oferty.

MAGAZYN

124 To będzie twój sezon

Nasz zestaw 10 tegorocznych imprez, na których obecność jest obowiązkowa. Od wystawy, przez zawody sportowe, do parady mikołajów.

126 Zaatakuj teren

Jeśli nie było cię na pierwszej w tym sezonie Enduro OFFensywie – żałuj. Na szczęście masz szansę wziąć udział w jesiennej edycji imprezy.

128 2 x T, czyli tor i turystyka

Doskonalenie techniki jazdy na torze i turystycz ne pośmiganie po drogach Wielkopolski, Kujaw i Pomorza – to da się zrobić w weekend!

130 Motórhjól, czyli wyprawa po islandzku

Gejzery, strzelająca spod kamienia gorąca para, do tego zapach siarki unoszący się w powietrzu – czterech naszych czytelników trafiło na Islandii na piekielne klimaty.

140 8 patentów na superfotkę

Parę chwytów, dzięki którym kumple zaproszeni na powyprawową prezentację twoich zdjęć będą zachwyceni. Bo liczy się wiedza, nie sprzęt!

SPORT

142 Lawina ruszyła

Już zaczęły się ruchy transferowe przed sezonem 2017. Jorge Lorenzo przechodzi do Ducati!

148 Gotowi na wojnę

...o tytuł w World Superbike. To Chaz Davies (Ducati) oraz Jonny Rea i Tom Sykes (Kawasaki).

152 Latali pod niebem

Po pierwszych eliminacjach Orlen Mistrzostw i Pucharu Polski w Motocrossie.